پایگاه خبری فولاد ایران –

🔸بازار سرمایه صرفا یک بازار نیست محل اعتماد سرمایه گذاران است، شاخص اعتماد سرمایه گذاران به اقتصاد واقعی یک کشور است، مثل بازار ارز و طلا و خودرو و مسکن هم نیست که صرفا برای سفته بازی طراحی شده باشد! بازار سرمایه یعنی محل تأمین نقدینگی از سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در بخش های مولد اقتصاد کشور...

🔸بازی در بازار سرمایه بازی ای است که باید دو سر برد باشد، نمیشود دولت و حقوقی های فعال در بازار برنده باشند و مردم و سهامداران خرد بازنده! اگر سهامداران خرد و حقیقی های بازار ببازند همه سقوط میکنند! عرضه های وحشتناک این چند روز در بورس و رنج گذاری های منفی حقوقی ها برای به کف رساندن قیمتها و جمع کردن سهام شرکتها در نازل ترین قیمت ممکن، در شرایطی که بورس بابت رشدش در سال 98 نقل هر مجلس و محفلی شده بود، اعتماد را از سهامداران خرد که جذاب کننده بازار سرمایه بودند و اگر نباشند نقدینگی شان را روانه بازارهای موازی غیرمولد دیگری چون ارز و سکه و مسکن و ... خواهند کرد، معنایی جز تورم دوباره و کاهش مضاعف ارزش پول ملی و تعمیق ناترازی های پولی و مالی کشور و فشار معیشتی بر مردم و ... ندارد.

🔸بازار سرمایه یک کل واحد است ، وقتی بازار پایه را با بدترین شیوه قانون گذاری یک شبه میسوزانید، آتشش دامن کل بازار را میگیرد... سرمایه ترسو است، از هر بازاری هراسان شود به سرعت از آن متواری میشود به بازارهایی که نباید و نشاید!

🔸قیمت را عرضه و تقاضا تعیین میکند نه دستور و ضوابط مداخله جویانه سازمان بورس و تماس های مثلا دلسوزان! با آقای وزیر محترم اقتصاد!

🔸مانع رشد بازار سرمایه بشوید (چه با قوانین نسنجیده و چه با نسنجیده اجرا کردن طرح های خوبی چون طرح گام) دودش بیشتر از همه به چشم خودتان میرود آقای رییس جمهور. اگر نگوییم تنها راه فرار باید بگوییم یکی از مهمترین و اصلی ترین راه های فرار از کسری بودجه و ناپایداری درآمدهای نفتی و کنترل نقدینگی و رونق بخشی به تولید و جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی و توسعه صادرات غیر نفتی و حتی جبران ناترازی های بانکی و تقویت ارزش پول ملی و ... از مسیر بازار سرمایه میگذرد. 

#اعتماد را از بازاری که باید بزرگترین بازار مالی کشور و جایگزین بازار پول برای تأمین مالی تولید باشد، سلب نکنید.

🔖رونوشت به وزیر محترم اقتصاد و جناب رییس سازمان بورس! و سایر دلسوزانی که با وزیر محترم اقتصاد تماس گرفتند!!!

پ.ن: این بدیهیات را تا چه زمانی باید مداما برای دولتمردان تکرار کنیم؟!

کانال اکونومیست فارسی

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق