رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، درباره تصمیمات جدید وزارت صمت در حوزه تنظیم بازار فولاد می‌گوید: با حضور دکتر مدرس خیابانی در راس وزارت صنعت، معدن و تجارت، خوشبختانه تنظیم بازار فولاد از شخص‌محوری قبلی خارج شده و بر اساس جلسات کارشناسی تصمیم گیری می‌شود.


او درباره این تصمیمات معتقد است: بیش از ۵ ماه است که موارد مهمی چون ارائه برنامه عرضه داخلی و صادرات اسلب و شمش فولادی مورد مطالبه انجمن بوده است تا بالاخره در یک ماه گذشته، این موارد در دستور کار جدی وزارت صمت قرار گرفته و در مردادماه، این برنامه در خصوص اسلب ابلاغ شده است که البته لازم است با همفکری واحدهای تولیدی و درنظر گرفتن مسائل آنان، به درستی اجرایی شود.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد توضیح داد: آخرین پیگیری‌های انجمن فولاد در خصوص شمش فولادی هم حاکی از نهایی شدن برنامه عرضه داخلی و صادرات آن است که لازم است این برنامه هم هر چه زودتر ابلاغ شود تا واحدهای تولیدی بتوانند برای تولید و فروش خود در طول سال برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.


خلیفه‌سلطانی باور دارد: علاوه بر این، با جدیت و پشتکاری که معاونت صنایع وزارت صمت نشان داده، بحث مدیریت تقاضای ورق‌های فولادی هم در حال انجام است که سابقه قبلی در ساماندهی تقاضای محصولات پتروشیمی و همچنین رویکرد مسئولانه موجود، ما را به واقعی شدن سهمیه‌های بهین یاب و کاهش تقاضای سفته‌بازی که اتفاقا مهم‌ترین بخش معیوب بازار فولاد هم هست، امیدوار کرده است. تخصیص سهمیه‌های آهن اسفنجی به واحدهای ذوب القایی هم از اقدامات مثبت دیگری است که البته متاسفانه به درستی اجرا نشده است.


دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در پایان گفت: این برنامه‌ها هر چند ممکن است ایراداتی در اجرا داشته باشند اما یک یا چندگام رو به جلو محسوب می‌شوند که آثار آن به‌تدریج قابل مشاهده خواهد بود و به نظر می‌رسد با تسریع در ابلاغ تصمیمات و حل موانع اجرایی احتمالی آن و همچنین استمرار در فرآیند نظارت، بازار فولاد از التهابات اخیر خارج شده و رنگ آرامش به خود ببیند.