پایگاه خبری فولاد ایران - با یک حساب ساده می توان متوجه شد که افزایش سریع تولید نفت امریکا به رکورد 12 میلیون بشکه در روز، بازی جهانی نفت را تغییر داده است. در کمتر از یک دهه، رونق تولید شل، 8 میلیون بشکه به رکورد روزانه افزوده و ایالات متحده را به تولید کننده نفت شماره یک در جهان تبدیل کرده است. 

 

این گسترش قابل توجه تولید در حوزه نفتی وسیعی از غرب تگزاس صورت گرفته که با جنوب شرقی نیومکزیکو هم مرز است. این منطقه با وسعت بیش از 680 هزار هکتار، حدود یک سوم از تولید نفت خام آمریکا را به عهده دارد.

 

به گزارش فولاد ایران، اسکات شفیلد، مدیر منابع طبیعی شرکت پایونیر امریکا با اشاره به دو حوزه بزرگ نفتی میدلند باسین و دلورباسین می گوید: "ما در حوضه میدلند قابلیت بازیافت 80 میلیارد بشکه نفت و احتمالا همین مقدار در حوضه دلور هستیم که این ارقامی نزدیک به برخی از کشورهای خاورمیانه است." 

 

چشم انداز نفت جهانی اوپک در نشریه این هفته خود اظهار کرده رونق شیل ادامه خواهد یافت و تولید روزانه ایالات متحده به 20 میلیون بشکه در روز طی پنج سال خواهد رسید. 

 

ایالات متحده هنوز هم حدود نه میلیون بشکه نفت در وارد می کند، اما وابستگی اش به منابع خارجی به مراتب کمتر شده است. 

گسترش تولید نفت شیل نه تنها باعث افزایش استقلال انرژی ایالات متحده شده، بلکه مشاغل بسیاری در صنعت نفت و گاز این کشور ایجاد کرده ضمن اینکه پایین آمدن قیمت بنزین به توسعه اقتصادی کشور نیز کمک کرده است.

 

این امر به ایالات متحده اجازه داده تا با غول های انرژی از جمله قطر و روسیه هم راستا شود. 

اما وال استریت واقعیت های مهم مالی را در این راستا بیان می کند. در چهار سال گذشته نزدیک به 200 ورشکستگی بین تولیدکنندگان شیل وجود داشته و تولیدکنندگان کوچک و متوسط با بیش از 100 میلیارد دلار بدهی سقوط کرده اند.

 

به عنوان مثال، شفیلد پایونیر، برنامه های بازنشستگی خود را برای بازگشت به عنوان مدیر عامل به تعویق انداخت تا بتواند 100 میلیون دلار هزینه را کاهش داده و 530 کارگر یا یک چهارم نیروی کار خود را اخراج کند. وی در صدد بازیابی سهام 15 درصدی سرمایه مستقر شده این شرکت در وال استریت است.

 

از طرف دیگر، سرمایه گذاری در شرکت های انرژی در اس اند پی 500 طی چهار سال گذشته به نصف کاهش یافته و سرمایه گذاران به دلیل پایین آمدن نرخ سود و همینطور تاثیر این صنایع در تغییرات آب و هوایی، در حال خارج کردن سرمایه خود از بخش نفت و گاز در بورس ها هستند.

منبع: CNN

ترجمه: ف. اسکندرخو