پایگاه خبری فولاد ایران - تصویب توافقنامه تجاری ایالات متحده-مکزیک و کانادا خبر خوش آیندی برای صنعت گردشگری امریکا خواهد بود. شاید مطرح بودن گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین صادرات آمریکا تعجب آور باشد اما درک این مطلب چندان پیچیده نیست. هر دلار که توسط یک گردشگر بین المللی در ایالات متحده برای اقامت، سرگرمی، غذا و سایر خدمات مرتبط با مسافرت هزینه شود، یک صادرات محسوب می شود و کسری تجاری امریکا را یک دلار کاهش می دهد.

 

سال گذشته، سفرهای بین المللی به آمریکا 256 میلیارد دلار به صادرات امریکا کمک کرد 10 درصد از کل صادرات امریکا را به خود اختصاص داد ضمن اینکه سفر و جهانگردی را به دومین منبع صادرات بزرگ این کشور تبدیل کرد. در واقع، صنعت گردشگری 70 میلیارد مازاد تجاری برای امریکا به دنبال داشت و بدون این امر کسری تجاری کل آمریکا 11 درصد بیشتر بود.

 

توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی برای رونق این صنعت مفید است و تحقیقات خبر از تاثیرات مثبت بالقوه آن برای اقتصاد امریکا می دهد. براساس ارقام کمیسیون تجارت بین الملل، اقتصاددانان صنعت گردشگری ایالات متحده تخمین می زنند که این توافق بالغ بر 1.7 میلیارد دلار درآمد اقتصادی به همراه داشته و 15 هزار شغل ایجاد خواهد کرد. 

 

به گزارش فولاد ایران، ایالات متحده آمریکا در سالهای اخیر شاهد کاهش روند گردشگری از کانادا و مکزیک بوده است. از طرفی هزینه های ورود از کانادا پس از اوج در سال 2013 بسیار کاهش یافته و این بابت نگرانی کاخ سفید و کنگره شده است چراکه بدون در نظر گرفتن گردشگران کانادایی، کسری تجاری بین کانادا و امریکا بالغ بر 9.3 میلیارد دلار در سال 2017 بوده است. در عین حال، رقم گردشگران مکزیکی به کانادا نیز طی چند سال اخیر با کاهش چشمگیری همراه بود.  

 

شواهد محکمی وجود دارد مبنی بر اینکه تجارت و گردشگری ارتباط نزدیکی باهم دارند. به دنبال تنش های تجاری با چین، کاهش چشمگیر آمار گردشگران این کشور از امریکا ضربه بزرگی برای اقتصاد آمریکا بوده است، به ویژه با توجه به اینکه بازدید کنندگان چینی درصد بالایی از گردشگران امریکایی را تشکیل می دادند. 

منبع: CNN

ترجمه: ف. اسکندرخو