02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

نحوه تشخیص انواع میلگرد

امروزه شاید یکی از مسائل و دغدغه مهندسین عمران تشخیص صحیح مصالح از نظر استاندارد بودن یا نبود  آن است  یا گاهی دیده میشود برخی پیمانکارا برای سود بیشتر مصالح بی کیفیت ولی شبیه مصالح باکیفیت را استفاده میکنند که تشخیص این موارد در بعضی مواقع بسیار سخت میباشد ولی برخی از موارد با مطالعه و تجربه قابل تشخیص میباشد میلگردها در اندازه (قطر) متفاوت ساخته میشوند و از لحاظ ساختمان داخلی ( آنالیز میلگرد ) ، وابسته به محل بکارگیری و یا کشوری که قرار است بکار گرفته شود متفاوت است. انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز قدیمی :

انواع میلگرد و کاربرد آنها

انواع میلگرد a1 a2 a3

  • میلگرد A1
  • میلگرد A2
  • میلگرد A3
  • میلگرد A4

  انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز جدید :

  • میلگرد س 240 (میلگرد ساده)
  • میلگرد آج 340 (میلگرد آجدار مارپیچ)
  • میلگرد آج 400 (میلگرد آجدار جناقی)
  • میلگرد آج 500 (میلگرد آجدار مرکب)

  در بازار، معمولا میلگردها را با نام و استاندارد قدیم میشناسند اما در حال حاضر تمام میلگردهای بازار تابع استاندارد جدید هستند به عنوان مثال وقتی نام "میلگرد A2" را میشنوید بدانید که منظور همان "میلگرد آج 340" میباشد و منظور از "میلگرد A3" ، همان "میلگرد آج 400" میباشد که فقط نام ها ثابت مانده ولی آنالیز و استاندارد آنها کاملا متفاوت میباشد.

طرز تشخیص میلگرد

نوع  A2   "آج 340"  از A3  "آج 400"  :   همانطور که ذکر شد میلگردهای گروه A1 كه از جنس فولاد نرم هستند معمولا به شكل صاف (بدون آج) توليد مي‌شوند و بدليل نداشتن آج كاملا قابل تشخيص مي‌باشند اما سؤال اساسي اينست كه چطور مي‌توان میلگرد نوع A2   "آج 340"  از A3  "آج 400" تشخیص داد؟ در جواب این سوال میتوان گفت با دقت به جنس و آج ميلگرد نگاه كنيد :

1 :  چنانچه آج ميلگرد به شكل فنر باشد ميلگرد از نوع A2 مي‌باشد.

2 : در میلگرد های A3 آج ها به صورت ضربدری هستند اما در A2 به صورت منفرد هستند.

3 : مطابق استاندارد ملی و مبحث نهم، میلگرد A3 دارای آج جناقی ( 7و8) میباشد ولی میلگرد A2 داری آج مارپیچ موازی میباشد

4 :  میلگرد A3 تردتر ( شکننده ) است. اما میلگرد A2 انعطاف پذیرتر است. یعنی خم شدنش با نرمی همراه است.

نکته 1 : میلگردهای "آج 340" یا ( A2 قدیم ) ، بصورت مستقیم آج زنی میشوند ولی در نوع "آج 400" یا ( A3 قدیم ) ، بعد از عملیات آج زنی، وارد مرحله دیگری بنام گوئیچنگ (خنک کاری) میشوند و عملیات خنک کاری توسط پاشش آب و یا در معرض مجاورت هوا انجام میشود. بخاطر این عملیات، میلگردها به رنگ سیاه تبدیل میشوند.

نکته 2 : مطابق استاندارد آج این نوع میلگردها با هم متفاوت است ولی بدلیل سوء استفاده برخی تولید کنندگان از همین مطالب، میلگردهایی در بازار عرضه می شود که مثلا از آج استاندارد A3  استفاده شده ولی مقاومت فیزیکی و شیمیایی آن با میلگرد A2 سازگارمی باشد.

نکته3 : اگر مجری سازه ای هستید یا ناظر  باید به نوع  آرماتور مصرفی در سازه که طراح مد نظر داشته توجه کنید و در صورت مشخص نشدن در نقشه ها آن را از طراح مطالبه کنید چراکه به طور مثال اگر  سازه بر اساس میلگرد A2 طراحی شود ودر اجرا از میلگرد A3 استفاده شود به لحاظ اینکه مقاومت تسلیم زیادتری دارد سازه پر فولاد شود که این خلاف آیین نامه و مباحث نظام مهندسی است یا بلعکس اگر به جای میلگرد A3 از A2 استفاده شود سازه آن مقاوت لازم را نخواهد داشت. جهت اطلاع و دریافت مشاوره در ارتباط با خرید و صادرات میلگرد با شماره های مدرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

نکته 4 : هنگام تهیه میلگرد از کارخانجات معتبر تولید میلگرد استفاده کنید چراکه ممکن است افراد سود جو اقدام به تهیه میلگرد A2 با آج جناقی بکنند نکته 6 : اگر ناظر سازه هستید و به نوع میگرد شک کردید ولی از نظر ظاهری ایرادی نداشت نمونه میلگرد ها را به آزمایشگاه برای تشخیص صحیح ارائه بدهید . در هرصورت مطابق آئین نامه باید با انجام آزمایشات نوع میلگرد را مشخص کرد.  برای آگاهی بیشتر به صفحات مربوط به قیمت میلگرد ، قیمت میلگرد آجدار، ورق استیل، قیمت میلگرد حرارتی مراجعه فرمائید.

 همچنین می توانید برای آنالیز و بررسی قیمت آهن از سایت شهر آهن بصورت لحظه ای از قیمت ها با خبر شوید، به دلیل نوسانات قیمت آهن هنگام خرید با کارشناسان shahrahan در ارتباط باشید.

نحوه تشخیص انواع میلگرد

به این مطلب امتیاز دهید

4/5
91 امتیاز

مطالب مرتبط

هیچ برچسبی مطابقت ندارد

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید