پایگاه خبری فولاد ایران - مثل همیشه دوستان و هم پیمانان امریکا یعنی ژاپن و آلمان از تاخت و تاز آزادانه خود در اقتصاد امریکا بهره برده و نقش چندانی در رشد اقتصادی و بازار کار سایر نقاط دنیا ندارند. وزارت دارایی ژاپن با اعلام متوسط رشد سالانه 0.6 درصدی این کشور گفت ژاپن تدابیر خاصی برای بهبود روند اقتصادی خود در نظر نگرفته است. آلمان نیز که بدون شک کشور پیشرو در اقتصاد اروپاست نیز همین رویه را در پیش گرفته و اظهار می کند نیازی به حمایت اقتصاد رو به رکودش ندارد. 

 

از طرفی ژاپن نمی تواند این نکته را انکار کند که اقتصادش اتکای بسیاری بر صادرات داشته و رابطه اش با چین علی رغم برخی تنش ها، نقش اساسی در تجارت، سرمایه گذاری و رشد اقتصادی آن دارد. علاوه بر این، روابط خوب اقتصادی توکیو با واشنگتن و همینطور حضور نظامیان امریکایی در این کشور می تواند نقطه عطفی در رساندن ژاپن به اهداف حود مبنی بر جلوگیری از نفوذ اقتصادی، سیاسی و نظامی چین در آسیا و سایر نقاط دنیا باشد. مازاد تجاری ژاپن با امریکا با 6.3 درصد افزایش نسبت به سال گذشته طی هشت ماه نخست امسال 48.6 میلیارد دلار بود. لازم به ذکر است ژاپن در هشت ماه نخست امسال بالغ بر 86.4 میلیارد دلار صادرات به چین و 94.6 میلیارد دلار صادرات به امریکا داشته است. این دو کشور نزدیک به 40 درصد بازار صادرات ژاپن را به خود اختصاص داده اند. البته باید توجه داشت که شرایط تجاری ژاپن با این دو کشور بسیار متفاوت است چراکه درحالیکه توکیو کسری قابل توجهی با چین دارد، درآمد بسیاری از تجارت خود با امریکا کسب می کند. 

 

اروپا نیز تقریبا همین الگوی تجاری را در پیش گرفته. طی هشت ماه نخست امسال مازاد تجاری اتحادیه اروپا با امریکا بالغ بر 102.7 و مازاد تجاری آن با چین 127.4 میلیارد یورو بوده است. سهم آلمان در روند تجاری با امریکا نزدیک به یک سوم و در مورد چین کسری تجاری اندک 7.5 میلیارد یورویی بوده است. 

به گزارش فولاد ایران، اینطور که پیداست آلمان و ژاپن قصد ندارند روابط تجاری خود با چین را از دست بدهند و امریکا می بایست این را درک کند که باید هرچه سریعتر روابط تجاری اش را با چین بهبود بدهد. چین نیز به نوبه خود باید در نظر داشته باشد که تجارت متعادل با امریکا می تواند به نفع دو کشور و همینطور به نفع سایر نقاط دنیا باشد. تقابل مخرب و خصومت روزافزون بین این دو منطقه می بایست جای خود را به عملکردهای هوشیارانه که به نفع همگان است، بدهد. 

منبع: CNBC

ترجمه: ف. اسکندرخو