سنگ-آهن-صدر‌نشین-شد-مازاد-عرضه-در-بازار-«وکیوم-باتوم»

بیشترین ارزش معاملات بورس‌کالا در این روز به «سنگ آهن دانه‌بندی» مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران در حدود ۸۷ میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت پایه کیلویی ۲۹۱ تومان در حجم ۳۰۰ هزار تن، برای نخستین بار معامله شد.

اقتصاد آنلاین - لیلی شهیر؛ امروز یکشنبه (27 مهرماه)، تالارهای مختلف بورس ‌کالا در مجموع ارزشی حدود 210.5 میلیارد تومان داشتند که در 70 قرارداد منعقد شدند. از این حجم، حدود 169میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار محصولات صنعتی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود 136 میلیارد تومان به خود اختصاص داد. 

بیشترین ارزش معاملات بورس کالا در این روز به «سنگ آهن دانه بندی» مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران در حدود 87 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت پایه کیلویی 291 تومان در حجم 300 هزار تن و برای نخستین بار در بورس کالا معامله شد.

گفتنی است، امروز معاملات وکیوم باتوم اغلب به قیمت پایه و در حجمی کمتر از میزان عرضه معامله شد. براین اساس، محصول حاضر امروز با مازاد عرضه رو به رو بود.

تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی 

براساس این گزارش، امروز هفت هزار و ۷۰۰ تن وکیوم باتوم، ۱۲۴ تن قیر و یک هزار و ۱۸۰ تن مواد شیمیایی و ۱۵۶ تن مواد پلیمری در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به فروش رسید. 

شایان ذکر است، امروز معاملات وکیوم باتوم اغلب به قیمت پایه و در حجمی کمتر از میزان عرضه معامله شد. براین اساس، محصول حاضر امروز با مازاد عرضه رو به رو بود. 

در این میان، پر‌ارزشترین معامله این تالار هم به محصول وکیوم باتوم پالایش نفت تهران (شتران) به میزان حدودی 8.4 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت پایه کیلویی 2912 تومان و 5900 تن فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در 27 آبان، 5 درصد کاهش قیمت داشت. 

گفتنی است، وکیوم باتوم «پالایش نفت اصفهان» نیز در این روز جزو معاملات پر ارزش (حدود 8 میلیارد تومان) بود. این محصول نیز با قیمت پایه کیلویی 2912 تومان در حجم 2800 تن داد و ستد شد. این محصول نیز نسبت به معامله قبلی خود در 27 آبان، 5 درصد کاهش قیمت داشت.  

کمترین ارزش معاملات این تالار نیز به «اسید نیتریک» پتروشیمی شیراز، به ارزش حدود 56.7 میلیون تومان تعلق گرفت. این محصول در این روز با قیمت پایه کیلویی 709 تومان در حجم 80 تن فروخته شد. 

این گزارش حاکی است، تالار صادراتی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد معامله ۱۲ هزار و ۳۹۰ تن قیر بود.

تالار صنعتی

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا برای نخستین بار میزبان دادوستد ۳۰۰ هزار تن سنگ آهن مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران بود، این در شرایطی است که تاکنون سنگ آهن در تالار صادراتی بورس کالا معامله شده بود. طی این روز و در تالار مذکور یک هزار و ۱۰۰ تن تیرآهن، ۸۲۰ تن مس کاتد و ۵۰۰ تن مس کم عیار نیز معامله شد.

شایان ذکر است، امروز اغلب معاملات تالار صنعتی به قیمت پایه انجام شد. دراین میان، بیشترین ارزش معاملات تالار صنعتی به «سنگ آهن دانه بندی» مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران در حدود 87 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت پایه کیلویی 291 تومان در حجم 300 هزار تن به طور نقدی معامله شد. 

گفتنی است، تنها کالای رقابت شده امروز این تالار به تیرآهن 30 «شرکت ذوب آهن اصفهان» تعلق داشت. این محصول با 29.5 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی 4793 تومان در حجم 1100 تن فروخته شد. معامله این محصول امروز حدود 5.2 میلیارد تومان ارزش داشت. 

همچنین طی امروز، مس کاتد (فملی) با قیمت پایه کیلویی 53 هزار و 463 تومان فروخته شد و با حدود 38.4 میلیارد تومان ارزش، از پرمعامله ترین معاملات این تالار به حساب میاید. میزان عرضه این محصول 3000 تن بود که با 720 تن تقاضا مواجه بود. 

کمترین ارزش معاملات این تالار نیز به «مس کم عیار» شرکت ملی صنایع مس ایران اختصاص یافت. این محصول با قیمت پایه کیلویی 936 تومان در حجم 10 هزار تن به طور نقدی معامله شد. ارزش این معامله حدود 46.8 میلیون تومان بود.

تالار کشاورزی

تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران نیز معامله هشت هزار تن گندم خوراکی را تجربه کرد.

در اینتالار گندم خوراکی استان های مرکزی، کرمانشاه، همدان و زنجان همگی بدون رقابت به قیمت پایه کیلویی 902 تومان، هر کدام در حجم 2000 تن به طور نقدی معامله شد. این محصول امروز در مجموع، حدود 7.2 میلیارد تومان ارزش داشت.