بساز-بفروش‌ها-در-دام-بازار-مسکن-گرفتار-شدند

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس بر این باور است در شرایط کنونی برای افزایش ساخت و ساز در کشور و تشویق سازندگان برای تولید مسکن، باید محرک های مالی و اقتصادی جدید تعیین شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، صدیف بدری با ابراز نگرانی نسبت به تشدید رکود در بازار ساخت و ساز مسکن، اظهار کرد: بر اساس گزارش ها و آمارهای ارائه شده، ساخت و ساز در کشور ماهانه در حال کاهش بوده که دلیل آن بروز تلاطم در بازار مسکن است.

وی با بیان این‌که متأسفانه قیمت مصالح ساختمانی و هزینه های مرتبط با ساخت و ساز روز به روز در حال افزایش است و این مسئله کار را برای اجرای پروژه های ساختمان سازی سخت کرده است، افزود: در این شرایط پیمانکار یا سازنده نمی داند  با شروع کردن یک پروژه ساختمان سازی باید چه میزان هزینه کند و این مسئله ریسک پروژه های ساخت و ساز را بالا برده است، امروز شاهدیم که بسیاری از پروژه ها به دلیل بالا رفتن قیمت ها، متوقف شده است.

وی با یادآوری این‌که مطابق آمار کاهش ساخت و ساز طی ماه های ابتدای امسال در 9 سال اخیر بی سابقه بوده اکه تبعات بسیاری را برای اقتصاد کشور به دنبال دارد،  تصریح کرد:  یک سازنده 1.5پیش، محصول میلگرد را کیلویی1600  تومان خریدار می کرد، اما امروز همان محصول را باید کیلویی 5 هزار تومان خریداری کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد:‌ گفت: برای افزایش ساخت و ساز در کشور و تشویق سازندگان برای تولید مسکن، باید محرک های مالی و اقتصادی جدید تعیین شود، از این رو دولت باید برای توسعه این مسئله نسبت به ارائه تسهیلات کم سود اقدام کند. دولت اخیرا نسبت به اجرای بازار تعهدی مصالح ساختمانی برای ارائه مصالح به سازندگان و دریافت هزینه به صورت قسطی اقدام کرده، اما هنوز این مسئله عملیاتی نشده است.