پایگاه خبری فولاد ایران - کارشناسان اقتصادی می گویند علی رغم فرا رسیدن زمان دومین دور تحریم های امریکا علیه روسیه، تشدید جنگ تجاری با چین باعث شده این موضوع به حاشیه برود. دور دوم تحریم های روسیه مربوط به تحریم بانک های امریکایی از انجام هرگونه عملیات بانکی در بازار اوراق قرضه روسیه به علاوه محدودیت اعتباردهی بر کالاهای تحت کنترل وزارت بازرگانی است. امریکا همچنین اعطای هر گونه وام به روسیه توسط موسسات مالی بین المللی را نیز تحریم کرده است. البته اعتقاد کلی بر این است که با نرمش ناگهانی واشنگتن در برابر مسکو اجرای تحریم های جدید به شدت تحریم های قبل نباشد. ولادیمیر باتیوک عضو ارشد موسسه کانادایی – امریکایی مستقر در مسکو معتقد است این تغییر نگرش امریکا در جهت نجات اقتصاد خویش است. او معتقد است اقدامات واشنگتن در جهت حفظ منافع شرکت های خود است که دل خوشی بابت جنگ های تحریمی ندارند. وی گفت به طور مثال تحریم شرکت آلومینیوم روس ال توسط امریکا و بالا رفتن قیمت این محصول ضربه سنگینی به صنعت خودروسازی امریکا وارد کرده و بدیهی است تحریم بیشتر مثلا در بخش انرژی زیان بیشتری به غول های نفتی امریکا از جمله شل وارد خواهد کرد.

به گزارش فولاد ایران،  ظاهرا تحریم های جدید به منظور وارد کردن حداقل خسارت به اقتصاد روسیه طراحی شده چراکه در این دور هیچ گونه ممنوعیت صادراتی وجود ندارد و علی رغم ممنوعیت خرید اوراق قرضه توسط روسیه در بازار اصلی خرید آن در بازار ثانویه مجاز است. بر کسی پوشیده نیست که واشنگتن می تواند تحت قوانین امریکا فراتر از این رفته، روابط دیپلماتیک را کاهش، پروازهای دولتی را ممنوع و هرگونه واردات از روسیه از جمله نفت و محصولات نفتی را تحریم کند اما این کار را نمی کند چون نمی خواهد جایگاه خود را در بازار روسیه نیز از دست بدهد. ضمن اینکه با تشدید تحریم ها علیه روسیه چین می تواند شرکت های خود را جایگزین شرکت های امریکایی نماید که از روسیه بیرون می روند.

تحریم بیشتر امریکا علیه روسیه باعث بدتر شدن شرایط خود امریکا خواهد بود، هرچند خط مشی سیاسی امریکا می تواند به گونه ای باشد که علی رغم تحریم هر دو کشور بتواند برنده میدان نیز باشد. هفته گذشته با وجود اعلام تعرفه بر واردات کالاهای چینی به امریکا به ارزش 550 میلیارد دلار، نخست وزیر و وزیر بازرگانی چین پیشنهاد مذاکرات مسالمت آمیز با امریکا را مطرح کردند. ترامپ نیز چراغ سبز به انجام این مذاکرات نشان داده است.

منبع: RT  

ترجمه: ف. اسکندرخو

موضوعات مرتبط: فولاد - قراضه - سنگ آهن - قیمت آهن آلات - تحلیل اخبار - اخبار اقتصادی

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق