پایگاه خبری فولاد ایران - بعد از سقوط مهلک سد در برزیل و طوفان گرمسیری استرالیا، تصور می شد که سال گذشته اوج چالش قیمت سنگ آهن باشد اما این کالا به مبارزه علیه روند بازار ادامه داد. علی رغم شیوع بیماری فراگیر، معادن استرالیایی مثل گروه بی اچ پی که در سه ماهه منتهی با ماه مارچ تولید ثابتی داشتند، انتظار سوددهی دارند.

به گزارش فولاد ایران، شرکت واله که مستقر در ریو دوژانیرو است، چند هفته پیش هشدار داد که به دلیل افت تقاضای کارخانه های فولادی خارج از چین به جهت گسترش کرونا و همینطور افت تقاضای صنعتی، تولیدکنندگان می بایست روند تولید را محدود نمایند.

بخش اول این پیش بینی درست بود، تعطیل شدن تولید به دلیل شیوع بیماری، به ویژه در بین خودروسازان امسال تقاضای خودرو را 10 تا 15 درصد در ایالات متحده و اروپا کاهش داده است. بی اچ پی می گوید که انتظار می رود رقم قراردادهای فولادی خارج از چین دو رقمی منعقد شود، زیرا مشکلات لجستیکی و فروپاشی تقاضای مشتریان باعث می شود که روند فروش کاهش یابد.

با این حال قیمت ها هنوز به طور شگفت آوری بالاست و معاملات آتی سنگاپور حدود 83 دلار در هر تن است. علت اصلی این روند چین است، جایی که کوره های فولادسازی و پروژه های ساختمانی در حال بهبودی هستند. این کشور حدود 70 درصد از تقاضای جهانی سنگ آهن را تشکیل می دهد، بنابراین بازگشت فعالیت صنعتی در آنجا بسیار مهمتر از نقاط دیگر است. به عنوان مثال، نیاز واردات چین در حدود 1.1 میلیارد تن، در مقابل 100 میلیون تن اروپا است.

در حالی که خطر موج دوم شیوع بیماری هنوز باقی است، بازگشت چین به کار واقعی است. موجودی سنگ آهن بنادر رو به حال کاهش است و تقاضا برای آن رو به افزایش. طبق برآورد بی اچ پی، استفاده از کوره قوس الکتریکی بعد از افت 12 درصدی تا 56 درصد بهبود یافته است. شاید صادرکنندگان محصولات نهایی با ضعف اقتصادی جهانی مواجه شوند، اما سنگ آهن دارای تقاضای بالایی در بازار عظیم داخلی است.

در این بین، عرضه جهانی بدتر از آنچه انتظار می رود پیش می رود. این مشکل تنها برای سنگ آهن نیست. تعطیلات کرونایی به سایر کالاها مانند مس نیز ضربه زده است و عرضه آن تا 20 درصد تحت تاثیر این روند قرار گرفته، در برابر 8 درصد عرضه جهانی سنگ آهن. این بحران عرضه از فلزات پایه گرفته تا سایر کالاها را درگیر کرده است.

بازار سنگ آهن جدای از شیوع بیماری، با چالش هایی از جمله اتفاقات واله نیز درگیر است و درصدد بهبود خرابی های حادثه سقوط سد است. روز جمعه، این شرکت برنامه تولید 330 میلیون تنی خود تا سال 2020 را به 310 میلیون تن کاهش داد و اعلام کرد که روند این کاهش ها به دلیل بحران سلامتی می تواند بدتر هم شود. برخورد نادرست دولت برزیل در مبارزه با بیماری همه گیر نیز پیش بینی سقوط بیشتر این تولید را محتمل تر می کند.

برای سایر تولیدکنندگان این اخبار بدی نیست. در حالی که در مورد مس، تولید معادن بزرگ آمریکای لاتین تا آفریقا کند یا متوقف شده اما وضعیت سنگ آهن متفاوت است. عملیات تولید در پیل بارای استرالیا فعالانه ادامه دارد و صادرات ماه گذشته آن به میزان قابل توجهی بالا بوده است. واله از قیمت های بالاتر بهره می برد که می تواند جبران کننده ضررهای ناشی از محدودیت تولید باشد. استرالیایی ها نیز در حال تولید و فروش بیشتر هستند. بی اچ پی از رشد 3 درصدی تولید تا 9 ماه منتهی به  مارس خبر داده است. هفته گذشته نیز ریو تینتو به عنوان تولید کننده برتر جهان، آمار صادرات و تحویل بیشتری برای سه ماهه اول نسبت به سال گذشته گزارش کرده است.

با این حال، کاهش هزینه ها خوب است و این به لطف تأثیر ارز داخلی ضعیف در برابر دلار آمریکا، قیمت پایین نفت و نرخ کرایه پائین است.

مشخص نیست این روند تا چه مدت ادامه خواهد داشت. ممکن است تولیدکنندگان دیگر به زودی به بازار برگردند یا چین مجددا درگیر مشکلات ویروس شود. در حال حاضر، برزیل آسیب پذیر و چین قوی به نظر می رسد. امسال هم ممکن است یک سال دیگر غیر منتظره برای سنگ آهن باشد.

منبع: msn.com ترجمه: ف. اسکندرخو