02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

داربست , قیمت لوله داربست , لوله 5

داربست

، یک سازه چوبی یا فلزی است که دسترسی افراد را به ارتفاعات ممکن می سازد. در واقع با گسترش سازه های بلند مرتبه، نیاز به دسترسی به ارتفاعات جهت ساخت و تعمیر ساختمان ، ملموس تر شد. از این رو از لوله های فلزی (

لوله سیاه

درز مستقیم موسوم به

لوله داربست

) و یا چوبی استفاده گردید که در برخی مواقع نیز به عنوان تکیه گاه برای بخش های دیگر سازه مورد استفاده قرار می گیرند. ساخت داربست ها مهارت ویژه‌ای نیاز دارد زیرا در صورت فروریختن یک داربست خطر تلفات جانی بسیار زیاد است. از این رو کارشناسان

شهرآهن

، می کوشند تا کلیاتی از لوله داربست، اتصالات و اجزای آن و از همه مهمتر نکاتی که باید رعایت گردد را، در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

 

لوله داربستی چیست ؟

 لوله داربست , لوله 5 , قیمت لوله داربست

لوله داربستی

، لوله سیاه فلزی 6 متری یا 3 متری است که از ورق سیاه (نورد گرم) ساخته می شود. این لوله ها اتصالات مخصوص خود را نیز دارند و عمدتاً به صورت قالب و بست تشکیل ساختار می دهند و در ساختمان سازی و یا هر صنعتی که نیاز به ساخت و تعمیر در ارتفاعات باشد مورد استفاده قرار می گیرد. در بازار آهن لوله های داربستی را با نام

لوله 5

نیز می شناسند. سایز استاندارد لوله های داربستی ، لوله های با قطر خارجی 48.3 میلی متر (2/1 1 اینچ) می باشد از این رو به آنها اصطلاحاً، لوله های 5 سانتی متری نیز گفته می شود. بهترین ضخامت دیواره برای لوله های داربست، 3.2 میلی متر می باشد ولی رایج ترین لوله ها، لوله هایی با ضخامت 2 و 2.5 میلی متر هستند. طول آنها بسته به طول ساختمان، متفاوت می باشد ولی غالباً 6 متری مورد استفاده قرار می گیرد. 

لوله های داربستی همان

لوله های صنعتی

هستند که از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. از آنجا که این لوله ها به منظور عبور سیالات مورد استفاده قرار نمی گیرد، نیازی نیز به آزمایش و تست آب و گاز ندارند. فاصله استاندارد داربست از ساختمان حدود ۴۰-۳۰ سانتی متر می باشد ولی برای انتخاب مناسب ترین فاصله توجه به نظر معمار در اولویت قرار دارد.

 

انواع داربست

انواع داربست، از لحاظ جنس به دو نوع داربست فلزی و چوبی تقسیم بندی می شوند. در این مقاله، داربست مدنظر، داربست های فلزی می باشند که به انواع آن بر حسب کاربرد و نوع اتصالات و .... می پردازیم.

1- داربست چکشی ستاره

لوله داربستی چکشی , لوله 5

داربست های چکشی ستاره ، دارای مهارهای افقی و پایه های قائم هستند که طول پایه های آن 3، 2.5 ، 1.5 ، 1 و 0.5 متر می باشد. مهارهای افقی به سادگی با ضربه چکش، بر روی پایه های داربست سوار می شود. داربست های چکشی ستاره با قرار دادن سرجک‌های قابل رگلاژ در قسمت بالایی و پایه جک های قابل رگلاژ در قسمت پایین داربست برای هر ارتفاع و اختلاف ترازی قابل تنظیم می‌باشند. پایه های داربست چکشی ستاره را نیز بوسیله مغزی و پین به یکدیگر متصل می کنند. مهمترین مزیت این نوع داربست نسبت به بقیه آنها، سهولت در باز و بسته شدن می باشد.

مزایای استفاده از داربست های چکشی به شرح ذیل می‌باشد :

• سهولت و سرعت اجرا در باز و بسته شدن و عدم نیاز به آچار جهت بستن اتصالات
• سهولت در جابجایی و انتقال آن به دلیل سبک بودن قطعات
• قابل استفاده در داربست‌ بندی نمای ساختمان‌ها و یا تأسیسات پالایشگاهی و ...
• عدم نیاز به کارگر ماهر داربست بند و مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده
• عدم نیاز به مهاربندی در ارتفاع‌های زیاد
• قابل توسعه در پلان ها و در ارتفاع بدون محدودیت
• باربری قابل توجه در کفراژ بندی دال های بتنی
• قابل استفاده در کفراژ بندی سقف های قوسی و غیر همسطح
• سرعت مونتاژ و دمونتاژ در این نوع داربست بسیار سریع تر از انواع دیگر داربست ها می باشد .

