پایگاه خبری فولاد ایران - انتظار می رود قیمت سنگ آهن که یکی از بهترین عملکردها را در بازار کومودیتی ها در سال 2019 داشته در سال جاری میلادی کاهش یابد چرا که صنایع فلزی در کل در نتیجه پاندمی ویروس کرونا لطمه می بینند و احتمال تشدید رکود اقتصادی در سطح دنیا جدی تر است.

گروه بانکی استرالیا و نیوزلند پیش بینی خود را برای قیمت سنگ آهن در پایان سال از 75 دلار برآورد قبلی به 68 دلار هر تن رسانده است. برخی انتظار دارند امسال متوسط قیمت سنگ آهن 11 درصد کاهش یافته به کمتر از 80 دلار برسد. سال 2019 متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین به طور میانگین 93.85 دلار بوده که پس از فاجعه شکست سد در برزیل تا اواسط سال به اوج 5 سال اخیر نیز رسید.

موسسه گلدمن ساکس نیز اظهار داشته علت عملکرد خوب بازار سنگ آهن در سال 2019 سرمایه گذاری پایین در بخش تولید آن بود. از طرفی سنگ آهن بازاری وابسته به چین است از این رو در مقابل شوک ها مصونیت بیشتری دارد. ولی تعطیلی خطوط تولید فولاد اروپا برای کنترل شیوع کرونا می تواند اثراتی بر بازار سنگ آهن وارد نماید چرا که اروپا پس از چین دومین وارد کننده سنگ آهن دنیاست.

تقاضای فولاد هم در این رکود اقتصادی بی تاثیر نیست. برآورد شده تقاضای فولاد چین به تنهایی بیش از 10 درصد نسبت به سه ماهه پایانی 2019 کاهش یافته باشد ولی نشانه هایی از بهبود نیز مشاهده شده است. فروش بخش مسکن حدود 70 درصد شرایط نرمال قبلی است و فروش اتوموبیل رشد خوبی داشته است.

از طرفی کمبود قراضه می تواند میزان واردات سنگ آهن به چین را امسال مشابه سال قبل نگه دارد از این رو به بالا ماندن قیمت سنگ آهن نیز کمک خواهد نمود.

به گزارش فولاد ایران،  تحلیلگران معتقدند بسته های محرک اقتصادی نیز زودتر از سه ماهه پایانی سال تاثیرات واقعی خود را نشان نخواهند داد و قیمت ها کاهش می یابند. برخی معتقدند رشد چشمگیر شاخص پی ام آی چین در ماه مارس فعلا تنها امیدی واهی است. پیش بینی شده رشد اقتصادی چین امسال 2.9 درصد باشد که در چندین دهه اخیر پایین ترین سطح رشد است و همین امر به طور کلی اثری منفی بر تقاضا و قیمت فلزات دارد.

منبع: platts

ترجمه: م. تابان شمال