02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

پایگاه خبری فولاد ایران-

🔺بلومبرگ نوشت:  جغرافیای سیاسی خاورمیانه با تنش دیگری مواجه شده که به بازار نفت آسیب می رساند. چیزی که همه از آن می ترسیدند اتفاق افتاده است. حمله به تاسیسات پالایش نفت بقیق، قلب تولید و صادرات نفت عربستان، به تولید این کشور آسیب زده است. این اتفاق بر قیمت نفت تاثیر می گذارد و باعث بازشدن ذخایر استراتژیک نفت میشود.

🔺 آتش سوزی در این تاسیسات طی چند ساعت تحت کنترل درآمد ولی جریان نفت خام عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت جهان، مطمئناً تحت تاثیر قرار گرفته است گرچه هنوز مشخص نیست چقدر و تا چه مدت. تاجرانی که ماهها بود نسبت به درگیری های خاورمیانه بی تفاوت بودند، در روز دوشنبه با باز شدن بازارها عکس‌العمل نشان خواهند داد.

 🔺تاسیسات پالایش نفت بقیق مهمترین تاسیسات نفتی عربستان سعودی است که در 2018 حدود نیمی از تولید نفت خام عربستان را پالایش کرد یعنی حدود 5 میلیون بشکه در روز معادل یک بشکه از هر 5 بشکه نفت تولید شده در جهان.

 🔺اهمیت تاسیسات نفتی بقیق برای عربستان سعودی از پایانه های صادراتی خلیج فارس در رأس التنوره و جعیمه و حتی از تنگه هرمز که خلیج فارس را به اقیانوس هند متصل می‌کند هم بیشتر است. نفت خام می تواند از طریق زمین توسط خط لوله شرق به غرب به دریای سرخ برسد و خلیج فارس و تنگه هرمز را دور بزند ولی نمی تواند بقیق را دور بزند. خط لوله شرق به غرب از بقیق آغاز شده و تمام نفت میادین نفتی غوار، شیبه و خریص در این تاسیسات پالایش می شود. بنابراین حمله به این تاسیسات بر جریان نفت خام و پایانه های صادرات تاثیر می گذارد.

تسنیم

به این مطلب امتیاز دهید

0/5
امتیاز

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید