نماینده آوج و بویین زهرا و عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه تولیدکنندگان شمش فولاد در کشور ما برخورد دوگانه ای با بازار داخلی و خارجی دارند و این محصول را به صنایع داخلی ۱۲۰ دلار گران تر از نرخ صادراتی آن می فروشند.

نماینده یازدهین دوره مجلس درباره تورم محصولات فولادی توضیح داد: آنچه که امروز صنایع فولادمحور ما را دچار مشکل کرده، این است که تولیدکنندگان شمش فولاد حداقل سهمیه را برای صنایع داخلی در نظر می گیرد و این تولیدکنندگان را برای تامین اقلامی مثل شمش فولاد، میلگرد، تیرآهن و ورقه های فولادی در عسر و حرج قرار می دهند.

او در ادامه گفت: در حالی که کارخانجات تولید شمش و محصولات اولیه فولادی باید فقط 50 درصد از تولیدات خود را به صادر کنند و 50 درصد مابقی را به بازار مصرف داخلی و صنایع وابسته عرضه کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم با انتقاد از دوگانگی نرخ شمش فولاد در بازار صادراتی و داخلی گفت: متاسفانه در حال حاضر مشاهده می کنیم که تولیدکنندگان شمش فولاد این محصول را 380 دلار در خارج از کشور به فروش می رسانند؛ اما همین محصول را در داخل کشور 500 دلار به صنایع نیازمند به فولاد می فروشند. در صورتی که قرار بر این بود که شمش فولاد را با نرخ 95 درصد فوب خلیج فارس تحویل کشتی بدهند.

عباسپور معتقد است: متاسفانه عرضه شمش فولاد با قیمت بالا در داخل کشور و نرسیدن شمش فولاد به دست صنایع وابسته باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای تولید محصولات فولادی و آهنی شده و ضربه های زیادی هم بر اشتغال در این حوزه وارد کرده است.

این چهره در پایان گفت: یکی از مهمترین مباحثی که کمیسیون صنایع و معادن مجلس به آن ورود کرده، ساماندهی بازار فولاد است که در کنار سامان بخشی به بازار خودرو از جمله برنامه های مهم کمیسیون صنایع است.