قیمت آهن , روند بازار آهن و فولاد

بنظر میرسد که بازار مقاطع طویل فولادی خارج از بورس کالا، بطور بی رحمانه ای و با اتکاء به اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و ارقام اسمی آن که البته آنهم با یک ساز و کار مشخص در خصوص افزایش پلکانی

قیمت آهن

به نوعی چراغ سبز به فولادی ها نشان داده؛ در حال تاخت و تاز و پیشروی می باشد ...

برخی از مسئولین تنظیم بازار عنوان نمودند اگر چه اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، نرخ منطقه CIS و حواله دلار نیمایی را به رسمیت شناخته اما نادیده گرفتن این موضوع که در حال حاضر و نسبت به آخرین معاملات صورت گرفته در بورس کالا که با قیمت تمام شده موزون حدودا ۳۶۰۰ تومانی بوده است؛ با در نظر گرفتن ۹ درصد مالیات ارزش افزوده و رسیدن به عدد حدودا ۳۹۰۰ تومانی؛ بنظر میرسد که نرخهای شنیده شده کنونی در بازه قیمتی ۴۳۰۰ الی ۴۴۰۰ تومان، برخی تندروی ها و در واقع زیاده روی در جهت افزایش قیمتها باشد و این چیزی جز افزایش نارضایتی مصرف کننده نهایی و عدم رضایت ناظر بازار از روند کنونی افزایش هیجانی قیمتها را در بر نخواهد داشت ...

برخی از نقایص موجود در اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد که از جمله مهمترین آن، توجه لحظه ای به نرخ CIS و حواله نمیایی دلار است که میتواند دستاویزی برای برخی بازارسازی های خواسته یا ناخواسته گردد...

اگر چه در این دستورالعمل نرخ CIS و حواله دلار نیمایی به عنوان ملاکی برای خط قرمز نرخ پایه بورس تعیین شده، ولی به دو دلیل عمده، این موضوع نمی تواند و نمی‌بایست بصورت لحظه ای مورد توجه فعالان بازار قرار گیرد :

1- اول اینکه اعلام نرخها در دو سمت حوالجات نیمایی و جهانی نمی بایست بصورت لحظه ای در نظر ‌گرفته شود و با توجه به ماهیت فعالیت معاملات سلف یا آتی بین المللی، حداقل یک بازه زمانی یک ماهه و میانگین گیری لازمه کشف قیمت واقعی بازار است .

2- دوم اینکه اگر چه در اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد ساز و کاری تعریف و تعیین گردیده اما این موضوع نمیتواند دلیل و بهانه ای برای افزایش قیمتهای لحظه ای و القای برخی التهابات به بازار گردد، کما اینکه آخرین نرخ معاملاتی بورس کالا تنها حدود یک هفته پیش روی ۳۶۰۰ تومان بوده که با احتساب مالیات ارزش افزوده نهایتا ۳۹۰۰ تومان خواهد بود، لذا اعلام قیمتهای ۴۳۰۰ تا ۴۴۰۰ تومان نشان دهنده حباب قیمتی کاذب و برخی تندروی هاست که بنا بر دلایل یاد شده نمی تواند مورد تایید ناظر بازار واقع گردد؛ و لذا این فاصله قیمتی ۴۰۰ الی ۵۰۰ تومانی از نظر ناظرین بازار حباب قیمتی محسوب شده و مورد تایید نبوده و کاذب است .

3- در حال حاضر

قیمت شمش آهن صادراتی

ایران حداکثر ۳۷۰ دلار/تن فروخته شده و این موضوع با ملاک قرار گرفتن نرخهای CIS برای بازار داخلی منصفانه نیست؛ که در واقع سخن دل ما و خیلی از زنجیره های پایین دست بود، که ناظر بازار با جدیت در حال پیگیری این موضوع است که امیدواریم در این خصوص به یک نتیجه عادلانه برای حفظ منافع مصرف کننده داخلی برسند و شاهد تغییر و تحولات در دستوالعمل اخیر باشیم.

 

تا اینجا ادامه تاثیرات دستورالعمل تنظیم بازار و عوامل موثر در نوسان

قیمت آهن و فولاد

را بررسی نمودیم اما مختصری هم به تغییرات بازار امروز بنا بر آخرین شنیده ها و تحت تاثیر عوامل بالا بپردازیم.

 

بازار فولاد امروز، پس از تقریبا ۴ روز تعطیلی، شروعی نسبتا هیجانی داشت، بطوری که تقریبا در بیشتر حوزه ها، کارخانجات در افزایش قیمت ها در حال رقابت با یکدیگر بوده و برخی از آنها به دفعات قیمتهای پیشنهادی خود را تغییر دادند، بطوریکه شاهد افزایش لجام گسیخته قیمتها در بازار مقاطع طویل فولادی بودیم.

در حوزه

قوطی و پروفیل

، افزایش حدودا کیلویی ۱۰۰ تومانی شنیده شد، بطوریکه در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلیمتر، شنیده ها بیشتر در دامنه قیمتی ۵۴۵۰ الی ۵۵۰۰ تومانی با احتساب مالیات ارزش افزوده حکایت میکرد؛ هر چند قیمتهای بالاتری حتی تا ۵۵۵۰ هم‌ شنیده شد اما موردی و اندک بود.

 

در حوزه

قیمت میلگرد آجدار

، شنیده های ما از بازار در بازه قیمتی ۴۳۰۰ تا حدود ۴۶۵۰ بود که بنا بر آخرین اطلاعات جمع آوری شده از سطح بازار و اعلامی برخی از کارخانه ها به شاخص متوسط تقریبی ۴۴۶۰ تومان/کیلو با احتساب مالیات ارزش افزوده رسیدیم.
بازار میلگرد آجدار امروز آن روی خشن و بی رحم خودش را به نمایش گذاشت، بطوریکه افزایش قیمت بین ۱۰۰ تا نهایتا ۴۰۰ تومانی را نسبت به روز پنجشبه هفته گذشته در برخی مبادی به دنبال داشت.

 

برخی از ناظمین یا ناظرین بازار، افزایش لجام گسیخته کنونی بازار را منطقی ندانسته و با توجه به آخرین قیمت های کشف شده معاملات صورت گرفته در بورس کالا، این وضعیت را نامتعادل و غیر موجه می دانند...از جمله عوامل بنیادین تاثیر گذار بر سمت و سوی بازار؛ حداقل از لحاظ روانی؛ موضوع افزایش قیمت های جهانی و نرخ حواله دلار نیمایی است که به نوعی به التهاب بازار کمک نموده است.

 

در خصوص انطباق اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد بر روند بازار، بنا بر توضیحاتی که عنوان شد؛ متاسفانه ابهاماتی وجود دارد که میبایست هر چه زودتر برطرف شود، بطوریکه متوجه شدیم عنوان شد که این دستورالعمل تنظیم بازار فولاد مختص نرخ پایه بورس کالا و با رعایت ضوابط خاصی و بر پایه مکانیزم رقابت های پلکانی تقاضای بورس است و نمیتوان آنرا به بازار فروش نقدی یا نقطه ای (spot) تعمیم داد. ناظم بازار در حال حاضر معتقد به وجود حباب قیمتی حدودا ۴۰۰ الی ۶۰۰ تومانی فاصله بین بورس تا بازار است.

 

متاسفانه در اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، تمرکز اصلی در جهت کنترل بازار حول محور نرخهای کشف شده بورس کالا قرار گرفته، در حالیکه راهکار یا ابزار مشخصی برای مهار یا تنظیم زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی موازی با زنجیره تامین خصولتی و فعال در خارج از بورس کالا در نظر گرفته نشده است، این موضوع خود به نوعی باعث دوگانگی بازار شده، بطوریکه امروز به جایی رسیده ایم که متوسط نرخهای اعلامی خارج از بورس کالا و فروش مستقیم برخی از کارخانجاتی که بالاتر از نرخ کشف شده در بورس کالا اقدام به فروش میکنند؛ حداقل حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ تومان بالاتر از نرخ کشف شده بورس کالاست .
آخرین نرخ کشف شده موزون بورس کالا ۳۶۰۰ تومان ( بدون مالیات ارزش افزوده ) در تاریخ هفدهم بهمن ماه در خصوص

میلگرد آجدار نیشابور

به ثبت رسیده، درحالیکه متوسط نرخ کنونی بازار خارج از بورس کالا، بنا بر شنیده ها بین ۳۹۵۰ تا حدود ۴۲۵۰ تومان اعلام شده است.

درنهایت برای پیش بینی های بعدی باید منتظر ماند تا واکنش دولت و مسئولین تنظیم بازار از یک طرف و واکنش فولادسازان، انبارداران و بازار آهن را در طرف دیگر مشاهده نمود.