پایگاه خبری فولاد ایران - ظاهرا تنش های جاری تجاری بین چین و امریکا در حال تاثیرگذاری روی بازار کار چین است. گفته می شود هیئت برنامه ریزی اقتصادی چین استخدام نیروی جدید فارغ التحصیل دانشگاهها را کاهش داده یا به تعویق انداخته است. نزدیک به یک سال است که دو اقتصاد برتر دنیا درگیر تنش های تجاری شده اند و تعرفه های میلیاردی بر واردات یکدیگر اعمال می کنند. این فشارها تاثیر منفی روی چین داشته که اخیرا با مشکلات عدیده اقتصادی درگیر بوده است. به گزارش فولاد ایران،  رییس جمهور این کشور در کنگره ملی سالانه اظهار کرد چین می بایست خود را برای مبارزه ای سخت آماده نماید. وی با اشاره به ارجحیت مسئله اشتغال گفت تا آخر امسال حداقل تا 11 میلیون شغل ایجاد خواهد شد.

پکن در مجامع رسمی سعی در تاکید بر اثرات منفی ناشی از تنش های تجاری دارد. کارشناسان اقتصادی صندوق بین المللی پول، اروپا و نهادهای امریکایی نیز اظهار می کنند که صنایع امریکا نیز بابت جنگ تجاری دچار ضرر و زیان شده است. میزان واردات چین از امریکا طی سه ماهه اول امسال 31.8 درصد معادل 28.5 میلیارد دلار کاهش داشته، در حالیکه واردات امریکا از چین نیز در این مدت 13.9 درصد معادل 106 میلیارد دلار افت کرده است.

گفته می شود اقتصاد چین امنیتی در برابر جنگ تجاری ندارد و این بازار کار این کشور است که بیشترین تاثیر را از این بابت دریافت خواهد کرد چراکه شرکت ها با روی آوردن به سایر منابع سعی در گریز از تعرفه های اعمالی دارند. لیانگ اظهار کرد این امر ممکن است موجب کاهش دستمزد کارکنان شود اما نباید نتیجه آن اخراج کارمندان از کار باشد.

در حال حاضر نرخ بیکاری در چین همچنان روی رقم اندک 5 درصد است. اما درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی که از سال گذشته موفق به پیدا کردن کار نشده اند بالا رفته نرخ اشتغال 91.5 درصد بوده است. امسال نیز 8.34 میلیون نفر از دانشگاه های چین فارغ التحصیل خواهند شد. این رقم در سال گذشته 8.2 میلیون نفر بود.

روز دوشنبه کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین چهار توسعه در جهت حفظ اشتغال پایدار ارائه داد که این روش ها عبارتند از:

-          ترویج کارآفرینی

-          افزایش حمایت از حقوق بازنشستگی، مهد کودک، مدیریت خانه و سایر خدمات خانوادگی و اجتماعی

-          توسعه مهارت های حرفه ای

-          بهبود نظارت در وضعیت اشتغال در جهت ارائه پاسخ سریع تر به تغییرات

طبق گفته وزارت آموزش و پرورش با افزایش بی اطمینانی و عوامل بی ثباتی، فارغ التحصیلان امسال با چالش بزرگی در پیدا کردن شغل مواجه خواهند بود و یا ممکن است این روند با عث شود آنها شروع به خوداشتغالی کنند.

منبع: CNBC  

ترجمه: ف. اسکندرخو

موضوعات مرتبط: فولاد - قراضه - سنگ آهن - قیمت آهن آلات - تحلیل اخبار - اخبار اقتصادی

450+ مشتری وفادار و راضی
1200+ گردش ماهیانه محصول
730+ مشاوره تخصصی خرید
1000+ مرسوله ارسالی موفق