 

2- داربست مثلثی

لوله داربست مثلثی , لوله 5

داربست مثلثی، همان طور که از نامش پیداست، از اجزای مثلت شکل تشکیل شده است که که به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می شوند. فریم این نوع داربست در سه تیپ 0.5 ، 0.75 و ۱ متری تولید می‌شود که عرض آنها نیز معمولاً، 120 سانتیمتری می باشد. مقاطع این داربست نیز مثلثی و یا مربعی می باشد. از این نوع داربست در پل ها و کفراژبندی دال و تیرها استفاده می شود. داربست های مثلثی نیز همانند داربست های چکشی ستاره، به راحتی باز و بسته می شوند و نیازی به کارگر ماهر و متخصص ندارند.

مزایای استفاده از داربست های مثلثی به شرح ذیل است:

• سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نیاز به آچار جهت بستن اتصالات
• باربری بسیار زیاد در کفراژ بندی دال های بتنی به لحاظ داشتن عضوهای مورب ثابت
• عدم نیاز به کارگر ماهر داربست بندی و مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده

 

3- داربست چکشی کاسه ای

داربست های چکشی کاسه ای ، دارای مهارهای افقی و پایه های قائم هستند که طول پایه های آن 3، 2.4 ، 1.8 ، 1.2 و 0.6 متر می باشد. مهارهای افقی به سادگی با ضربه چکش، بر روی پایه های داربست سوار می شود. داربست های چکشی کاسه ای با قرار دادن سرجک‌های قابل رگلاژ در قسمت بالایی و پایه جک های قابل رگلاژ در قسمت پایین داربست برای هر ارتفاع و اختلاف ترازی قابل تنظیم می‌باشند. پایه های داربست چکشی کاسه ای را نیز بوسیله مغزی و پین به یکدیگر متصل می کنند. داربست چکشی ستاره ای نقاط مشترک و تفاوت هایی با داربست های چکشی کاسه ای دارد.

مزایای استفاده از داربست‌های چکشی کاسه ایی به شرح ذیل می‌باشد:

• سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نیاز به آچار جهت بستن اتصالات
• عدم نیاز به کارگر ماهر داربست بند و مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده
• قابل استفاده در داربست‌بندی نمای ساختمان‌ها و یا تأسیسات پالایشگاهی و …
• قابل توسعه در پلان و در ارتفاع بدون محدودیت و عدم نیاز به مهاربندی در ارتفاع‌های زیاد
• باربری زیاد در کفراژ بندی دال های بتنی
• سهولت در جابجایی و انتقال آن به دلیل سبک بودن قطعات
• قابل استفاده در کفراژبندی سقف های قوسی و غیر همسطح

 

4- داربست های معلق

داربست معلق , لوله 5

داربست های معلق، همان طور که از نام آنها پیداست، برای مکان هایی استفاده می شود که نصب داربست بر روی زمین ممکن نباشد و باید داربست را بر روی دیواره ساختمان نصب نمود. این نوع داربست ها از سطح ساختمان به صورت سکو بیرون زده و به همین جهت به آن ها داربست معلق یا سکوی پیش آمده گفته می شود.

 

5- داربست پایه دار

داربست پایه دار , لوله 5

داربست پایه دار، به سرعت نصب و آماده می شود از این رو برای مواردی که نیاز به برپایی سریع باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. این داربست محدودیت ارتفاع دارد و نمی تواند بیش از 3 ردیف داشته باشد. علاوه بر آن ارتفاع سکوی کار در بالای سطح زمین یا طبقه ای که داربست پایه دار روی آن قرار می گیرد نیز نبایستی از 4.5 متر تجاوز نماید. به دلیل سبکی و نصب سریع، باید پایه ها را کاملا ثابت نمود و برای بالا و پایین رفتن، از نردبان استفاده می گردد.

 

قیمت لوله داربست

قیمت لوله داربست به عوامل زیر بستگی زیادی دارد :

• جنس لوله
• وزن لوله که متاثر از ضخامت و سایز آن می باشد.
• سایز لوله که تعیین کننده قطر داخلی و خارجی آن می باشد.
• ضخامت لوله که رایج ترین آنها 2 و 2.5 میلی متر می باشد.

