02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد

 

افزایش چشمگیر قیمت شمش فولاد در روزههای اخیر موجب حیرت بسیاری از فعالان بازار میلگرد گردید.

شمش فولادی به عنوان ماده اولیه در ساخت میلگرد، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در بازار می باشد. طی چند روز اخیر قیمت شمش فولادی روند صعودی به خود گرفته است. و قیمت شمش قوسی در روزهای گذشته به محدوده 3300 الی 3500 رسید. این در حالی بود که قیمت شمش قوسی  نسبت به شمش القایی در محدوده کمتری قرار دارد. اما بر بازار در برخی از مبادی تا قیمت 3600 ثبت گردید. با توجه به این نوسانات نمی توان کاهشی را برای قیمت میلگرد متصور شد.

میلگردهای تولیدی سایر کارخانجات از قبیل میلگرد آجدار سایز 12 نیز از اواخر ماه گذشته با 400 تومان  افزایش،  در بازار با قیمت 4300 تومان خرید و فروش می شود. قیمت میلگرد آجدار نیشابور نیز در تیرماه با قیمت 4100 در تیرماه به کار خود پایان داد. مطابق با گزارشات منتشر شده توسط فعالان بازار میلگرد بسیاری از تولیدکنندگان و واردکنندکان قیمت میلگرد را به صورت جهشی افزایش دادند. با جهش قیمت میلگرد، قیمت خانه نیز افزایش یافت، و منجرب به رکود بازار مسکن گردید. و حجم ساخت و ساز نیز به شدت کاهش پیدا نمود.

حتما بخوانید : پیش بینی قیمت میلگرد در سال 97

عرضه شمش خورستان در راستای کاهش قیمت میلگرد

فولاد خوزستان در راستای کاهش قیمت شمش فولادی ، 40 هزار تن از محصولات خود را در بازار بورس عرضه نمود. قیمت پایه تعریف شده برای شمش خوزستان 2350 تومان تعریف شده است. که با 10 درصد رقابت 2580 تومان معامله گردید. این عرضه محصولات در بورس با روند بازار در تناقض بود. زیرا قیمت میلگرد نه تنها کاهش نیافت بلکه در روزهای آینده روند صعودی به خود گرفت. بر اساس اخبار منتشر شده فولاد خوزستان، مجددا تصمیم به عرضه محصولات در بازار بورس دارد و باید منتظر بود تا ببینیم  آیا قیمت میلگرد ارزان میشود یا خیر ؟ بر اساس تحلیل و پیش بینی قیمت میلگرد در سال 97 توسط شهر آهن با توجه به تحریم های اقصادی ونوسانات ارز، نمی توانیم انتظار کاهشی چشمگیر را در این بازار داشته باشیم.

تخصیص ارز 4200 توانایی کاهش قیمت میلگرد را دارد ؟


با افزایش دوبرابری عزضه و تقاضا؛ از این لحاظ در بازار داخلی مشکل چشمگیری نخواهیم داشت  اما آنچه بازار فولاد را مشکل ساز میکند، افزایش ارزش ارز در بازار سیاه نسبت به ریال می باشد. این اختلاف توانسته است بازار محصولات فولادی را به صورت چشمگیری افزایش دهد بنابراین تخصیص ارز 4200 نه تنها نتوانسته است بازار را کنترل کند بلکه موجب نوسانات شدید در قیمت میلگرد شده است.

در وضعیتت فعلی هیچ کدام از تولید کنندگان محصولات محصولات فولادی محصولات خود را بر اساس ارز 4200 قیمت گذاری نخواهند کرد. با توجه به وعده های اعلامی از سوی دولت مبنب بر تخصیص ارز 4200 بر صنایع فولادی، متاسفانه هیچ یک از تولیدکنندگان نتوانسته اند ارز 4200 دریافت نمایند.

حتما بخوانید : آیا قیمت آهن کاهش می یابد ؟

 شکاف قیمت محصولات در بورس کالا و بازار 

در حالی که قیمت محصولات فولادی در بورس در محدوده 2300 الی 2400 قرار دارد؛ اما این محصولات وقتی به دست مشتری میرسد با 1000 تومان افزایش در محدوده 3400 می باشد .این مسئله نشان می دهد تخصیص ارز 4200 نه تنها قیمت را کاهش نداده است بلکه موجب نابسامانی بازار نیز شده است.

در این بازار دو نرخی شدن موجب می شود بازار دچار مشکلات چشمگیری شود. و موجب احتکار محصولات فولادی مشوش شدن هر چه بیشتر بازار می شود.با توجه به این وضعیت کاهش قیمت میلگرد در این آشفته بازار امری است که به طور قطع به یقین بعید به نظر می رسد. اما فعالان بازار بر این عقیده هستند که سیاست های ارزی مناسب میتواند قیمت ها را کاهش دهد.

اگر می خواهید بدانید آیا قیمت میلگرد پایین می آید یا خیر باید منتظر تاثیر تحریم های اقتصادی و از طرفی تصویب fatf  بر بازار باشیم

 

به این مطلب امتیاز دهید

4/5
2 امتیاز