پایگاه خبری فولاد ایران - قیمت قراضه وارداتی در ترکیه این هفته رشد سریعی داشت که به دلیل نهایی شدن دو قرارداد جدید بود. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 آخرین بار با حدود 12 دلار رشد روزانه 242 دلار هر تن سی اف آر ترکیه شد و نسبت به یک هفته قبل که به کف 4 ساله و  207 دلار رسیده بود تا 35 دلار بالا رفته است. ظاهرا دو معامله با امریکا و اروپا متوسط قیمت بازار را بالا برده است. حال عرضه کننده ها به امید رشد قیمت بیشتر منتظر نشسته اند.

به گزارش فولاد ایران،  هفته های اخیر قرنطینه و رکود ناشی از شیوع کرونا ورود قراضه به انبار عرضه کننده ها را کم کرده از این رو قیمت را بالا بردند تا به جمع آوری کنندگان قراضه انگیزه بیشتری بدهند. برخی انبارهای تامین قراضه تنها 3 تا 4 ساعت در روز بازند و انتظار می رود 4 تا 5 هفته آینده حجم جمع آوری قراضه در برخی کشورهای اروپایی کمتر هم بشود.

در حالی که وضعیت بخش عرضه این طور است تقاضا هم بین فولادسازن ترک مساعد نیست. برخی به دلیل تقاضای پایین فولاد موقتا تعطیل کرده اند و تمایل به خرید قراضه ندارند. از طرفی بنادر هم با ظرفیت کمتری در حال کارند و ترک ها باید نگران ترخیص محموله هایشان نیز باشند.

همچین قابل ذکر است آخرین قیمت قراضه آ3 روسیه نیز حدود 8 دلار رشد داشته 238 دلار هر تن سی اف آر ترکیه شده است.

منبع: platts

ترجمه: م. تابان شمال