عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، یکی از دلایل آشفتگی بازار فولاد را اختلاف شدید قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد با بورس کالا دانست و گفت: این آشفتگی‌ها شامل دو بخش مقاطع تخت و مقاطع طویل فولادی می‌شود بعنوان مثال اخیراً ورق سیاه ۱۲۵۰۰ تومان در بورس کالا معامله شده در صورتی که قیمت آن در بازار آزاد ۲۲۵۰۰ تومان بوده که این ۱۰ هزار تومان اختلاف رانت بزرگی را بوجود می‌آورد.

سیدرضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، یکی از دلایل آشفتگی بازار فولاد را اختلاف شدید قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد با بورس کالا دانست و گفت: این آشفتگی‌ها شامل دو بخش مقاطع تخت و مقاطع طویل فولادی می‌شود. برای مثال اخیراً ورق سیاه ۱۲۵۰۰ تومان در بورس کالا معامله شده در صورتی که قیمت آن در بازار آزاد ۲۲۵۰۰ تومان است. این ۱۰ هزار تومان اختلاف رانت بزرگی را بوجود می‌آورد.

وی با انتقاد از عرضه مقاطع فولادی به شیوه مچینگ تأکید کرد: عرضه فولاد به شیوه مچینگ باید کاملاً حذف شود و کلیه محصولات فولادی تنها در بورس کالا ارائه شوند. حذف عرضه فولاد به شیوه مچینگ به ۶ ماه زمان نیاز دارد اما با برنامه‌ریزی‌ های صورت گرفته، قرار است به مرور تمامی محصولات فولادی در بورس عرضه شود تا معاملات بصورت شفاف و مستند انجام بگیرد.

شهرستانی با اشاره به وجود تقاضای کاذب در بازار این محصول افزود: با وجود تولید ۱۵ میلیون تنی فولاد مازاد بر تقاضای داخلی، بی‌ ارزش شدن پول ملی و ممنوعیت صادرات، تقاضا را بالا برده است. با اثرپذیری نرخ فولاد از شاخص‌های کلان اقتصادی یکی از کالاهایی که می‌تواند مقدار زیادی از سرمایه را حفظ کند، فولاد است به همین دلیل نیز تقاضا برای محصولات فولادی در ایران بسیار بالا رفته است.

 

انتهای پیام

450+ مشتری وفادار و راضی
1200+ گردش ماهیانه محصول
730+ مشاوره تخصصی خرید
1000+ مرسوله ارسالی موفق