02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

صادرات میلگرد به گرجستان
• گذرگاه مرزی آستارا:

گذرگاه مرزی آستارا به عنوان مرز گمرکی ایران و جمهوری آذربایجان، در حاشیه رودخانه مرزی آستاراچای و در داخل شهرمشترک مرزی آستارا قرار دارد. کشورهای ایران وجمهوری آذربایجان از طریق پل رودخانه آستاراچای به یکدیگر متصل می شوند. گمرک مرزی آستارا به عنوان سومین مرز فعال صادرات و واردات کشور به شمار می رود وبیشترین سهم ارزشی صادرات چمدانی را در ایران دارا می باشد. بیشترین حجم صادرات از مرز آستارا به مقصد آذربایجان را مواد غذایی، البسه، کیف و کفش،

صادرات آهن آلات

، مصالح ساختمانی از جمله

میلگرد صادراتی

،

تیرآهن

و

ورق آهن

، محصولات کشاورزی، سیمان و گچ، محصولات شیمیایی، شوینده‌ها، صنایع دستی و پارچه، فرش و موکت، مصنوعات فلزی، مصنوعات پلاستیکی، کالاهای صنعتی و محصولات معدنی تشکیل داده اند. کشورهای وارد کننده این محصولات شامل قفقاز، جمهوری آذربایجان، گرجستان و همچنین روسیه می‌شوند.

صادرات آهن آلات به گرجستان

 

طی پنج ماه گذشته ۲۸۹ هزار تُن کالای غیرنفتی به ارزش ۱۲۹ میلیون دلار از گمرک آستارا به خارج از کشور صادر و ۸۷ هزار تُن کالا به ارزش ۸۳ میلیون دلار نیز وارد شده است. صادرات کالای غیرنفتی در پنج ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۱۴۰ درصد و از لحاظ ارزش اقتصادی ۱۰۲ درصد افزایش یافته است.
در مقابل بیشترین کالاهای وارداتی شامل لوازم چوبی، فرآورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن بوده و از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به ترکیه، عراق و امارت متحده عربی حمل شده است.
میزان ترانزیت خارجی از مرز آستارا، در ماه اول سال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب 35 و 45 درصد رشد داشته است.

قیمت میلگرد صادراتی به گرجستان


فعالیت گمرک آستارا شامل ورود و خروج موقت، مبدأ و مقصد کارنه تیر، ترانزیت داخلی و خارجی، کاپوتاژ، کارتینگ بین‌المللی، امور مرجوعی، مسافری و امانت‌های پستی و قضایی می‌شود. این گمرک جزء پرترددترین و امن‌ترین مرزهای زمینی کشور است و به عنوان بزرگترین گمرک زمینی شمال کشور، رتبه دوم منبع درآمد استان گیلان، و رتبه نخست

صادرات میلگرد به گرجستان

را به خود اختصاص داده است.

صادرات ورق گالوانیزه به گرجستان


تعداد افرادی که از مرز زمینی آستارا طی پنج ماهه گذشته تردد نموده اند، بیش از 665 هزار و 995 نفر هستند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تعداد ترددکنندگان خروجی ۳۸ درصد و ورودی ۴۳ درصد افزایش داشته است. با احتساب کاهش صادرات به دلایل نوسان نرخ ارز، قیمت آهن آلات بویژه

قیمت میلگرد صادراتی

، نرخ فولاد جهانی، درآمد عمومی گمرک نیز کاهش 8 درصدی داشته است. از آنجا که گمرک و گذرگاه های مرزی، حکم نقاط اقتصادی و درآمدزای مناطق مرزی و محروم محسوب می شوند، فعالیت و درآمد آنها در تکاپو و زنده ماندن ساکنین آن مناطق نقش کلیدی دارد. که در حال حاضر، کاهش صادرات، روابط بین الملل ایران با سایر کشورها و تعامل و فعالیت اقتصادی تجار دو کشور، این درآمد و حیات را تحت تاثیر قرار داده است.

 تهیه و تنظیم : مهندس مریم مهدوی

 

به این مطلب امتیاز دهید

4/5
6 امتیاز