احمد رضوی‌نیک رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران درباره روند محصولات فولادی در بزار بورس گفت: اعضای این انجمن نسبت به روند قیمت‌گذاری تولیدات فولادسازان در بورس گلایه دارند و عرضه شمش در بورس کالا به یک پنجم مصرف این تشکل رسیده است.

رییس انجمن نوردکاران درباره قیمت فوب در بازار جهانی توضیح داد: شمش فولادی در بورس کالا بیشتر از میانگین فوب جهانی به شکل عرضه حداقلی، غیر واقعی قیمت‌گذاری می‌شود که نشان از اعمال رانت دارد که نوردکاران از آن بی‌بهره‌اند.

او باور دارد: فولاد سازان تمایلی به صادرات ندارند و سعی می‌کنند در بورس کالا به میزان ۲۰ تا ۲۵ درصد از تولیدات خود را بفروش برسانند و بقیه را در بازار ازاد به نوردکاران بفروشند.

رضوی‌نیک در ادامه توضیح داد: رویه عملکرد فولادسازان باعث شده تولید نهایی آنها برای مصرف‌کننده اصلی با افزایش قیمت روبه‌رو شود. فولاد سازان با اعمال راهبرد خود در بورس کالا مواد اولیه را ۳۵ درصد بالاتر از محصول نهایی در داخل می‌فروشند و عرضه حداقلی را در برنامه خود دارند. تولیدکنندگان فولاد نسبت به افزایش قیمت‌ها در آینده تضمین و گارانتی می‌گیرند و با درنظرگرفتن شمش فروخته شده به نوردکار در شهریورماه با توجه به قیمت تمام شده شمش به علاوه ارزش افزوده و کرایه حمل برای نوردکار هرکیلو شمش ۹ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

این چهره بر این باور است: اکنون نوردکار باید یا محصولش را زیر قیمت بفروشد یا نقدینگی خود را به نوعی در بازار برای جبران ضرر در گردش قرار دهد و یا بدلیل خریداری مواد اولیه گران، تولید خود را با قیمت بالا بفروش برساند. موضوع گرانفروشی فولاد سازان توسط نوردکاران به واحدهای نظارتی انعکاس یافته و هشدار داده شده، اما اقدام عاجلی به نفع زنجیره تولید فولاد انجام نشده است.

رضوی‌نیک در پایان گفت: چنانچه مصوبه‌های ستاد تنظیم بازار در رابطه با قیمت‌گذاری و رعایت کف عرضه در بورس کالا رعایت شود، نوردکار می‌تواند در شرایط برابر رقابت قرار گیرد و قیمت‌ها متناسب با عرضه و تقاضا در بازار، روند منطقی‌تر به خود می‌گیرد.