 

ابعاد لوله داربست 

• قطر خارجى 48.3 ميلى متر
• ضخامت ديواره 2 و 2.5 ميلى متر
• طول تا ۶ متر

 

اجزای تشکیل دهنده لوله داربست 

داربست ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که پیش از برپاسازی آن ها، بایستی با این اجرا آشنایی کامل داشت. جهت برپایی داربست ، به دو جزء اصلی نیاز هست.

• لوله داربست : لوله های داربست در نوع فولادی و گالوانیزه که آن ها هم دو درزدار و بدون درز دارند، تولید می شوند. لوله های بدون درز ایمنی بیشتری دارند و هزینه تولید آنها نیز بالاتر می باشد ولی برای استفاده در ساخت لوله های داربستی، لوله های بدون درز نیز مناسب بوده و قابل استفاده است. در داربست می توان از لوله های سنگین و سبک استفاده نمود که پیش تر درباره ضخامت ، طول و قطر آن صحبت نمودیم.
• بست داربست : بست های داربست نیز در انواع تک پیچ ، دو پیچ و... تولید و عرضه می شوند و بسته به نوع داربست انتخاب می گردند.


از دیگر اجزای لوله داربست که به تفصیل شامل اتصالات و اجزا مورد نیاز برای اجرای آن می شود، می توان موارد زیر را نام برد.

لوله داربست , لوله 5

1- ستون داربست : لوله قائمی که بار را به زمین منتقل می کند. نقش تکیه گاه دارد که باید عمود بر زمین و یا کمی متمایل به ساختمان نصب گردد. طول لوله های داربست غالباً 6 متر است . برای افزایش این مقدار، از بست های برشی استفاده می گردد.
2- لوله های افقی : وظیفه مهار لوله های داربست را در طول دارند و به عنوان تکیه گاه لوله های زیرتخته ای استفاده می شوند که عمود بر ساختار داربست هستند.
3- لوله های زیرتخته ای : لوله هایی هستند که در میان لوله های افقی سراسری و دیوار ساختمان نصب می گدند. این لوله ها به عنوان تکیه گاه تخته های سکو عمل می نمایند.
4- شمع مایل : شمع مایل لوله ای است که بر روی زمین و یا ساختمان مجاور قرار می گیرد.
5- لوله های مهار : لوله هایی که در قطر داربست نصب می شوند تا از حرکت آن جلوگیری نمایند.
6- قید دیوار درگاهی : وظیفه مهار داربست با ساختمان را دارد و بین دو سطح یکپارچه مانند لغازهای درگاهی با دیواره های پنجره گوه کوبی قرار می گیرد.
7- قید : لوله ای است که داربست را به قید دیواره درگاهی با یک مهار محکم دیگر متصل می نماید.
8- دستک های افقی داربست : لوله ای که دو لوله افقی سرتاسری را به یکدیگر متصل می سازد.
9- میله شکاف دار اتصال : لوله ای است که برای افزایش طول لوله داربست مورد استفاده قرار می گیرد. اتصال آن اتصال داخلی بوده و نسبت به بست برشی، استفاده بیشتری دارد.
10- پایه مهار : پایه مهار وسیله ای است که به منظور محکم نمودن قید دیوار درگاهی در میان دو لغاز مورد استفاده قرار می گیرد.
11- اتصالات پل زیر سقف : اتصالاتی است که به منظور محکم نمودن لوله داربست به پل های زیر سقف استفاده می گردد.
12- بست پله ای داربست و صفحه پله : پله داربست به منظور دسترسی بهتر و مطمئن تر به ارتفاعات است که بوسیله آن پلکان، پاگرد در بدنه داربست ایجاد می نمایند.
13- پل : پل عبارت است از لوله ای افقی که بر روی لوله های زیر تخته ای محل یک پنجره تکیه دارد. پل ها خود تکیه گاه لوله های زیرتخته ای میانی را فراهم می سازند.
14- بست راست گوشه : نقش اتصال ستون داربست را به لوله های افقی دارد.
15- بست لوله زیرتخته ای : اتصالی غیر باربر بوده که به جهت متصل ساختن لوله زیرتخته ای یا دستک افقی داربست به لوله افقی سرتاسری استفاده می گردند.
16- بست گردان : وظیفه اتصال دو لوله ای که با زاویه نسبت به هم قرار میگیرند ، اتصال مهار به ستون بیا لوله افقی سرتا سری، را به عهده دارد.
17- بست بوشی : این نوع بست، اتصال دهنده ای است که سر لوله ها و در داخل آن ها قرار می گیرد. در نتیجه دو لوله سر به سر به یکدیگر متصل می شوند.
18- بست خاردار : وظیفه اتصال لوله های دو تکه را به عهده دارند.
19- مهار انتهایی : بست هایی در انتهای داربست هستند.
20- صفحه زیرستون : صفحه ای است که در زیر ستون قرار گرفته و سطح اتکای آن حداقل ۰٫۲۲۵ متر مربع می باشد. علاوه بر این صفحه، صفحات دیگری نیز با پایه قابل تنظیم وجود دارند.
21- پایه قابل تنظیم : پایه قابل تنظیم، به جداره داخلی پایین داربست اتصال یافته و به وسیله آن ارتفاع پایه داربست تنظیم می گردد.
22- توپی های پلاستیکی : جهت محافظت افراد از لبه های تیز لوله در انتهای داربست استفاده می گردند.
23- کفشک پایه : جنس این محصول از چوب بوده و در زیر کفشک های فلزی داربست در سطوح ناهموار قرار داده می شود، ابعاد کفشک پایه به طول ۶۰ سانتی متر، عرض ۲۵-۲۲٫۵ سانتی متر و ضخامت ۶٫۳-۳٫۸ سانتی متر می باشد .
24- کفشک فلزی : این کفشک از جنس فلزمی باشد و در قسمت انتهایی لوله داربست بر روی کفشک پایه قرار می گیرد .
25- تخته داربست : این محصول در دو نوع فلزی و چوبی در بازار موجود می باشد ، تخته داربست دردو اندازه ۶ و ۴ متری تولید می شود و ضخامت آن مابین ۶٫۳-۳٫۸ سانتی متر است .
26- کاور (روپوش) : وظیفه این محصول پوشش قسمت بیرونی اتصال دو سر لوله های داربست است .
27- نردبان : نردبان آلومینیومی برای دسترسی به طبقات بالای داربست مورد استفاده قرار خواهد گرفت ، طول استاندارد نردبان داربست حدود ۶ متر بوده و بایستی با زاویه ۷۵ درجه نصب گردد .
28- جک داربست : جک داربست برای ثابت کردن سکوی داربست به محلی ثابت مورد استفاده قرار می گیرد .
29- چرخ داربست متحرک : این چرخ ها در داربست های متحرک مورد استفاده قرار می گیرند .
30- سیم مخصوص داربست : این محصول از جنس گالوانیزه بوده و برای بستن تخته های داربست به لوله داربستی مورد استفاده قرار می گیرد .
31- بالابر : بالابر همان گونه که از نامش مشخص است برای بالا بردن تجهیزات داربست استفاده می شود .

