02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

صادرات میلگرد به افغانستان
• گذرگاه مرزی ماهیرود ( فراه یا میل ۷۸):

گذرگاه مرزی ماهیرود، تنها مرز مشترک ایران و افغانستان است که هم ایران در آن بازارچه مرزی، پایانه مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دارد و هم افغانستان فضای تجاری در آن دارد. مرز ماهیرود، سومین مرز رسمی کشور ایران محسوب می شود. مرزها در اقتصاد، درامدزایی و اشتغال مناطق محروم و مرزی بسیار موثر هستند که مرز ماهیرود به دلیل فعالیتهای اقتصادی هر دو کشور جایگاه ویژه ای نیز دارد. صادرات کالا از مناطق مرزی، مهمترین فعالیتی است که در درآمد و اشتغال این مناطق تاثیر دارد. در تجارت با افغانستان،

صادرات آهن آلات

و مصالح ساختمانی و همچنین مواد سوختی در حجم بالایی صورت می پذیرد که از میان آهن آلات و مصالح ساختمانی،

صادرات میلگرد به افغانستان

و

صادرات ورق فولادی

بیشترین کالاهای صادراتی بوده اند.

از این رو با توجه به اهمیت مرز ماهیرود در

صادرات آهن آلات به افغانستان

، به بررسی اجمالی آن می پردازیم.

صادرات آهن آلات به افغانستان

 

ماهیرود نام روستایی در بخش مرکزی شهرستان سربیشه دراستان خراسان جنوبی است. استانی که به عنوان یکی از بزرگترین مراکز مهم در حال توسعه شرق ایران شناخته شده است و به دلیل برخورداری از مزایای ویژه و موقعیت جغرافیایی، وسعت کافی و استعدادهای منحصر به فرد، دسترسی به بازارهای بزرگ افغانستان و کشورهای آسیای میانه و ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی فراوان جایگاه ممتازی را برای نقش آفرینی در عرصه اقتصاد ملی و بین‌المللی دارا است.

بیشترین حجم ترانزیت پایانه ماهیرود را سنگ‌های استخراج شده از معادن، سیمان و آهن آلات تشکیل می‌دهد. گمرک مرزی ماهی رود که نام قبلی آن پایانه مرزی میل ۷۸ بوده ‌است، در مرز مابین خراسان جنوبی ایران و استان فراه افغانستان قرار دارد و سومین مرز رسمی کشور است. پایانه مرزی ماهی‌رود در فاصله ۱۷۵ کیلومتری شهر بیرجند قرار دارد و با شهر فراه که نزدیکترین شهرافغانستان به این پایانه است ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. گمرک ماهی رود دارای بخش های کنترل گذرنامه، گمرک، قرنطینه‌ دامی و مخابرات است. تمامی گمرکات ایران و افغانستان به صورت سیستمی و سامانه ای به هم مرتبطند و اطلاعات مربوط به محموله های صادراتی ایران به صورت آنلاین به گمرک افغانستان فرستاده می شود ولی گمرک ماهی رود هنوز از این امکان بهرمند نمی باشد.

صادرات ورق گالوانیزه به افغانستان

 

تردد در پایانه مرزی ماهیرود در هشت ماهه سال گذشته، 16 هزار و 929 سفر کامیون صادرات و در سال 97، 16929 سفر کامیون صادرات و میزان ترانزیت را 64 سفر کامیون عنوان شده است. طی سال گذشته تعدادی از کالا از جمله کاشی و سرامیک، سیمان، آهن آلات بویژه

میلگرد صادراتی

و

ورق گالوانیزه

و محمولات سوختی ممنوع شده بود، که با تلاش و رایزنی با طرف افغان، ممنوعیت ها رفع گردید و بار دیگر صادرات کالاها با رونق مطلوبی از سر گرفته شد.

 

تهیه و تنظیم : مهندس مریم مهدوی

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
6 امتیاز