محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است شفافیت مبادلات فولاد کشور به واسطه عرضه در بورس کالا برقرار شده و تجربه سال های گذشته کشور نشان داده است هر زمان عرضه محصول یا کالایی در بورس تضعیف شده، شاهد بروز رانت و فساد و حضور دلالان و واسطه‌ها بوده‌ایم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره شرایط این روزهای بازار فولاد کشور توضیح داد: محصولات فولادی سال‌هاست که در بستر بورس کالا عرضه و معامله می شوند و به همین شفافیت بر معامله این محصولات ایجاد شده است.

او گفت: باید توجه داشت که خریداران فولاد در بورس کالا مردم عادی نیستند، بلکه خریداران اصلی این محصولات تولیدکنندگان صنایع پایین دستی هستند و بهتر است به منظور حمایت از تولید کشور، کل تولید فولاد همانند سنوات گذشته در بورس کالا معامله شود. همواره تجربه سال های گذشته کشور نشان داده است هر زمان عرضه محصول یا کالایی در بورس تضعیف شده، شاهد رانت و فساد و حضور دلالان و واسطه ها بوده‌ایم. به همین دلیل بهترین راهکار برای عرضه محصولات با قیمت شفاف، عرضه حداکثری در بورس کالا است؛ چراکه این بازار قابل رصد و نظارت بوده، اما در بازار سنتی شفافیت در قیمت، عرضه کننده و خریدار و نیز آمار دقیقی از حجم معاملات وجود ندارد.

زنگنه درباره عدم دخالت نهادهای دولتی در روند طبیعی بازار و مکانیسم معاملات بورس تاکید کرد و گفت: در برخی از موارد شاهد دخالت در مکانیسم بازار برخی کالاها هستیم که این خود باعث ایجاد ابهاماتی در معاملات می شود. اگر این موارد اصلاح و به جای دخالت در مکانیسم معاملات از اهرم های نظارتی قوی تری استفاده شود، به طور یقین بورس کالا بهترین مکان برای عرضه محصولات مختلف خواهد بود.

او در پایان گفت: عرضه کالا در بورس بهترین روش برای قیمت گذاری و شفافیت معاملات است اما اگر به شیوه های دستوری بر روند معاملات دخالت کنیم، کارایی بورس هم پایین می آید و تولیدکننده و مصرف کننده هم به سود اصلی خود نمی رسند. از این رو می توان از اهرم های مالی موجود در کنار نظارت دقیق بر معاملات برای تنظیم بهتر قیمت ها استفاده کرد تا به کمک سازوکار شفاف بورس التهاب بازارها نیز فروکش کند.

 

انتهای پیام

450+ مشتری وفادار و راضی
1200+ گردش ماهیانه محصول
730+ مشاوره تخصصی خرید
1000+ مرسوله ارسالی موفق