پایگاه خبری فولاد ایران-

🔺بر اساس گزارش های منتشر شده، عربستان 188 میلیون بشکه ذخایر دارد و تنها تا 33 روز دیگر می تواند به تعهدات قراردادهای لانگ ترم – بلند مدت- پایبند باشد. این در حالی است که آرامکو امروز اعلام کرده است مشکلی برای تامین نیاز مشتریان خود ندارد اما آنها باید خود را برای دریافت نوع دیگری از نفت خام باشند که قطعا برای پالایشگران سخت خواهد بود بویژه پالایشگران شرق آسیا که در شرایط مالی بدی قرار دارند.

🔺در این شرایط، ایران با نفتکش هایی که میلیون ها بشکه نفت در خود دارد، می توانند بسرعت از روش های مختلف بخشی از نفت خود را به فروش برساند. چنین اتفاقی در دوره ای که بیل کلینتون ایران را تحریم کرده بود تجربه شده است. امروز بهترین فرصت برای ایران است تا با استفاده از راهکارهای مختلفی نفت خود را به فروش برساند. پرویز راحت یکی از مدیران مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت و نیکو در کتاب ناگفته های فروش نفت به تحریم داماتو اشاره می کند که منجر به بی مشتری ماندن 500 هزار بشکه نفت ایران شد اما با وقوع طوفان در تنگه داردائل، وزارت نفت با بهره گیری از این شرایط توانست 20 میلیون بشکه از نفت خود را به فروش برساند:

🔺راحت: ... تا سه نشمرده بودیم که تحریم داماتو ابلاغ شد. البته اطلاعاتی که داشتیم نشان می‌داد این تحریم‌ها در راه هستند. منتها هیچ‌کس باور نمی‌کرد یک‌دفعه تبدیل به چنین تحریمی شود. از آن‌طرف هم نزدیک 500 هزار بشکه از حجم 700 هزار بشکه‌ای که به‌صورت سیف معامله می‌کردیم را آمریکایی می‌خریدند؛ بنابراین نمی‌شد تصور کنیم که زور شرکت‌های آمریکا به نمایندگانشان نرسد و این تحریم جلو برود ولی مباحث و مسائل سیاسی باعث شد آمریکایی‌ها داماتو را اواخر آوریل ابلاغ کنند و از اول ژوئن 1995 تحریم‌ها آغاز شود.

🔺درگیر بازاریابی بودیم که اتفاق خاصی رخ داد و به‌نوعی امداد غیبی بود. حدود سه ماه پس از شروع تحریم در ماه سپتامبر وضعیت آب و هوایی در مدیترانه به هم‌ ریخت. در مدیترانه طوفان‌های فصلی به مدت سه روز رخ می‌داد که موجب می‌شد تنگه داردانل بسته شود. شدت باد طوری می‌شد که کشتی‌های بزرگ نمی‌توانستند از دریای سیاه به مدیترانه بروند یا برعکس. محل صادرات نفت خام روسیه از این معبر می‌گذرد، معمولاً دو سه روزی که پالایشگاه‌ها نمی‌توانند محموله دریافت کنند، از ذخایرشان استفاده می‌کردند. چون حجم ذخایر نفت روی آب ما هم بالا بود، نفت‌کش خالی در بازار نبود که بتوانیم اجاره کنیم. از آن‌طرف هم آقای آقازاده فشار می‌آورد که تولید نباید کاهش پیدا کند. ازیک‌طرف ما باید این ذخایر روی آب را به فروش می‌رساندیم و از سوی دیگر باید برای ذخیره‌سازی نفت نفت‌کش اجاره می‌کردیم.

🔺روز شنبه بود، اوایل سپتامبر که طوفان در تنگه داردانل شروع شد و بازار در حالت هشدار قرار گرفت که یک اختلالی در تأمین نفت مدیترانه پیش آمده است و پیش‌بینی همه هم این بود که بیش از دو سه روز طول نمی‌کشد ولی این طوفان نزدیک 20 روز طول کشید یعنی نزدیک 5/1 میلیون بشکه نفت روسیه که ازآنجا عبور می‌کرد را متوقف کرده بود، روس‌ها کاهش تولید دادند، کشتی‌ها نه می‌توانستند به دریای سیاه بروند و یا ازآنجا خارج شوند. نفت ایران هم در مدیترانه و جبل‌الطارق آماده بود. لذا بازاریابی ما شروع به فروش نفت کرد و در حقیقت مسیر باز شد و آن شیفتی که باید در بازار انجام می‌شد توسط نفت ذخیره‌شده روی دریا صورت گرفت. یکسری از تولیدکنندگان مانند عربستان، از اروپا به سمت آمریکا رفتند و ما هم با فروش نفت در بازارهای این کشورها در اروپا توانستیم حجم خوبی از نفت خود را به فروش برسانیم.

🔺حدود 20 میلیون بشکه. جالب اینجاست که قبل از اینکه این طوفان تمام شود در خلیج مکزیک زلزله شد یک میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز کاهش یافت. این هم یکی از امدادهای غیبی بود که کاملاً در خدمت جمهوری اسلامی ایران بود.

منبع: تسنیم