02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

قیمت شمش آهن بین بورس و بازار آهن

آخرین

قیمت شمش فولادی

معاملاتی در بازار داخلی و در عرضه های بورس کالا در مقایسه با معادله مورد پذیرش و ابرازی فولادسازان کشور دچار تناقض هایی شده است. کارشناسان

شهرآهن

به بررسی و ریشه یابی این مسئله پرداخته اند. 

ظاهرا مسئله تعیین نرخ پایه عرضه شمش داخلی کشور به جهت عرضه در بورس کالا بر اساس ۹۰ درصد نرخ شمش فوب CIS دیروز از طرف فولادسازان کشور مورد پذیرش قرار گرفت. بنظر می رسد این موضوع تقریبا و عملا در حال اجراست؛ چه بسا شمش آهن فولادسازان کشور در نهایت با رقمی بالاتر از این رقم پذیرش شده آنها، معامله شده و وارد بازار داخلی کشور شده است.

بنا بر آخرین اطلاعات موجود مسئله فوق به شرج زیر محاسبه می گردد :
1- حواله دلار سنا (حواله دلار نیمایی) : ۹۰۵۵ تومان
2- شمش CIS فوب دریای سیاه : ۴۲۸ دلار/تن
(۴۲۸ × ۹۰۵۵ ÷ ۱۰۰۰) × ۹۰٪ ~= ۳۴۹۰

در مقایسه با این رقم بدست آمده؛ آخرین شمش عرضه شده در بورس کالا متعلق به شمش فولاد پاسارگاد بود که با نرخ پایه ۳۴۲۰ تومان عرضه شد، اما در نهایت با نرخ رقابتی میانگین موزون ۳۸۴۰ تومان معامله شد. رقمی به مراتب بالاتر از نرخ پذیرش شده فولادسازان داخل کشور.
شاخص میانگین شمش القایی دیروز در بازار spot و یا بازار تحویل فوری و نقدی خارج از بورس کالا؛ حدود ۴۱۰۵ تومان/کیلو با احتساب مالیات ارزش افزوده دیده شد که تقریبا معادل با کیلویی ۳۷۶۵ تومان خواهد بود؛ که این رقم بازهم عددی بالاتر از کیلویی ۳۵۰۰ تومان، مورد پذیرش و ابرازی فولادسازان داخلی است.

با فرض پذیرش قیمت شمش داخلی حدود ۹۰ درصد شمش CIS؛ این سوال مطرح می گردد :

 

قیمت میلگرد آجدار

تولیدکنندگان بزرگ کشور در بازار داخلی در چه رنج قیمتی منطقی خواهد بود ؟

 

در مطالب فوق با معادله مورد پذیرش فولادسازان داخلی مبنی بر نرخ شمش داخلی معادل ۹۰ درصد نرخ شمش CIS بر اساس نرخ دلار سنا ( حواله نیمایی)؛ به رقم شمش داخلی با نرخ پایه حدود ۳۵۰۰ تومان/کیلو رسیدیم. 

از طرفی معادله مورد پذیرش حوزه نورد در آخرین شنیده ها در خصوص محاسبه نرخ محصول نهایی مقاطع طویل فولادی، معادل با ۱۱ درصد بالاتر از نرخ شمش بوده است که با این حساب به عدد زیر خواهیم رسید :
۳۵۰۰ + ۱۱٪ ~= ۳۸۸۵
که با احتساب ۹ درصد مالیات ارزش افزوده تقریبا معادل با ۴۲۳۰ تومان/کیلو خواهد شد. 

آخرین عرضه

میلگرد آجدار

در بورس کالا متعلق به

فولاد کویر کاشان

بود، که با نرخ پایه ۳۸۴۳ تومان/کیلو عرضه شد که در نهایت با نرخ رقابتی پایانی موزون ۴۲۴۷ تومان معامله گردید.  

در واقع این نرخ پایه عرضه میلگرد آجدار در بورس کالا، همانطوریکه دیده میشود، تقریبا بر معادله مورد پذیرش فولادسازان داخلی، منطبق است؛ مضاف بر اینکه رقابت خریداران در بورس کالا، عرضه کننده را حدود کیلویی ۴۰۰ تومان بالاتر از رقم پایه منتفع نموده است .

و اما قیمت میلگرد آجدار در بازار خارج از بورس کالا حدود ۴۸۷۰ تومان/کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) برآورد گردید که افزایش متوسط و تقریبی حدود ۷۰ الی ۹۰ تومانی نسبت به روز شنبه تا کنون را نشان میدهد . 

موضوع قابل تامل امروز، تقاضای نه چندان هیجانی امروز؛ علیرغم همه سیگنالهای تحریک کننده بازار بود که بنا بر رصد و شنیده های ما از گزارشات رسیده از برخی مبادی فروش عنوان شده " تحرک در خصوص افزایش قیمت از سمت عرضه کنندگان امروز اعمال شده، اما حجم تقاضای خارج از بورس کالا و بازار نقطه ای؛ (spot) ضعیف دیده شده است." بطوریکه افزایش قیمت اعمال شده در شاخص کالای پر مصرف و مرغوب

میلگرد آجدار خراسان

، پیشنهادی برخی از بنکداران نتوانست از ۴۷۸۰ الی ۴۸۰۰ تومان/کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) فراتر رود، یا به عبارت دیگر، نرخی بیش از این مورد استقبال خریداران واقع نگردیده است. که نشان از افزایش جزئی نسبت به دو روز گذشته و تقاضای نه چندان هیجانی دارد. 

موضوع حائز اهمیت این است : مادامی که با حواله دلار حدود ۹ هزار تومان نیمایی و شمش ۴۲۸ دلاری CIS سرکار داشته باشیم؛ نرخ پایه شمش (۹٪ + ۳۵۰۰) یا حدود ۳۸۲۰ تومانی و نرخ پایه میلگرد آجدار (۳۸۸۵ + ۹٪) یا ۴۲۳۰ تومانی؛ ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) مورد پذیرش و خودابرازی فولادسازان داخلی کشور که ظاهرا مورد توافق با نماینده دولت هم قرار گرفته است؛ نرخ عادلانه زنجیره تامین فولاد کشور است؛ و جالب اینکه این تقاضا است که در کشوری که دهمین رتبه تولید فولاد دنیا را داشته و یکی از پرقدرت ترین خروجی های فولاد دنیا را دارد؛ اقدام به رقابت هیجانی در بورس کالا نموده و به نوعی با رقم های بالاتر خودزنی میکند!

در تحلیل و توجیه چرایی این هیجانات تقاضا، مولفه هایی وجود دارد که بطور خلاصه و کلی به چند نکته مهم و برجسته آن می توان اشاره نمود :

1- بی اعتمادی به ثابت قدم بودن به مولفه های بنیادین تاثیر گذار بر این توافق یا ساز و کار که عمدتا شامل :
• نوسانات نرخ دلار
• عزم راسخ در اجرای دستورالعمل های دولتی
2- لابی فولادسازان و مهندسی عرضه در بازار داخلی است، که در خصوص هر کدام از این مولفه ها به کرّات بحث شده و مطالب زیادی در خصوص آن منتشر شده که از حوصله مخاطب در این مقطع زمانی خارج است .

نکات مهمی که در معاملات بورس و تعیین نرخ معاملات واردات و صادرات باید مورد توجه قرار گیرد :
1- در سامانه سنا دو نوع نرخ ارز اعلام میشود :
• یکی نرخ اسکناس است که مختص صرافی هاست و به حوزه های کالایی و صادراتی یا وارداتی کالایی تقریبا ربطی ندارد؛
• دیگری نرخ حواله ارزی نیمایی است که تمامی موضوعات مرتبط با حوزه های کالایی وارداتی و یا صادراتی کشور مرتبط با این نوع ارز هستند؛
2- اینکه در آخرین دستورالعمل وزارت محترم صمت؛ میانگین نرخ خرید و فروش هفتگی نیمایی مورد توجه قرار گرفته است که در همین سامانه سنا بصورت آنلاین در دسترس است.

 

روند بازار

ورق گرم

و دیگر محصولات فولادی 

شروع التهاب متاثر از برخی جوسازی ها و خبرهای تخریبی آمریکا بر علیه ایران در خصوص احتمال عدم تمدید خرید نفت ایران و به دنبال آن التهاب بازار ورق در معاملات بورس کالا / سرایت تدریجی التهاب به بازار مقاطع طویل فولادی و احتمالا سایر بازارهای کالایی 

معلاملات امروز

ورق گرم فولاد مبارکه

در بورس کالا از یکسو و شنیده های احتمال عدم تایید این معاملات از سوی ناظر بورس کالا از سوی دیگر موجب شد تا بازار این محصول و زیر مجموعه‌های متصل به آن تا این لحظه دچار ابهام و سردرگمی گردند . 

از طرفی این روزها همانطوریکه تقریبا برای همگان روشن است، آمریکا تلاش آشکارا و حداکثری خود به منظور مبارزه با ایران را در فضای رسانه و جنگ سرد به کار بسته و در این راه در حال حاضر از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کند.
امروز هم شنیده شد که در ادامه این جنگ روانی؛ از طریق برخی رسانه از احتمال عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران در مواجه با تحریم ها صحبت میکند که همین موضوع باعث شد تا مقدمات برخی التهاب آفرینی ها در تقاضای بورس کالا در خصوص ورق گرم فراهم گردد و متعاقب آن بنظر میرسد که دقایقی است که این التهاب به بازار مقاطع طویل فولادی هم در حال سرایت کردن باشد .
تجربه ثابت کرده است که بازار مقاطع طویل فولادی، با توجه به خودکفایی تقریبا کامل ایران در حوزه تولید داخلی این نوع محصول و مازاد عرضه؛ و همچنین به واسطه کنترل های نظارتی دولت؛ هرگونه التهاب آفرینی مقطعی و کوتاه مدت دیده شده را به راحتی کنترل خواهد کرد؛ موضوع اما در حوزه ورق به واسطه برخی محدودیت های عرضه، کمی مشکل تر دیده میشود.

 

در حوزه

قوطی و پروفیل

پس از معاملات محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا؛ شاهد برخی التهابات در بازار ورق بودیم، بطوریکه شنیده ها از حوزه قوطی و پروفیل در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلیمتر؛ در بازه قیمتی کف ۶۴۰۰ تومان تا سقف ۶۶۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) حکایت دارد.

در کل از اواسط امروز، بازار فولاد متاثر از رخدادهای سیاسی و تاثیرات آن بر بازار ارز حاشیه بازار؛ وارد فاز احتیاطی گردیده و به نوعی از شفافیت همیشگی خارج شد.
در حال حاضر هیچ کدام از دلایل بنیادین اثر گذار بر بازار داخلی فولاد مثبت دیده نمیشود به جز موضوع سیاسی جوسازی های آمریکا و متعاقب آن تأثیرپذیری فعالان حوزه های کالایی . در حال حاضر کشور ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش و همدلی و پرهیز از التهاب آفرینی دارد .

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
8 امتیاز