02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

گزارشات

بازار آهن

طی چند روز اخیر از ابتدای هفته، نشان می دهد، پس از اوج گیری حدودا ۱۵ درصدی میانگین شاخص

قیمت میلگرد آجدار

در بازار خارج از بورس کالا و در نرخ حدودا ۳۷۰۰ تومان/کیلو (حدودا ۴۰۵۰ تومان/کیلو با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ و تقریبا برابر با شاخص میانگین نرخ

صادرات میلگرد

آجدار CIS بر اساس دلار نیمایی تنها طی دو هفته اخیر، مجددا بازاری سرد و کم رمق ایجاد شده بود که مقارن با عقب‌نشینی دلار از اواخر هفته گذشته و فروکش نمودن تقاضاهای هیجانی نیز بود. بطوریکه علیرغم حفظ ثبات در اکثر مبادی، تقریبا معاملات تا حد قابل ملاحظه ای متوقف گردیده و بازارآهن در حداقل فعالیت ممکن خود در اوایل هفته دیده شد.

تقریبا اکثر فعالان حوزه مقاطع طویل فولادی با توجه به شاخص میانگین نرخ قراضه آهن در بازار داخلی و مشکلاتی که در محدودیت دسترسی به این مواد اولیه وجود دارد؛ و با توجه به بازار سنتی آخر سال یا بازار شب عید؛ انتظار کاهش قابل توجه قیمتها در این برهه زمانی را ندارند.

اما در روز دوشنبه 1397/11/16، با افزایش نرخ دلار مجددا

قیمت میلگرد

رو به افزایش گذاشت. مهمترین دلیل افزایش قیمت امروز بنا بر شنیده های حضوری و غیرحضوری و تحقیقات میدانی صورت گرفته ، ادامه پیش خریدهای پروژه‌ای و به نوعی شتاب و سراسیمه‌گی برای تعجیل در خرید های اسفند و فروردین ماه؛ قبل از اتمام دهه دوم بهمن ماه؛ بنا بر یک باور عمومی مبنی بر احتمال افزایش قیمتها بعد از این دهه و همچنین اجتناب از باور مواجه با تورم مرسوم و افزایشی قیمتها در سال جدید بوده است. البته دلیل دیگر افزایش قیمت ها، نتیجه نافرجام روابط مالی ایران و اروپا نیز بود که بحث داغ این روزهای اقتصاد ایران است.

در خصوص

میلگرد آجدار میانه و نیشابور

؛ تا اواسط روز گذشته حدود ۳۹۵۰ تا حتی ۳۹۰۰ توسط برخی از بنکداران در کف قیمت فروشنده بودند و علت آن هم مربوط بود به پیشنهاد

میلگرد ذوب آهن اصفهان

که حدود ۳۸۰۰ تومان اعلام می شد. اما تقریبا از ظهر به بعد، با محدود شدن فروش

میلگرد های ذوبی

؛ کمی از شدت زیر فروشی ها در خصوص میانه و خراسان هم کاسته شد؛ بطوریکه در اواخر ساعات کاری روز گذشته زیر ۴۰۰۰ تومان به سختی می شد قیمت گرفت؛ بطوری که مقارن با بسته شدن فروش میلگرد ذوبی؛ خراسان در کف ۳۹۸۰ تا ۴۰۰۰ و میانه حدود ۴۰۳۰ الی ۴۰۵۰ پیشنهاد می شد .

امروز هم قیمت میلگرد میانه حدود ۴۰۵۰ و خراسان اندکی پایین تر، (به دلیل رقابت با میانه و ذوب آهن اصفهان و برای جبران قسمتی از افزایش کرایه برای مبادی غرب و شمال غرب و تهران، بیشتر اوقات؛ نه همیشه؛ توسط بنکدار، از میانه حدود ۲۰ تا ۵۰ تومان پایین تر در بازار پیشنهاد میشود. ) به گوش رسید.


در بازار ورق فولادی نیز طی اواسط دیروز تا امروز بطور ملایمی افزایش بین ۲۰ تا ۵۰ تومانی در برخی از مبادی این حوزه در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلیمتر شنیده شد که با این حساب بنظر میرسد؛ نرخ ۵۳۰۰ تا ۵۳۵۰ تومان/کیلو ( توام با مالیات بر ارزش افزوده) برای روز جاری از عمومیت بیشتری برخوردار باشد هر چند که سقف اسمی شنیده های ما در تعداد معدودی از این مبادی از ۵۴۰۰ هم حکایت می کند.


دلیل اصلی این ناهماهنگی ها و عدم وضوح قیمت محصولات فولادی، به گفته فعالان بازار؛ حواله های آزاد شده و زیرفروشی هایی است که فعلا در حال انجام است. هرچند عوامل خارجی دیگر نظیر انباشت بارها در انبارها ، روابط بین المللی و معاملات بورس کالا نیز در روند بازار تاثیر گذار هستند ولی صرف نظر از آنها؛ برخی سرمایه های سرگردان به محض اوج گیری بازار، به امید برداشت سود سرشار؛ روانه بازارهای کالایی مثل فولاد می شوند که گاها نه سررشته ای در اینکار دارند و نه شغل آنها آهن فروشی است و روند بازار را به کلی بهم می ریزند. بطور مثال شنیده شد که طی اوایل هفته گذشته؛ برخی افراد عاری از کار و غیر متخصص در حوزه فولاد؛ اقدام به خرید تناژهای ۱۰ تا ۳۰ ظرفیت و یا حتی بیشتر؛ میلگرد آجدار از برخی کارخانجات نمودند به امید اینکه همین کالا را با قیمت بالاتر چند روز دیگر مجددا در بازار به فروش برسانند. همین کالاهای خریداری شده به محض آرام گرفتن بازار؛ مجددا با قیمتهای پایین تر از مبادی تخصصی؛ به بازار تزریق شده و معادلات فعالان این حوزه را کاملا به هم می ریزد. دقیقا مثل سایر حوزه های کالایی مثل طلا و یا حتی بازار حاشیه ارز .


با توجه به بازار مصرف بسیار کوچک داخلی در خصوص مقاطع طویل فولادی؛ و با توجه به پیشخور شدن تقاضای باقیمانده در اوج گیری ۱۰ روز اخیر بازار و بروز برخی رفتارهای هیجانی؛ و با توجه به شماره افتادن روزهای پایان سال و نیاز به نقدینگی برخی از تولیدکنندگان این حوزه؛ بروز رفتارهای غیر منطقی و برخی زیرفروشی ها در برخی از مبادی حوزه شمش القایی و یا حتی تولیدکنندگان بزرگتر با تزریق حواله های تهاتری در بازار که یکی از عوامل اصلی بر هم زدن تعادل عرضه و تقاضای متعارف بازار هم محسوب می‌گردد؛ بعید نیست؛ لذا همانطوریکه پیش تر هم عنوان شده بود؛ چند هفته باقی مانده تا پایان سال؛ احتمالا با رفتارهایی متفاوت و گاها متضاد و به عبارت دقیق تر "غیر قابل پیش بینی بر اساس گزاره های منطقی"؛ در برخی مبادی روبرو خواهیم شد که بعید نیست که حتی در مواردی خارج از هرگونه منطق محاسباتی صورت پذیرفته و یا حتی مقید به چارچوب مشخصی باشد؛ لذا بنظر میرسد که تشخیص روند بازار مقاطع طویل فولادی در این روزهای پایانی سال را میبایست بصورت گام به گام و روزانه رصد نمود.

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
8 امتیاز

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید