افزایش-قیمت-۱۲-قلم-از-اجناس-اساسی-در-یک-ماه-گذشته
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: در یک ماه گذشته شاهد افزایش قیمت ۱۲ قلم از اجناس در بازار استان بودیم، جنسی مانند پیاز ۸۹درصد و نوعی از تیرآهن یک‌درصد افزایش قیمت داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، کمیسیون تتظیم بازار چهارمحال و بختیاری ظهر شنبه با حضور مدیران استانی و محلی در شهرکرد برگزار شد.

محمدکاظم منزوی در این جلسه با اشاره به اینکه بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری به‌صورت هفتگی و روزانه قیمت 53 اقلام اساسی موجود در بازار را کنترل می‌کنند، گفت: در یک ماه گذشته شاهد افزایش قیمت 12 قلم از اجناس در بازار استان بودیم، جنسی مانند پیاز 89 درصد و نوعی از تیرآهن یک درصد افزایش قیمت داشته است.

وی با بیان اینکه ابهاماتی در قیمت لوازم خانگی و یدکی بازار استان وجود دارد، افزود: این اقلام 20 تا 35 درصد افزایش داشته است؛ به‌دلیل نوسانات قیمت دلار برخی از اقلام در بازار عرضه نمی‌شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اعلام اینکه در حال حاضر 60 هزار تن شکر در کارخانه قند استان انبار شده است، اضافه کرد: مشکلاتی به‌دلیل کمبود فضای انبار در این کارخانه وجود داشت که به‌زودی برطرف می‌شود.

منزوی با بیان اینکه طرح ضیافت توزیع و نظارت اقلام اساسی به‌مناسبت ماه مبارک رمضان از چند روز آینده در استان آغاز می‌شود، ادامه داد: در یک شبانه‌روز 17 تن گوشت مرغ برای مصرف بازار استان کشتار می‌شود، برای تأمین سایر اقلام مورد نیاز نیز برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.

حمیدرضا دانش در این جلسه با ابراز اینکه در نوروز سال 98 مصوبه ستاد تنظیم بازار توزیع 700 تن پرتقال و 350 تن سیب در استان بود، گفت: در این ایام 792 تن پرتقال و 406 تن سیب به استان وارد شد. 

وی با بیان اینکه از این میزان باید 10 تا 25 درصد به‌منظور ذخیره استان انبار می‌شد که به‌دلیل بالا بودن فشار بازار توزیع شد، اظهار کرد: درخواست مجدد برای ارسال 100 تن پرتقال و 100 تن سیب به استان داده شد که تاکنون 50 تن پرتقال و 50 تن سیب تأمین شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در سال جاری یک‌هزار و 206 تن میوه تا 20 فروردین‌ماه به استان وارد شده است، اضافه کرد: در حال حاضر نیز در سه غرفه در پارک لاله شهرکرد توزیع میوه وجود دارد.

افشین حیدری نیز در این جلسه با تصریح به اینکه در بحث توزیع میوه شب عید مشکلاتی در شهرستان بروجن ایجاد شده بود، گفت: تعدادی از بازاریان این شهرستان با هدف جلوگیری از ورود میوه شب عید درخواست غرفه دادند و برای تحویل بار اقدام نکردند که اسامی این افراد برای پیگیری قانونی به دادستان تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری در شهرستان شهرکرد 325 تن میوه توزیع شده که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است، افزود: میزان میوه توزیعی در شهرستان فارسان 30 درصد و اردل 20 درصد افزایش و در شهرستان کوهرنگ به‌دلیل بارندگی 40 درصد و در لردگان به‌دلیل بعد مسافت 10 درصد نسبت به سال گذشت کاهش داشته است.

مدیرکل تعاون روستایی چهارمحال و بختیاری با اعلام اینکه 4 درصد از میوه شب عید استان دچار خرابی شده بود، گفت: برخی از پرتقال‌های تامسون پس از ترخیص از سردخانه دچار خرابی شدند.

کی‌قباد قنبری نیز در این نشست با اشاره به اینکه در سال جاری مجوز انبار 2 هزار و 21 تن برنج در استان صادر شده است، گفت: از این مقدار یک‌هزار و 346 تن توزیع شده است؛ مجور انبار شکر در استان 4 هزار و 48 تن بود که از این مقدار 2 هزار و 36 تن تاکنون توزیع شده است.

وی با ابراز اینکه تاکنون 10 هزارتن شکر خام برای مصرف استان گرفته شده که از این میزان 5 هزار و 500 تن به شکر سفید تبدیل شده است، افزود: روزانه در استان 500 تن شکر خام به شکر سفید تبدیل می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی چهارمحال و بختیاری با اظهار اینکه درخواست تحویل 5 هزار تن شکر خام برای استان فرستاده شده است، اضافه کرد: ظرفیت انبار کارخانه قند استان تا 50 هزار تن است و با فروش شکر تولیدی در سال گذشته مشکل فضا حل می‌شود.

محمد عمرون نیز در این جلسه با اشاره به اینکه طرح نظارت نوروزی بر فروشگاه‌ها و مراکز عمومی در استان از 17 اسفندماه سال گذشته آغاز شد و تا 15 فروردین‌ماه جاری ادامه داشت، گفت: 547 گشت مشترک در این مدت انجام، به تخلف 285 واحد صنفی رسیدگی و 47 میلیون تومان جزای نقدی نیز برای متخلفان در نظر گرفته شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه 51 اکیپ این سازمان در ایام نوروز 240 بازرسی انجام دادند، افزود: در این بازرسی‌ها 29 پرونده تخلف تشکیل و 5 میلیون و 800 میلیون تومان جریمه نقدی برای متخلفان در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: در این مدت تخلفات در بحث رعایت نکات بهداشتی در مراکز تولید و عرضه مواد غذایی افزایش یافته است.

انتهای پیام/ح*