پایگاه خبری فولاد ایران - با تدوین استراتژی " Made in China ۲۰۲۵" در سال ۲۰۱۵، چین به بزرگ ترین بازار برای تولید و فروش خودروهای پاک تبدیل شده و این کشور با شتابی بسیار بالا در حال حرکت به سمت اتومبیل های انرژی نو (NEV) است.

 

به منظور تحقق اهداف این استراتژی، سوبسیدهای زیادی برای خودروسازان و شرکت های تولید کننده باتری در نظر گرفته شده و دولت چین کمپانی های مختلف را به ساخت مدل های برقی ملزم کرده است. همچنین با تعیین تعرفه برای خودروهای وارداتی، سیاست گذاران چینی سعی کرده اند شهروندان را به سمت مدل های داخلی سوق دهند.

 

استراتژی چینی ها تاکنون کاملا موثر واقع شده، طوری که در سال گذشته ۱.۲۵۶ میلیون خودروی NEV در این کشور به فروش رسیده است؛ بخش اعظمی از این رقم را اتومبیل های الکتریکی به خود اختصاص داده اند. چشم بادامی ها فروش دو میلیون خودروی NEV در سال ۲۰۲۰ را هدفگذاری کرده اند.

اگر چه روز به روز بر میزان خودروهای برقی شده در چین افزوده می شود، اما گزارشات نشان می دهد که بسیاری از این مدل ها دارای ایرادات و مشکلات کیفی هستند.

 

در سال ۲۰۱۸ برای ۱۳۵.۷۰۰ اتومبیل مجهز به پیشرانه پاک فراخوان صادر شده که بیش از ۱۰ درصد از کل مدل های تولیدی را شامل می شود. مشکل اصلی این اتومبیل ها با باتری در ارتباط بوده و حداقل ۴۰ مدل مختلف دچار آتشسوزی شده اند.

داغ شدن باتری ها، ایراد در سیستم انتقال قدرت، شمارشگر معیوب مسافت طی شده و باتری هایی که زودتر از حد انتظار خالی می شوند، دیگر مشکلاتی هستند که باعث صدور فراخوان هایی شده اند.

 

شاید به همین خاطر است که در یک تحقیق اخیر ۷۰ درصد از پرسش شوندگان چینی نسبت به خرید خودرویی با پیشرانه پاک ابراز پشیمانی کرده اند.

 

در حال حاضر تخمین زده می شود به لطف حمایت های دولتی بیش از ۵۰۰ استارتاپ تولید کننده اتومبیل های پاک در چین فعالیت می کنند. به دلیل اینکه طراحی و توسعه چنین اتومبیل هایی نیاز به دانش بالایی دارد، به نظر می رسد برخی از این استارتاپ ها به مشکل برخورده اند. برای مقابله با این وضعیت، دولت چین از حذف سوبسید مدل هایی که دامنه حرکتی پایین تری دارند، خبر داده است.

 

اخیرا Evergrande نیز که دومین کمپانی بزرگ چین در زمینه املاک و ساخت و ساز محسوب می شود، به تولید اتومبیل های الکتریکی روی آورده است.

 

به اعتقاد Hui Ka Yan رئیس هیئت مدیره Evergrande این گروه پتانسیل تبدیل شدن به بزرگ ترین سازنده خودروهای برقی را دارد. وی در این باره گفته:

(Evergrande) در زنجیره صنعت خودروهای برقی قرار گرفته و اکنون به تکنولوژی پیشرفته مجهز شده است. Evergrande تلاش خواهد کرد در یک بازه زمانی سه تا پنج ساله بزرگ ترین و قوی ترین گروه سازنده خودروهای برقی جهان شود.

 

شاید اظهارات مدیرعامل Evergrande کمی مبالغه آمیز پنداشته شود، اما وقتی بدانیم این کمپانی جزو سهامداران و سرمایه گذاران کوئنیگزگ، فارادی فیوچر و پروژه خودروی برقی ملی سوئد به شمار می رود، نظرمان عوض خواهد شد؛ ضمن اینکه ثروت ۴۰ میلیارد دلاری Hui Ka Yan – سومین فرد ثروتمند چین – می تواند کارهای زیادی انجام دهد.

 

بلومبرگ فارسی✔️