 

انواع بست داربست

لوله داربست , بست داربست

بست های داربست فلزی، شکل های مختلفی دارد و کاربرد آن ها در اتصال لوله داربست به یکدیگر و به تکیه گاه داربست می باشد.

• بست دو پیچ : قابل استفاده در کف سالن ، در جاهایی که فشار کمتر باشد ، این نوع بست مقاومتش از چهار پیچ کمتر می باشد .
• بست چهار پیچ : دارای مقاومت زیاد در برابر فشار قابل استفاده در زمانی که دو لوله عمود بر هم به همدیگر می رسند .
• بست آهنگیر یا اچ : دارای مقاومت خیلی بالا است و در زمان استفاده با پیچ بالا فیکس می شود به طوری که روی بال تیرآهن بسته می شود . در واقع یک سمتش به تیرآهن و سمت دیگرش به لوله متصل می شود .
• بست متحرک : توان اجرا در زاویه های مختلف .
• بست تک پیچ یا چادری : برای زدن چادر .
• میله شکافدار اتصال : این نوع بست برای طویل کردن دو لوله داربست در ساخت این سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد .
• بست لوله های افقی یا بست زبانه ای یا پیوندی : این بست برای اتصال دو لوله افقی با زاویه ۹۰ درجه مورد استفاده قرار می گیرد.
• پایه قابل تنظیم : این بست به جداره داخل پایین لوله متصل می گردد و توسط این محصول ارتفاع پایه داربست را می توان تنظیم کرد .

 

تهیه و تنظیم : مهندس پویان قربانی

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
11 امتیاز