02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

صادرات میلگرد به گرجستان
• گذرگاه مرزی جلفا:

شهر گمرکی و مرزی جلفا درجنوب ساحل رود مرزی ارس در شهرستان پیرانشهر از شهرستان های آذربایجان غربی محسوب می شود و به عنوان گمرک مرزی و رسمی ایران با کشورهای ارمنستان و آذربایجان و نخجوان شناخته شده است. از این رو همسایگی با سه کشور و دسترسی به راه آهن سراسری، عاملی شده است که صادرات و ترانزیت کالا اهمیت بالایی پیدا کند. سالانه بیش از 2 هزار کامیون از مرز ایران به نخجوان و آذربایجان صادر می شوند که غیر ایرانی هستند و اغلب این صادرات ،

صادرات آهن آلات

است که در راس آنها

صادرات میلگرد به گرجستان و آذربایجان

هستند. همچنین مواد غذایی، قیر، سنگ آهن، مصالح ساختمانی از جمله

تیرآهن

،

میلگرد صادراتی

،

ورق گالوانیزه

و ... نیز جزو کالاهای پر رونق صادراتی می باشد. به دلیل برخورداری از سامانه حمل و نقل ریلی و جاده ای،

صادرات میلگرد به گرجستان

نیز از طریق مرز آذربایجان بسیار رایج شده است.

صادرات آهن الات به گرجستان

 


گمرک جلفا در ۶۵ کیلومتری شمال مرند و ۱۳۵ کیلومتری شمال تبریز واقع شده ‌است. جلفا در منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس قرار دارد و يكی از شهرهای مهم و ترانزيتی كشور محسوب می‌شود چرا که در نقطه صفر مرزی و درهمسايگي با كشور‌‌های ارمنستان و آذربایجان قرار دارد و ازخط آهن سراسری متصل به آسيای ميانه و قفقاز برخوردار است. گمرک جلفا، در زمان شوروی، دروازه ورودی ایران محسوب می شده و کالاهای وارداتی از شوروی شامل ریل از این گمرک وارد کشور می شده است. با فروپاشی شوروی و تشکیل حکومت خودمختار جمهوری آذرابیجان، گمرک جلفا تنها مرز زمینی ایران با کشورهای CIS شناخته شده است.

قیمت میلگرد صادراتی

 


در سال 1382 حدود 750 هزار نفر از مرز جلفا عبور نمودند که 40 درصد آنها غیرایرانی بودند که 21 هزار تن کالا را صادر نموده اند. بر خلاف دیگر گمرکات کشور، گمرک جلفا بیشتر نقش صادراتی داشته است و می تواند به پایگاه صادرات ایران تبدیل گردد.

گمرک جلفا با وسعت 500 هزار هکتار و تاسیسات مطلوب ریلی، یکی از مهمترین گمرکات کشور می باشد که دارای توابع زیر است :

• گمرک پل چوبی که مرز بین المللی ما بین ایران و نخجوان بوده و بصورت 24 ساعته فعالیت دارد. گمرک پل چوبی پس از فرودگاه مهرآباد بزرگترین و پرترددترین پایانه کشور از لحاظ عبور نفر می باشد. در بخش امور کامیونهای این گمرک تشریفات ورودی و خروجی کامیونهای وارداتی، صادراتی و ترانزیتی انجام میگیرد.
• بازارچه مرزی که در کنار پل چوبی تاسیس شده است.
• گمرک منطقه آزاد ارس که در زمینی به مساحت 130 هکتار که توسط گمرک جلفا به منطقه آزاد ارس واگذار شده ایجاد شده و فعالیت دارد.

صادرات ورق گالوانیزه به گرجستان

 

فرآیند اداری و ترخیص کالا در گمرک جلفا، بسیار ساده و به صرفه تر از دیگر گمرکات می باشد. یکی از مزایای مهم این گمرک که رونق آن را نیز شدت داده است، تخفیف مالیاتی برای ترخیص کاران می باشد. از جمله دیگر مزایای منطقه ارس و گمرک جلفا :
• تخفیف مالیاتی برای انواع فعالیت های اقتصادی
• معافیت از عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات
• صدور کالای تولیدشده به خارج از کشور با کمترین تشریفات
• ترانزیت و صادرات مجدد کالاهای خارجی با کمترین تشریفات
• تضمین حقوق قانونی سرمایه‌گذاران خارجی در برابر تملک و ملی شدن
• امکان هر گونه فعالیت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران خارجی
• ثبت شرکت‌ها توسط خود سازمان منطقه آزاد
• امکان سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصد خارجی، بدون مشارکت ایرانی

شهر جلفا در حال تبدیل به یکی از قطب‌های تجاری-صنعتی ایران و منطقه نیز می باشد و این امر بر اهمیت آن در آینده می افزاید. وجود کلیساهای تاریخی و کاروانسراها در این شهر به عنوان آثار تاریخی نشاندهنده تاریخ غنی این منطقه می‌باشد. منطقه جلفا بعد از تبريز دومين مقصد گردشگری استان به شمار می آید و از آنجا که بین سه کشور ایران، ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار دارد، دارای مراکز خرید، بازارچه‌های مرزی و مجتمع‌های تجاری زیادی می‌باشد.

 

تهیه و تنظیم : مهندس مریم مهدوی

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
4 امتیاز