02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

بازار

میلگرد آجدار

دیروز ، بازاری کاملا متفاوت و ناهمگرا 

در بازار

میلگرد

، بنا بر شرایط و نزدیکی به رکود فولاد در عید، اتفاقات عجیبی رخ می دهد که البته دارای توجیه است که خود بر التهاب بازار می افزاید.

 

1- تلاش بنکداران برای افزایش قیمت و شکست آنها

علت اصلی این رخداد هم همانطوریکه عنوان شد؛ توجه به شرایط تقاضای حوزه فعالیت فولادسازان، هر یک بصورت مجزا و با توجه به استراتژی فروش و میزان تقاضای محلی آنها دیده میشود.
علیرغم اینکه دیروز تلاش‌ها برای تحقق یک توافق زیر پوستی گروه مؤتلفه در خصوص افزایش حدودا ۲۰ تا ۵۰ تومانی دیده شد؛ اما رصدهای صورت گرفته از بازار میلگرد، حکایت از اولویت راهبرد اهداف حوزه ای یا ناحیه ای فولادسازان در این روزهای پایانی سال بر توافقات صنفی دارد. علت این موضوع هم به احتمال زیاد به ضعف تقاضای فعلی موجود در بازار و تلاش برای جمع‌آوری نقدینگی در این اندک روزهای باقیمانده سال مربوط میشود. کما اینکه علیرغم اعلام افزایش قیمت ها از برخی بنکداران و مبادی؛ شاهد پیشنهادات زیرپوستی و زیرفروشی های نسبتا جذاب در بازار هستیم .

 

2-

قیمت میلگرد

برخی از کارخانه ها حتی پایین تر از

قیمت شمش آهن 

موضوع معاملات دیروز میلگرد آجدار اروند با نرخ پایه حدود ۳۶،۷۰۰ ریال یا میلگرد خراسان با نرخ حدود ۴۰،۴۰۰ ریال در مقایسه با معاملات

شمش آهن

دیروز پاسارگاد با نرخ حول و حوش ۳۷،۱۰۰ تومان و بالاتر از محصول نهایی ! تبدیل شده است به یک سوژه داغ و به نوعی برخی از عوامل دست اندر کار با این موضوعات را گیج نموده است .
ولی واقعیت موجود بازار با عنایت به شناخت ماهیت دو زنجیره تامین موازی ۱) زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی و ۲) زنجیره تامین نیمه دولتی یا خصولتی ؛ بسیاری از دلایل این ناهماهنگی ها را تا حدوی توجیه میکند؛
به عنوان مثال تولیدکننده قدری مثل فولاد خراسان یا ذوب آهن اصفهان که خود شمش مورد نیازش را تامین میکند و تا حد قابل ملاحظه ای هزینه تولید محصول نهایی را کاهش میدهد؛ نمی تواند با یک واحد خصوصی نوردی که مجبور است

شمش فولاد

مورد نیاز خود را از بیرون از مجموعه تولیدی خود تهیه نماید؛ مورد مقایسه قرار گیرد . 

از این رو عدم تعادل بین نرخ معاملاتی شمش و محصول نهایی در معاملات دیروز بورس کالا؛ موجب شده تا تاییدیه نهایی معاملات محصولات فولادی بورس با برخی مسائل مواجه گردد.
همین امر موجب گردید تا ناظرین بازار و تالار بورس کالا با جدیت در مقابله یا پیشگیری از هرگونه التهاب آفرینی در عرصه حضور یابند.
همانطوریکه متوجه شده‌اید؛ در خصوص معاملات شمش در بورس کالا و برخی عرضه کنندگانی که مدتها بود نامی از آنها در تالار بورس کالا به میان نیامده بود؛ علت پیدا شدن سر و کله آنها؛ این روزها از آن رو است که ناظم بازار آنها را موظف به این کار نموده است و در واقع دلیل اصلی فروکش نمودن التهابات بازار، ورود ناظم بازار و کنترل بازار شمش و اجرای برخی الزامات به افزایش عرضه شمش در بورس کالا بود.
از همین رو، این روزها معاملات شمش برای ناظرین بورس کالا از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار بوده و هویت شرکت کنندگان بورس کالا میبایست دقیقا بررسی گردد و چنانچه اگر ناظرین تالار به هر دلیل؛ موجه بودن خریدار یا نرخ معاملاتی او را تایید نکنند؛ موضوعی شبیه معاملات امروز پیش خواهد آمد . چراکه روشن است که دلیل تمامی این کنترل ها و الزامات که توسط ناظرین صورت میگیرد تنها یک هدف مشخص دارد و آن هم جلوگیری از دامن زدن به التهابات بازار است .

 

قیمت تیرآهن

۱۶ و ۱۸

ذوب آهن اصفهان

در بازار خارج از بورس کالا 

مدتی است که شاهد پیشنهاد قیمت حدودا کیلویی ۴۲۰۰ الی ۴۳۰۰ تومانی تیرآهن های سایز ۱۶ و ۱۸ از برخی از بنکداران صاحب حواله های خریداری شده از بورس کالا، با نرخی حدودا کیلویی ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان پایین تر از کف نرخ میلگرد آجدار بازار خارج از بورس کالا هستیم .

نکته قابل تامل اینکه؛ تیرآهن ۱۴ فعلا به دلیل محدودیت عرضه با نرخ حول و حوش کیلویی ۵۴۰۰ تومان، بالاتر از هر سایز تیرآهن دیگری در بازار ایستاده است و جالب تر اینکه در حال حاضر تیرآهن ۱۶ حدودا شاخه ای ۱۰ هزارتومان پایین تر از سایز ۱۴ در برخی از انبارهای پایتخت خرید و فروش میشود که برای مصرف کننده، مصرف تیرآهن ۱۶ به صرفه از سایز ۱۴ دیده میشود!
کاهش تدریجی مصرف تیرآهن در پروژه های ساختمانی داخل کشور یا به عبارت دیگر گرایش به سمت سازه های بتنی به جای اسکلت فلزی به دلیل مقرون به صرفه بودن این نوع سازه ها و همچنین؛ عرضه های مکفی تیرآهن در بازار داخلی طی ماههای اخیر در بورس کالا توسط ذوب آهن اصفهان؛ دو عامل اصلی نرخ جذاب این دو محصول، در بازار داخلی بوده است.

طبق آخرین تجربیات به دست آمده، در یک سازه بتنی ۳ تا ۶ طبقه؛ بطور متوسط، مصرف میلگرد آجدار به ازای هر متر مربع بنا، حدود ۳۵ تا حداکثر ۴۰ کیلو گرم دیده میشود؛ (بطور مثال یک بنای ۹۰۰ متری حدود ۳۱ تا ۳۵ تن میلگرد آجدار)؛ درصورتیکه برای همین بنا با اسکلت فلزی؛ متوسط مصرف فولاد به ازای هر متر مربع بنا، بین ۵۰ تا ۸۰ کیلو‌گرم یا حتی بیشتر، بسته به نوع نقشه، گزارش شده است. (بطور مثال بالای ۶۰ تن فولاد شامل تیرآهن؛ ورق و نبشی و ناودانی)؛ این موضوع به علاوه هزینه نسبتا قابل توجه پایین‌تر بتن آرمه نسبت به فولاد؛ از جمله عوامل اصلی گرایش بیشتر شهرهای متوسط و کوچک ایران به استفاده از میلگرد آجدار در سازه های بتنی به جای پیاده سازی اسکلت فلزی در کشور در سالهای اخیر گردیده است .
در زمانی نه چندان دور، شاهد بودیم که به مدت چندین سال؛ نرخ تیرآهن ذوب آهن اصفهان همیشه بالاتر از نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی خارج از بورس کالا بود؛ حتی در مواردی این اختلاف قیمت به کیلویی ۱۰۰۰ تومان می رسید؛ که دلیل اصلی آن عدم پوشش عرضه در مقابل مصرف زیاد در کشور بود؛ بطوریکه حتی تا چند سال پیش، انواع تیرآهن از سایر کشورها مثل کره یا ترکیه؛ چین؛ آلمان؛ لهستان و روسیه وارد می‌گردید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
2 امتیاز

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید