02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

علت کاهش قیمت آهن , میلگرد , تقاضا

براساس تحلیل و گزارشات کارشناسان

شهرآهن

، سقف نرخ‌های رقابتی این هفته بورس کالا در هر دو حوزه

شمش آهن

و محصول نهایی مقاطع طویل فولادی با توجه به کف شکنی های جدید، قابل توجه و قابل تامل است . این هفته در حالی شاهد حداکثر سقف رقابتی ۴۲۵۰ تومانی معاملات شمش ارفع ( میانگین نرخ معاملاتی حدود ۴۲۰۰ تومان) ؛ ۴۵۰۰ تومانی معاملات

میلگرد آجدار خراسان

( میانیگن ۴۴۰۰ تومان) و بالاخره ۴۴۰۰ تومانی

تیرآهن ذوب آهن اصفهان

( میانگین حدود ۴۳۰۰ تومان) ؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده؛ در بورس کالا بودیم؛ که بنظر میرسد این نرخهای کشف شده به نوعی کف شکنی های جدید توام با کاهش قیمت ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی، حداقل نرخهای پیش از این معاملاتی این کالاها در بورس کالا باشد . 

بطور حتم کشف این نرخهای جدید و کف شکنی های حاصل شده، تاثیر بسزایی در کشف قیمتهای بازار خارج از بورس کالا و در حوزه بخش خصوصی ایفا نموده و ادامه مقاومت در کاهش قیمتها برای بخش خصوصی را دشوار تر خواهد نمود .
چه بسا اینکه متوسط

قیمت شمش فولادی

هم دیروز با کاهش قابل توجه؛ میانگین کف قیمتی ۴۱۰۰ تومان را شکست. قدر مسلم این کاهش قیمت ها نشان دهنده تخلیه هیجان کاذبی است که پیش از این و همگام با هیجانات به وجود آمده در برخی دیگری از حوزه های کالایی شکل گرفته بود که البته عامل اصلی این هیجانات پشت پرده هم نوسانات نرخ ارز و مناقشات سیاسی بود که مشکلاتی را برای کالاهایی که وابستگی بیشتری به حوزه های واردات و ارز دارند، به وجود آورد؛ این در حالی است که همزمان با ارام گرفتن فضای حاصل از نگرانی های به وجود آمده متاثر از خبرهای منفی تحریم‌های اقتصادی آمریکا و برخی تهدیدهای پوشالی نظامی این کشور و در نهایت عقب‌نشینی آمریکا از تهدیدهای نظامی و بطور کلی کم اثر شدن جو روانی حاصل از خبرهای منفی این تحریم ها؛ و از طرفی ادامه کاهش نرخ اسکناس صرافی و نرخ ارز حاشیه بازار و ورود دلار به کانال قیمتی ۱۲ هزارتومانی و محیط بودن بانک مرکزی بر کنترل ارز حاشیه بازار؛ و بالاخره کنترل بازار عرضه فولاد توسط وزارت محترم صمت و اقدامات پیش گیرانه این وزارت خانه در جهت جلوگیری از نوسان گیری های سمت عرضه؛ همگی دست به دست هم دادند تا بازار داخلی فولاد کشور حداقل برای مدتی، مجددا رنگ آرامش را به خود ببیند، بطوریکه شاهد کف شکنی های جدید در بورس کالا بودیم که این وضعیت چنانچه اگر ادامه پیدا کند نوید کاهش بیشتر قیمتها در بازار داخلی خارج از بورس کالا در حوزه بخش خصوصی را خواهد داد. 

چه بسا اینکه بنا بر شنیده های بازار تا به امروز، علی رغم مقاومت در برخی از مبادی خصوصی در اعلام قیمتهای پایین تر؛ نرخ های پایین تری از میلگرد آجدار خراسان و ذوب آهن اصفهان که در اختیار برخی از بنکداران است؛ شنیده شد و بنظر میرسد که پیشنهاد

قیمت میلگرد آجدار

فولاد خراسان در بازار خارج از بورس کالا در کانال قیمتی ۴۶۰۰ تومان، پیش قراول شکست قیمتها در بازار غیر رسمی خارج از بورس کالا در روز جاری باشد .

 

تقاضای داخلی ضعیف اما موجود  

گروهی از فعالان بازار معتقد هستند که تقاضا نیست و عامل اصلی کاهش

قیمت آهن

نبود تقاضاست. این نظریه تا حدودی درست است؛ چراکه تقاضای مصرفی بازار داخلی فولاد کشور این روزها به مراتب کم تر از مدت مشابه در سال گذشته دیده شده و در کل حال و روز حوزه‌‌ های ساخت و ساز مسکن که عامل اصلی تقویت بازار تقاضای مقاطع طویل فولادی محسوب میشود؛ این روزها تعریفی ندارد. اما از سوی دیگر کافی است که نیم نگاهی به حجم تقاضای اولیه وارد شده به بورس کالا انداخته شود، خواه این تقاضا تقاضای مصرف‌کننده واقعی بازار باشد؛ یا تقاضای غیر مستقیم بنکداران فعال در بازار؛ در اینصورت نمیتوان بطور مطلق بر نبود تقاضای داخلی فولاد کشور همچنان پافشاری نمود. 

به عنوان مثال، دیروز در مجموع شاهد ورود بیش از ۵۷،۰۰۰ تن تقاضا برای محصولات فولادی عرضه شده در بورس کالا با نرخ پایه بودیم که این حجم از تقاضای اولیه میتواند نشان دهنده این موضوع باشد که علیرغم اینکه حجم تقاضای بازار خارج از بورس کالا تا حد زیادی تقلیل پیدا کرده؛ حجم کلی تقاضا برای نرخ پایه عرضه‌های صورت گرفته در بورس کالا هنوز وجود داشته و چه بسا تغییر محسوسی هم در حجم کلی آن دیده نمیشود، کما اینکه همچنان هم این عرضه ها در بورس کالا رقابتی معامله می‌شوند؛ این وضعیت نشان دهنده این واقعیت است که بر خلاف ظاهر بازار؛ حجم کلی تقاضا، هر چند ضعیف اما همچنان در بازار وجود دارد اما از شکل و ماهیت "هیجانی و غیر منطقی" به تدریج در حال تغییر ماهیت به وضعیت "منطقی و حساب شده " است. 

در واقع هنگامی که تقاضا،

میلگرد

مرغوب کارخانجات نیمه دولتی را در کف نرخهای پیشنهادی موجود در بازار داخلی، در دسترس و به مراتب پایین تر از نرخ پیشنهادی کارخانجات بخش خصوصی در بازار خارج از بورس کالا می‌بیند؛ حساب شده تر از قبل عمل نموده و بنظر میرسد که نگاه خود را به سمت معاملات شفاف بورس کالا، بیش از گذشته متمایل نموده است؛ در حالیکه کمتر از چند سال پیش، عکس این موضوع صادق بود؛ همچنین تقاضای خُرد بازار که اقبال کمتری در شرکت و خرید از بورس کالا دارد؛ متاثر از قیمتهای معاملاتی بورس کالا، جذب عرضه های ارزان قیمت کف نرخهای پیشنهادی بازار گردیده که این عرضه ها هم عمدتا از کانال عرضه‌های ثانویه بورس کالا و از طریق بنکداران صورت می‌گیرد. در واقع این بخش از تقاضای بازار هم به نوعی در حال کانالیزه شدن با منشاء معاملات صورت گرفته در بورس کالا میباشد. 

عامل مهم اثربخش دیگری که در جهت تشویق تقاضای بازار به سمت خرید از بورس کالا در این روزها موثر واقع گردیده؛ تمهیدات دولت در جهت تلاش در شفاف سازی معاملات با استفاده از ابزارهایی همچون اعمال محدودیت و اجبار به شفافیت در صدور بارنامه ها با استفاده از الزام درج کدپستی مشخص و به تبع آن اجباری شدن معاملات با فاکتور رسمی بوده است. همین یک عامل به تنهایی کافی بود تا موجبات کوچک تر شدن سفره خصوصی ها و تمایل تقاضا به سمت معاملات شفاف بورس را بیشتر نماید؛ همانطوریکه پیش ترها عنوان شد، یکی از دلایل اصلی گرایش تقاضا به سمت بازار بخش خصوصی، علیرغم نرخ پیشنهادی بالاتر آن، توانایی مانور این حوزه به فعالیت در بازار زیرزمینی و فرار از صدور فاکتور رسمی در روزهای پیش از این بازار بود که بنظر میرسد با توجه به وضع قوانین جدید و محدودیت های به وجود آمده در حوزه حمل و نقل؛ این امتیاز بخش خصوصی در حال کم‌رنگ تر شدن و کوچک تر شدن از روزهای گذشته باشد. 

شرکت های مختلفی در زمینه کاری شهر آهن به عنوان یک  آهن پخش فعالیت دارند که بر قیمت آهن تاثیر گذار هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
7 امتیاز

مطالب مرتبط

هیچ برچسبی مطابقت ندارد

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید