رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: کلیات نسخه جدید و به روز شده طرح جامع فولاد با حضور «معاون امور معادن و صنایع معدنی» و «معاون طرح و برنامه» وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب شد.

خداداد غریب پور در نشست پایش طرح جامع فولاد توضیح داد: هدف از اجرای طرح جامع فولاد، تمرکز بر توازن زنجیره فولاد از اکتشاف تا تولید شمش بوده و با اجرای آن منافع ذینفعان تامین خواهد شد. وی افزود: با اجرای این طرح سرمایه گذاران می توانند با استفاده از همه ظرفیت های قانونی (اسناد بالادستی، سند راهبرد ملی، قوانین موجود، سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها ، بخش دولتی، تشکل ها و غیره)، اقدام به سرمایه گذاری کنند و به این طریق از اتلاف سرمایه‌ها جلوگیری می شود. طرح جامع فولاد، در راستای استفاده از توان داخل ، با اولویت بومی سازی مورد توجه قرار خواهد گرفت. در این طرح، با توجه به صرفه جویی قابل توجه ارزی، موضوع قطعه سازی و ماشین سازی در صنعت فولاد تا مرحله بومی سازی کامل ، طی یک دوره زمانی بررسی خواهد شد.

او می‌گوید: با توجه به واردات سالانه حدود۵۸۰ هزار تن ورق فولادی، مقرر شد مجری طرح جامع فولاد، ظرفیت واحدهای داخلی برای بومی سازی این نوع محصول را بررسی و مشخص کند. دستیابی به اهداف طرح های جامع ، نیاز به الزاماتی دارد. خوشبختانه در بخش فولاد، الزامات قانونی وجود دارد و برای رسیدن به آن، نیاز به ۱۴ میلیارد یورو سرمایه گذاری است. (۵ میلیارد یورو در تکمیل زنجیره و ۹ میلیارد یورو در زیربناها)

غریب‌پور در ادامه توضیح داد: دولت ظرفیت سرمایه گذاری تا این میزان را ندارد اما می تواند مشوق هایی برای سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره تولید فولاد و زیرساخت های آن ارائه کند. سیاست ها و مشوق های ییشتری در توسعه فناوری، بومی سازی، ارزش افزوده و غیره بگذاریم تا بتوانیم صنعت فولاد را جهانی کنیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در حال حاضر، کل صادرات فولاد خام کشور ۷ میلیون تن و محصولات فولادی ۳ میلیون تن (عمده آن مقاطع طویل فولادی) است، گفت: اکنون در کشور ظرفیتی برای جذب این میزان تولید نیست. چرا که سرانه مصرف کل کشور حدود ۱۶ میلیون تن شمش فولادی (سرانه مصرف هر نفر ۲۰۰ کیلوگرم) است که تبدیل به محصول می شود.

او ادامه داد: عمده صادرات فولاد به صورت شمش بوده که این یک ایراد محسوب می شود و قیمت صادراتی آن، از محصولات با ارزش افزوده، کمتر خواهد بود. در همین راستا مقرر شد شرکت فولاد تکنیک مجری طرح جامع فولاد، مطالعه توسعه تولید محصولات با ارزش افزوده را در دستور کار قرار دهد. میزان صادرات آهن اسفنجی با تدابیر دکتر اسماعیلی در سال قبل و عوارض اعمال شده، از ۹۰۰ هزارتن سال ۹۷ به ۵۰۰ هزار تن در سال ۹۸ رسید، وی گفت: طی سال گذشته، ۲۷ میلیون تن آهن اسفنجی و ۲۷ میلیون تن شمش تولید شد و از این رو، تولید و مصرف به یک سطح رسید.

داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی گفت: پیگیری های این بخش‌ها بود که در صنعت فولاد دنیا حرف برای گفتن داریم اما در میانه راه هستیم.

او ادامه داد: بحث واحد تحقیق و توسعه به عنوان یکی از مهمترین بخش های صنعت فولاد است که خوشبختانه در طرح جامع فولاد لحاظ شده است. با توجه به اینکه مجموعه بزرگ فولاد در کشور شکل گرفته است، برای قطعه سازی، به روز رسانی و تکمیل آن، ایمیدرو باید به عنوان اساسی ترین وظیفه اقدام کند.

اسماعیلی با بیان اینکه ارائه مجوز ساخت واحدهای فولادی بدون لحاظ کردن مواد اولیه، بالاترین مشکل در این صنعت خواهد بود، گفت: اینکه به سرمایه گذار بگوییم مجوز احداث واحد کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی می دهیم اما تعهدی برای تامین مواد اولیه آن نداریم، قابل توجیه نیست. از این رو، در صدور مجوزهای توسعه ای، باید به شرایط و ظرفیت های کشور توجه کرد.

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: مطالعات طرح های جامع در فلزات تکمیل و در آن استانداردهای لازم لحاظ شود، تا مبنای تصمیم گیری وزارتخانه شود. در طرح جامع فولاد، موضوعاتی همچون فناوری و نوآوری، سرمایه گذاری، جلوگیری از خام فروشی در حوزه معدن و توجه به زنجیره ارزش ضرورت دارد.