02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

تحولات بازار آهن و فولاد در ماه رمضان

به گزارش

شهرآهن

در حالیکه از نیمه ماه مبارک رمضان عبور کردیم و همانطوریکه دیده میشود؛ بازار داخلی در حداقل فعالیت ممکن به سر برده و تقریبا خاموش است. خبرهای فولادی؛ چه داخلی و چه خارجی مرتبط با ایران به حداقل ممکن تقلیل پیدا کرده، بطوریکه این روزها کمتر از تحولات این حوزه خبر میشنویم . 

اکثر خبرگزاری های برون مرزی، هنوز هم که هنوز است، پس از گذشت دو هفته از اعلام تحریم های صنایع فلزی ایران توسط آمریکا؛ همچنان و بیشتر حول و حوش خبر تحریم صنایع فلزی ایران و

صادرات آهن

مانور اطلاعاتی میدهند؛ بطوریکه این موضوع خبرهای دیگر مرتبط با این حوزه را فعلا در حاشیه قرار داده است. 

مهمترین خبر برون مرزی که اخیرا شنیده شد و برای بازار ایران تاثیر گذار بود، موضوع نصف شدن تعرفه وارداتی فولاد ترکیه به آمریکا و متعاقب آن خارج شدن ترکیه از بازارهای هدف ایران و تامین کنندگان منطقه CIS و گرایش به سمت بازار امریکا بود که باعث شد تا با کمک روند افزایشی که در حوزه سنگ آهن به وجود آمده است؛ بازارهای هدف صادراتی ایران و رقبای آن کمی بهبود پیدا کند، بطوریکه آخرین نرخ صادراتی شمش CIS حدود ۴۳۳ دلار/تن فوب گزارش شده که افزایش ۱۸ دلاری نسبت به نرخ کف آن در چند روز گذشته را نشان میدهد. البته افزایش

قیمت شمش صادراتی

ایران متاسفانه تحت فشار تحریم ها و سوء استفاده خریداران از شرایط به وجود امده، کمتر از این مقدار تحت تاثیر قرار گرفته، بطوریکه افزایش قیمت تنها در حد ۵ دلار حداکثر تا سقف ۳۹۰ دلار/تن فوب گزارش شده است. 

نرخ شمش و تختال صادراتی ایران؛ طی هفته منتهی به ۲۲ ماه می، تقریبا بدون تغییر و فاقد فروشهای عمده شنیده شد. منابع بازار، دلیل عدم فروشهای قابل توجه را تکمیل سفارشات دریافتی صادرکنندگان ایرانی تا پایان ماه ژوئن [ اواسط تیر] یا اواسط جولای [ اواخر تیر] عنوان نموده اند. پیشنهادات شمش صادراتی ایران در محدوده قیمتی ۳۸۵ الی ۳۹۰ دلار/تن فوب بنادر ایران گزارش شده، در حالیکه پیش فروشهای صورت گرفته اخیر در دامنه قیمتی ۳۸۰ الی ۳۸۵ دلار/تن فوب بوده است.
ارزیابی نرخ هفتگی فست‌مارکت در خصوص شمش صادراتی ایران در روز چهارشنبه ۲۲ می، در دامنه قیمتی ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار/تن فوب، توام با افزایش قیمت در حد بالایی قیمتها نسبت به بازه قیمتی ۳۸۰ الی ۳۸۵ دلار/تن فوب هفته گذشته بوده است. نرخ پیشنهادی تختال هم در بازه قیمتی ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار/تن فوب بنادر ایران بوده است.
یک تولیدکننده تختال ایرانی، پیشنهاد دهنده در رنج پایین دامنه قیمتهای ذکر شده، عنوان نمود که شرکت او در حال مذاکره با خریدار در خصوص فروش یک محموله بزرگ تختال به آسیاست.
ارزیابی نرخ هفتگی فست‌مارکت در خصوص تختال صادراتی ایران در تاریخ ۲۲ می، در دامنه قیمتی ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار/تن فوب بود، که در دامنه پایین این رنج قیمتی نسبت به هفته قبل آن با نرخ ۳۸۵ الی ۳۹۰ دلار/تن فوب، کاهش را نشان میدهد.
متاثر از وضع تحریم های جدید آمریکا در خصوص صنایع فولاد ایران؛ بسیاری از خریداران داخلی با رعایت جوانب احتیاطی موجب شدند تا فعالیت خرید در بازار داخلی ایران ضعیف دیده شود. مجموعه جدید تحریم ها که از تاریخ هشتم می بر صنایع فلزات ایران از سوی امریکا اعمال شده؛ نظرات کارشناسان بازار در خصوص چگونگی توسعه بازار صادراتی فولاد ایران در سال جاری را به چند دسته تقسیم نموده است.
تاجری عنوان نمود : " شرایط سخت تر از آنی که پیش تر بود، نشده است، در واقع تغییرات قابل توجهی رخ نداده است. بسیاری از تجار اهمیتی به تحریم ها نمیدهند، از همین رو حجم وسیعی از محموله های ایران هنوز هم به اندونزی و تایلند ارسال میشود. علاوه بر این، هیچ عرضه کننده ای در بازار با قیمت هایی جذاب تر از ایران وجود ندارد."
منبعی از سوی یک تولیدکننده عنوان نمود : " پس از اینکه تبادلات بانکی ایران، پیش تر مسدود گردید، این بدترین اتفاق ممکن بود، لذا من فکر نمیکنم که اعمال تحریم های بیشتر، اثری فراتر از وضع موجود داشته باشد. "
تاجری دیگری عنوان نمود : " این موضوع بیشتر به حوزه حمل و نقل و مسائل بانکی مربوط میشود، فکر میکنم که تا حدودی اثرگذار باشد، بخصوص اینکه اگر وزارت خزانه داری آمریکا برخی موارد را به عنوان نمونه عملیاتی نماید. "
چهارمین تاجر عنوان نمود : " فکر می‌کنم که تحریم های جدید آمریکا تا حدودی حوزه صادراتی فولاد ایران را تحت تاثیر قرار داده و گمانم اینست که موجب کاهش ۲۵ درصدی صادرات این حوزه خواهد شد." به غیر از خریداران شمال آفریقا و ایتالیا که از خرید از ایران اجتناب خواهند کرد؛ مشتریان آسیایی همچنان به خریدهای خود ادامه خواهند داد. با اینحال برخی از مشتریان آسیایی، به ویژه در اندونزی، طی چند هفته گذشته، عمدا از خرید از ایران فاصله گرفته‌‌اند .
بر اساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، حجم کل صادرات محصولات نیمه ساخته شده صادراتی ایران ( شمش و تختال ) در سال ۱۳۹۷ حدود ۴.۸۹ میلیون تن بوده، که در مقایسه با حجم کل صادراتی این محصول در سال ۱۳۹۶، با رقم ۶.۸۷ میلیون تن؛ کاهش ۲۹ درصدی را نشان میدهد. حجم کل شمش و بلوم فولادی صادراتی ایران در سال ۱۳۹۷، حدود ۳.۳۱ میلیون تن و حجم کل تختال صادراتی ایران ۱.۵۸۵ میلیون تن گزارش شده است.
از جمله مهمترین متغیرهای تاثیر گذار برای چشم انداز بازار داخلی ایران بر اساس دستورالعمل ها دو مولفه نرخ دلار نیمایی و نرخهای صادراتی CIS بوده است که این روزها هر دوی این مولفه ها افزایش را نشان میدهد، بطوریکه با در نظر گرفتن دلار نیمایی تقریبا ۱۱ هزار تومانی و شمش ۴۳۳ دلاری CIS به نرخ حدود ۴۷۶۰ تومان/کیلو معادل خواهیم رسید که با محاسبه ۹۰ درصدی آن به نرخ حدودا ۴۲۸۰ تومانی میرسیم که البته آخرین معاملات شمش در بورس کالا کمتر از این رقم بوده است و لذا فولادسازان داخلی در چشم انداز آتی این بازار، با توجه به مولفه های موجود بر اساس آخرین شیوه نامه تنظیم بازار داخلی فولاد و توافقات صورت گرفته با وزرات محترم صمت؛ در انتظار بهبود این بازار پس از اتمام ماه مبارک رمضان و بهبود تقاضا نشسته اند. از طرفی فعلا علائم حیاتی تقاضای داخلی ضعیف و کم رمق دیده میشود، باید منتظر ماند و دید که آیا بهبود تقاضای داخلی مورد انتظار به واقعیت تبدیل خواهد شد و اینکه آیا بازار داخلی فولاد مورد اقبال نقدینگی واقع میگردد یا اینکه این انتظار تنها در حد یک سراب باقی خواهد ماند؛ چراکه خبر تحریم بازارهای صادراتی فولاد ایران توسط آمریکا، گرچه در عمل ممکن است تاثیر قابل توجهی نسبت به شرایط گذشته نداشته باشد اما انتشار همین خبر کافی بود تا عقب‌گردی قابل توجه برای سفته بازان و فروکش نمودن هیجانات موجود در بازار داخلی باشد، بطوریکه پس از انتشار این خبر شاهد افول تقاضای هیجانی و کاهش تدریجی و پلکانی سقف نرخ رقابتی بورس کالا بودیم .

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
2 امتیاز

مطالب مرتبط

هیچ برچسبی مطابقت ندارد

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید