02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

صادرات میلگرد به ترکیه , میلگرد صادراتی
• گذرگاه مرزی بازرگان (گوربولاغ یا ساری سو):

گذرگاه مرزی بازرگان که در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شده، جزء مهمترین و فعال ترین گمرک ایران و ترکیه است. با توجه به نرخ ارز و اختلاف قیمت ارزشمند فولاد جهانی با فولاد ایران،

صادرات آهن آلات به ترکیه

بویژه

صادرات میلگرد به ترکیه

بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی این گمرک یک کیلومتر با شهر بازرگان فاصله دارد که همین امر، تمایل تجار ترک را به تعامل با ایران بیش از پیش نموده است. شهر بازرگان در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی واقع شده است. کشور ترکیه این گذرگاه را که در دامنه کوه آرارات واقع شده مرز گوربولاغ نامیده است. این پایانه با قرار گرفتن در مثلت مرزی ایران، ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان، سومین پایانه مرزی ایران شناخته شده است. میزان مرز مشترک بین ایران و ترکیه 550 کیلومتر است و استان های ترکیه که با استان آذربایجان غربی ایران هم مرز هستند شامل آغری، ایغدیر، وان و حکاری می شوند. مرزهای بازرگان ـ گوربلاغ، سرو ـ اسندره و رازی ـ کاپی کوی سه مرز رسمی بین ایران و ترکیه هستند.

 صادرات آهن آلات به ترکیه از مرز بازرگان

 

استان آذربایجان غربی دارای ۲ پایانه مرزی است که به عنوان تنها گذرگاه ارتباطی با ترکیه و کشور‌های اروپایی محسوب می شوند و گمرک بازرگان بعنوان فعالترین مرز برای ترانزیت کریدور شرق به غرب کشور به شمار می آید. گمرکات بازرگان و گوربولاغ مجهز به اسکنر کامیونی و چمدانی و سگ های موادیاب هستند. هیچ هزینه ای برای اسکن کامیون ها از طرف گمرک ترکیه دریافت نمی شود. بازرگان به عنوان تنها مرز بین‌المللی و۲۴ ساعته بین ترکیه و ایران و همچنین نقطه اصلی اتصال ایران به اروپا، دو ورودی جداگانه تریلر و اتوبوس و سواری وهمچنین ظرفیت عبور روزانه ۷۰۰ تریلر، حدود 800 مسافر خروجی و 800 مسافر ورودی را دارد. فرودگاه «آغری» و شهر«دوغو بایزید» درنزدیکی مراکز ترکیه به مرز واقع شده اند. گمرک بازرگان حدود 350 پرسنل و از اهمیت خاص ترانزیتی برخوردار است. اما نکته حائز اهمیت برای بقای

صادرات فولاد به ترکیه

و تجار ایرانی، حمایت دولت از

صادرات آهن آلات

و پایین نگه داشتن ارزش پولی ایران و

قیمت میلگرد صادراتی

و دیگر محصولات فولادی است تا فولاد ایران به عنوان برند برتربا کیفیت بهتر و قیمت پایین تر، در تمام کشورهای اروپایی و همسایه شناخته شود.

درهنگام ورود کامیون ها به ترکیه، شماره کامیون ثبت می شود وسپس راننده به کیوسک کنترل گذرنامه فرستاده می شود. بعضی ازمحموله های ورودی توسط گمرک نمونه برداری و کامیون به سمت گمرکات داخلی فرستاده می شود. با توجه به ضوابط ریسک، ده درصد ازکامیونها باید ایکس ری شوند. به منظورتسریع حرکت کامیون ها اگر مشخص شود که بار کامیون به طور قطعی قاچاق است، محموله بازرسی فیزیکی می شود و در صورتی که محموله مظنون به قاچاق باشد، توسط سگ ردیاب بازرسی می شود. بار فاسد شدنی کامیون خاطی یا مظنون، در سردخانه انبار می شود.

صادرات ورق گالوانیزه به ترکیه

 

این گمرک در حال حاضر با عنوان مدیر کل، در زمینه تمامی امور گمرکی شامل واردات، صادرات، ترانزیت، مسافری و قضایی فعالیت دارد. گمرک پلدشت و همچنین بازارچه‌های ساری سو و صنم بلاغی نیز تحت مدیریت گمرک بازرگان در حال خدمت رسانی هستند. از آنجایی که احداث خط ریلی جدید بین ایران و ترکیه با مشکل گذر از دریاچه وان ترکیه مواجه شده است، این خط ریلی از مسیر مرز بازرگان ساخته خواهد شد. گمرک بازرگان در مسیر ماکو و شهر بازرگان واقع شده است و مجهز به پمپ بنزین و امکانات رفاهی است. در مرز بازرگان امکان دریافت بیمه شخص ثالث برای خودروها وجود دارد. این مرز بسیار شلوغ است اما مسیر آن تا شهر آنکارا کوتاهتر است.

عمده ‌ترین کالاهای صادراتی به ترکیه از این مرز شامل خرما، هندوانه، قیر،

میلگرد

،

ورق گالوانیزه

،

سیمان

، روغن پایه، گاز آمونیاک و سنگ مرمر و عمده ترین کالاهای تزانزیت ورودی شامل لوازم یدکی، محصولات MDF، موزسبز، پروفایلو کاغذدیواری و پارچه می شود. به علاوه، کشور ایران انواع فرآورده‌های دامی را از کشور‌های هلند، ترکیه، دانمارک، عراق، لهستان، قبرس، پاراگوئه، برزیل، آمریکا، مصر و چین وارد و کالاها پس ازبازرسی بهداشتی و صدورگواهی‌های ترانزیتی به کشور‌هایی نظیر ایتالیا، آذربایجان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، پاکستان، ازبکستان، افغانستان و قرقیزیستان ترانزیت می شوند.

 

تهیه و تنظیم : مهندس مریم مهدوی

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
8 امتیاز