پایگاه خبری فولاد ایران - پکن روز دوشنبه تأسیس یک شرکت ملی خط لوله انتقال نفت و گاز را اعلام کرد که بیشتر زیرساختهای انرژی این کشور را تشکیل داده وبرای سرمایه گذاران دسترسی منصفانه ای به بازار را فراهم خواهد کرد.

 

طبق گفته گروه مشاوره وود مکنزی، این شرکت جدید ممکن است بین 80 تا 105 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

 

به گزارش فولاد ایران،  خبرگزاری شین هوا به نقل از یک مقام ناشناس اعلام کرد: "شرکت جدید حمل و نقل و تولید و فروش نفت و گاز را مجزا خواهد کرد ضمن اینکه حمل و نقل را برای اشخاص ثالث باز خواهد گذاشت تا از مزایای رقابت در بازار بهره ببرند."

 

این شرکت در واقع ادغامی از شبکه های سه غول دولتی چین - شرکت ملی ملی نفت چین (CNPC) ، سینوپک  و CNOOC – است. در پایان سال 2018، شرکت ملی نفت چین 63 درصد از خطوط لوله اصلی نفت و گاز چین را در اختیار داشت، در حالی که سینوپک و CNOOC به ترتیب 31 درصد و شش درصد از این سهام را اداره می کردند.

 

این شرکت مسئولیت ساخت و اتصال خطوط لوله نفتی و گازی، انبارهای بنزین و امکانات انتقال انرژی، نفت خام، فرآورده نفتی و گاز طبیعی را از طریق خطوط لوله عهده دار خواهد بود ضمن اینکه قراردادهای خط لوله و ذخیره سازی را با اشخاص ثالث انجام داده و امکان دسترسی آنها به این امکانات را فراهم خواهد آورد. 

 

به گفته شین هوا، پیش بینی می شود نهاد جدید توسط کمیسیون نظارت و مدیریت دارایی های دولتی (SASAC) تحت نظارت باشد که سهم 40 درصدی در این شرکت دارد. شرکت ملی ملی نفت چین، سینوپک و  CNOOC به طور مشترک مالکیت سهام باقیمانده را به عهده خواهند داشت.

 

این شرکت انرژی جدید، که تشکیل آن حداقل از سال 2014 در دست اقدام بوده به عنوان بخشی از تلاش های رئیس جمهور شی جی پینگ برای تقویت ظرفیت صنعتی در بین شرکت های دولتی است، قسمتی از برنامه های چین در توسعه خطوط لوله خود است. چین قصد دارد تا سال 2025 زیرساخت خط لوله خود را به بیش از 240،000 کیلومتر برساند.

 

هفته گذشته، مسکو و پکن رسما خط لوله عظیم "قدرت سیبری" یا (مسیر شرقی) را برای انتقال گاز روسیه به چین راه اندازی کردند. این خط لوله با شبکه خط لوله چین ارتباط برقرار خواهد کرد تا گاز را تا جای ممکن به خطوط ساحل شرقی چین رسانده و به رفع نیازهای عظیم و رو به رشد انرژی کشور کمک کند. چین بزرگترین وارد کننده نفت در جهان و دومین خریدار گاز طبیعی است.

 

منبع: RT

ترجمه: ف. اسکندرخو

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق