پایگاه خبری فولاد ایران - گروهی که نماینده گروه های روستایی در بیش از 40 ایالت امریکا هشدار دادند که توافق جایگزین توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) به زیان کشاورزان کوچکتر بوده و تاثیر منفی بر مصرف کنندگان خواهد گذاشت.

 

هفته گذشته، کاخ سفید با توافق حزب دموکرات ها توافق امریکا-مکزیک-کانادا را جایگزین توافق نامه 25 ساله نفتا کرد. البته این امر هنوز به تایید مجالس قانونگذاری کشورها نرسیده اما می تواند اوایل این هفته در کنگره رای بیاورد.

 

به گزارش فولاد ایران، نمایندگان سه کشور آمریکای شمالی این پیمان را در مکزیک به امضا رساندند که باعث خوشحالی رئیس جمهور دونالد ترامپ شد. وی بعد از این توافق توئیت کرد که این "بهترین و مهمترین معامله تجاری ایالات متحده تا به امروز است." وی که از به روز رسانی نفتا به عنوان یک سیاست کلیدی در طول انتخابات سال 2016 استفاده کرده، افزود: "این توافق برای همه خوب است، کشاورزان، تولید کنندگان، انرژی و اتحادیه ها ."

نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس که درگیر طرح درخواست استیضاح ترامپ است در اظهار کم سابقه اش در موافقت با ترامپ گفت که این لایحه "یک پیروزی برای کارگران آمریکا" است.

 

این در حالی است که توافق نامه جدید موجب ناراحتی ائتلاف ملی مزارع خانوادگی شده که نماینده 50 هزار کشاورز و دامدار کوچک و بیش از 400 هزار فعال در صنعت ماهیگیری است. رییس این ائتلاف، جیم گودمن اظهار می کند این توافق فرصت قیمت گذاری محصولات را از مزارع خانوادگی سلب می کند. وی گفت پیمان جدید هیچ کاری برای مهار آسیب های زیست محیطی که بخش مهمی در پیمان نفتا بود، ذکر نکرده است. او اضافه کرد ائتلاف ایشان از ارائه شیر مازاد کارخانه های امریکایی به بازارهای کانادا یا مکزیک پشتیبانی نمی کند چراکه این امر باعث می شود که دامداران خانوادگی به تجارت در آن کشورها روی بیاورند. او گفت "ما در عوض از کنگره می خواهیم تا از مدیریت عرضه لبنیات حمایت کند تا قیمت های عادلانه به کشاورزان هر سه کشور ارائه شود." یکی از اعضای این هیئت اظهار کرد نبود برچسب مشخص کشور تولیدکننده روی محصولات ارزان قیمت کشاورزی و لبنی رقابت را برای کشاورزان آمریکایی سخت تر می کند ضمن اینکه مصرف کنندگان حق دارند بدانند که منبع محصولات مصرفی آنها از کجاست. وی اظهار داشت: "این توافق نامه از تولیدکنندگان امریکا پشتیبانی نکرده و خیانت در حق رانندگان آمریکایی، مصرف کنندگان و جوامع روستایی است." 

 

با این حال، دموکراتها و جمهوریخواهان بیش از یک سال استدلال می کنند که این توافق از حمایت گروه کشاورزان برای تجارت آزاد برخوردار است. گفته می شود تصویب این توافق می تواند به ترامپ که به دلیل جنگ های تجاری با عدم حمایت در بخش روستایی روبرو بود، کمک نماید. 

منبع: Newsweek

ترجمه: ف. اسکندرخو