02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

صادرات میلگرد به افغانستان

 

• گذرگاه مرزی دوغارون (اسلام ‌قلعه):

گذرگاه مرزی دوغارون، تنها مرز معتبر و رسمی صادرات کالاهای مورد نیاز افغانستان از ایران می باشد. این منطقه ، صفر مرزی بین ایران و افغانستان می باشد و به همین دلیل یکی از کانون های اقتصادی ایران و افغانستان شناخته شده است. از آنجا که شهر هرات، قطب اقتصادی افغانستان است و دوغارون نیز در همجواری هرات است و سیاست توسعه اقتصادی و اشتغال زایی در این منطقه مرزی نیز در اولویت اهداف آنها است، صادرات به افغانستان که مهمترین آنها، آهن آلاتی نظیر

میلگرد صادراتی

،

ورق گالوانیزه

،

شمش روی

و ...، مصالح ساختمانی، قیر، سوخت و موادغذایی می باشند، بسیار جدی پیگیری و انجام می گردد.

حال که اهمیت این گمرک مرزی مشخص شد، مختصری به موقعیت و شرایط گمرک و ترخیص کالای دوغارون می پردازیم.

 

صادرات آهن آلات به افغانستان

 

این گمرک در شهرستان تایباد ولایت خراسان رضوی در شمال شرقی ایران قرار دارد و از آنجایی که دارای قدمت صد ساله است، یکی از قدیمی‌ترین گمرکات ایران محسوب می شود. كشورهمجواراین گمرک مرزی، افغانستان است و مرز مشترک ولایت خراسان رضوی با کشور افغانستان حدود 300 کیلومتر می باشد. گمرکی که در مقابل گمرک دوغارون قرار دارد گمرک اسلام قلعه در ولایت هرات افغانستان است که در نقطه صفر مرزی افغانستان با ایران واقع شده است. بازرگانی و رفت‌ وآمد زیادی درگمرک اسلام قلعه صورت می‌گیرد. روستاهای اسلام قلعه شامل کلاته، تاجیک‌ها و کلاته پر بز و قدوس آباد می‌باشد که شهرک قدوس‌آباد خط عبوری رفتن به هرات است. به دلیل افزایش ترانزیت وصادرات در مرز دوغارون، ورود کامیون های ترانزیتی به سمت این مسیرافزایش یافته است. بیش از 400 دستگاه کامیون ترانزیت روزانه از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، بازارچه مرزی، و پایانه مرزی به سمت کشور افغانستان تردد می کنند.

ساعات كار این گمرک از 7:00 الی 17:00 می باشد و مساحت كل پايانه حدود 33 هكتار است. فعالیت های این گمرک شامل صادرات، واردات، ترانزیت و مسافری می باشد. عمده محصولات صادراتی این مرز نیز

صادرات میلگرد به افغانستان

،

صادرات ورق گالوانیزه به افغانستان

و

صادرات آهن آلات

دیگر به این کشور است. دلیل تقاضای بالای مواد و مصالح ساختمانی از جانب افغانستان، ویرانی ها و نیاز به ساخت و ساز و پیشرفت اولیه در این کشور می باشد.

 

صادرات ورق گالوانیزه به افغانستان

 

 

این گمرک قبل از سال 1300 شمسی شروع به فعالیت کرده و هم اکنون سالانه بیش از یک میلیون تن انواع کالا ازگمرک دوغارون تایباد به افغانستان صادر می شود. از دلایل رونق کسب‌ وکار در این منطقه و همچنین نامگذاری آن به عنوان پیشرفته ‌ترین گمرک مرزی ایران میتوان به وجود گمرک الکترونیک و استقرار تجهیزات کنترلی مدرن، امنیت ولایت هرات، و سرمایه‌گذاری ایرانیان اشاره کرد.

با استفاده از سامانه جامع گمرکی در این گمرک، تمامی مسیرهای گمرکی شامل صادرات، واردات و ترانزیت انجام می شود و این امکان برای صادرکننده وجود دارد تا کالای خود را از تهران به این گمرک اظهار کند و تمامی امور گمرکی را به صورت الکترونیکی انجام دهد. به منظور جلوگیری از تخلفات احتمالی، با استفاده از این دستگاهها، محموله‌های ترانزیتی در مقصد اسکن و با مبدا تطبیق داده می شوند. مرز دوغاورن که تنها معبر رسمی ایران و همچنین پل ارتباطی ایران با سایر کشورهای آسیای میانه است، در تعاملات بازرگانی ایران و افغانستان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. این گمرک حدود 95 درصد کالاهای وارداتی ترانزیتی از امارات به گمرک شهید رجایی و باهنر و بندرعباس را به کشور افغانستان ارسال می کند و سایر گمرکات کشور، پنچ درصد باقیمانده را به گمرک دوغارون وارد می‌ کنند.

از ویژگی های خاص این پایانه می توان به فعالیت در ترانزيت خروجي كالا، وسعت وگستردگي پايانه، تنوع كالاهای عبوری و شناخته شدن به عنوان فعال ترين مرز كشور در تردد پياده مسافرين خارجی اشاره کرد. ارگانهای مستقر در این گمرک مرزی شامل قرنطينه انسانی، دامی و نباتی، واحد گذرنامه نهاد رياست جمهوری، گمرك، مديريت پايانه مرزی، مرزبانی، اداره استاندارد، واحد گذرنامه نيروی انتظامی، بانك ملی و نمايندگی بيمه ايران می باشند.

 

 تهیه و تنظیم : مهندس مریم مهدوی

 

به این مطلب امتیاز دهید

4/5
6 امتیاز