پایگاه خبری فولاد ایران - نکته ای که تا کنون به طور عجیبی در جریان بود روند رو به بالای قیمت سنگ آهن برخلاف بسیاری از کالاها و بازارهای دیگر بود. در واقع این کالا باعث ایجاد اختلال در بازار بوده و طوفانی به راه انداخته که سایر بازارها را بهم ریخته است. اما به هر حال، در عین حالی که سایر بازارها رو به رکود می روند، سنگ آهن نیز به پایان دوران رونق خود نزدیک می شود.

این صحنه را تصور کنید: در هفته پیش هستیم. اخبار در مورد افزایش تعداد مبتلایان ویروس در سراسر جهان به طرز فجیعی در حال افزایش است، احتمال دور دوم شیوع در شمال شرق چین به برخی خوش بینی ها درباره اتمام  بحران پایان داده اما هنوز قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد در حدود 100 دلار در تن است.

صحنه متضاد را تصور کنید. امروز است. در بیشتر نقاط دنیا محدودیت های قرنطینه ای به پایان رسیده یا تسهیل شده است. دومینیک کاممینگز، مشاور اعظم دولت انگلیس 250 مایل به دورام سفر می کند و قوانین قرنطینه را می شکند و سپس تصمیم می گیرد تا بینایی خود را با رانندگی تست کند. قیمت نفت برنت بالای 36 دلار در هر بشکه است، بازارها بالا رفته و قیمت سنگ آهن تا حدود 95 دلار کاهش یافته است.

به نظر می رسد که به انتهای مسیر صعودی قیمت سنگ آهن رسیده ایم و ممکن است در تلاش برای شکستن سطح 100 دلاری آن باشیم. با تضعیف پشتوانه سنگ آهن و همینطور محدود شدن محرک های دولت چین، به نظر نمی رسد تقاضا برای بالا بردن قیمت کالاها وجود داشته باشد. اما نگرانی از افزایش شیوع ویروس در برزیل و تاثیر آن در عرضه، می تواند مسیر را تغییر بدهد، هرچند واله هنوز اهداف تولیدی خود را تعیین نکرده است.

با این حال، هزینه حمل خشک در اواخر هفته گذشته صعود کرد و رو به ثبات گذاشته است و نگرانی در مورد موج دوم شیوع در برزیل فعلا تاثیری روی آن نداشته است. روند کالاها نیز مثل زندگی است. پایان یکی، شروع دیگری است. این امکان وجود دارد که سنگ آهن رونق خود را از دست بدهد اما در این هفته صنعت نفت و حمل و نقل پیشرفت قابل توجهی داشته اند.

منبع: freightinvestor.co.uk. ترجمه: ف. اسکندرخو

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق