02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

علت تفاوت قیمت آهن و میلگرد در بازار و بورس

کارشناس تحلیل بازار

شهرآهن

، به منظور مقایسه نرخهای ابرازی و مورد پذیرش فولادسازان در مواجه با نرخهای کنونی در

بازار آهن

در خصوص

قیمت شمش آهن

و

قیمت میلگرد

، 

قیمت شمش فولادی

را بر اساس آخرین نرخ میانگین موزون حواله دلار نیمایی و بر اساس ۹۰ درصد نرخ شمش CIS فوب دریای سیاه محاسبه نمودند. 

قیمت شمش آهن فوب دریای سیاه : ۴۲۴ دلار/تن فوب
(۴۲۴ × ۹۳،۳۴۲ ÷ ۱۰۰۰) × ۹۰٪ ~= ۳۵،۶۲۰ 

محاسبه تقریبی

قیمت میلگرد آجدار

بر اساس ۱۱ درصد بالاتر از نرخ شمش مفروض : 

۳۵،۶۰۰ + ۱۱٪ ~= ۳۹،۵۰۰
آخرین قیمت شمش آهن معاملاتی در بورس کالا بصورت رقابتی و مربوط به روز گذشته و بالاتر از ۳۹،۰۰۰ ریال بوده است.
همچین آخرین قیمت میلگرد آجدار معاملاتی در بورس کالا مربوط به روز گذشته و بالاتر از ۴۳،۰۰۰ ریال انجام گردیده است .

به عبارت دقیق تر حدود کیلویی ۳۵۰ تومان بالاتر از نرخ مورد پذیرش فولادسازان !

این در حالی است که آخرین شنیده ها از بازار خارج از بورس کالا ( بازار تحویل فوری) در روز گذشته در خصوص میانگین نرخ شمش القایی حدود ۳۹،۳۰۰ ریال/کیلو که با احتساب ارزش افزوده ، ۴۲،۹۰۰ ریال و در خصوص میلگرد آجدار حدود ۴۵،۱۰۰ ریال/کیلو که با احتساب ارزش افزوده ۴۹،۲۰۰ ریال بوده است. در واقع متوسط نرخ محصول نهایی در بازار داخلی و خارج از بورس کالا، حدود کیلویی ۵۵۰ تومان بالاتر از نرخ ابرازی فولادسازان توسط نوردکاران بخش خصوصی و برخی از بنکداران صاحب حواله های خریداری شده در بازار و به مصرف کننده نهایی توزیع می‌گردد .

علت این تفاوت قیمتها در بورس کالا و بازار خارج از آن را میتوان موارد زیر دانست :

1- هزینه های بالای تولید در زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی در دو حوزه تولید شمش القایی و نورد به دلایل متعدد از جمله کرایه حمل های مضاعف و seamless یا یکپارچه نبودن خط تولید این مجموعه ها، یکی از اصلی ترین عوامل بالاتر تمام شدن نرخ محصول نهایی در این حوزه ها دیده میشود.

2- وجود برخی نقطه ضعف ها در قوانین فعلی سیستم مالیاتی کشور، به خصوص در حوزه اصناف موجب شده؛ تا بخش وسیعی از جریان مویرگی شاخه های انتهایی زنجیره توزیع فولاد کشور که بر عهده اصناف میباشد؛ از بستر شفاف بورس کالا فاصله گرفته و به اجبار به بازارهای زیر زمینی متمایل گردد و همین موضوع یکی از عوامل اصلی حیات معاملات زیرزمینی علیرغم نرخهای بالاتر و غیر منطقی و فاصله گرفتن بخشی از تقاضا از بورس کالا گردیده است.

3- عدم تامین سایزهای عمدتا ۱۲ به پایین در خصوص تولید میلگرد آجدار : یکی از دلایل اصلی اقبال تقاضا به نرخهای بالاتر، در زنجیره توزیع بازار خصوصی ها به دلیل فقدان زنجیره تامین بزرگ فولادسازان دولتی در تامین سایزهای ریز است که موجب شده تا بخشی از تقاضا مجبور باشد به واسطه تامین سایزهای میلگرد ۸ تا ۱۲ در کنار سایر سایزهای مورد نیاز خود، متوجه بازار بخش خصوصی گردد و در نرخهای بالاتر کالای مورد نیاز خود را تامین نماید.

4- ماهیت کل فروشی زنجیره تامین بخش نیمه دولتی : زنجیره تامین بخش نیمه دولتی با ساز و کار تقریبا موفق تسهیل و شفاف سازی در بورس کالا در شرایط کنونی بازار، علیرغم برخی نقطه ضعف‌ها؛ عمدتا ماهیتی کل فروشی و مورد اقبال بنکداران را دارا میباشد و به دلیل کم توجهی به حوزه اصناف، این بخش وسیع زنجیره توزیع مویرگی کشور متاسفانه مغفول باقی مانده است.

5- ترس از قوانین مالیاتی حاکم به سبب برخی نقطه ضعف های موجود و همچین برخی کم‌اطلاعی ها و بالاخره برخی موانع در دسترسی اصناف به بستر بورس کالا، موجب شده تا اصناف آهن فروش عمدتا شخصیت حقیقی؛ تامین موجودی خود را به جای معطوف نمودن از بستر سالم و شفاف بورس کالا، متوجه برخی بنکداران و زنجیره تامین بخش خصوصی نماید که نتیجه آن طبیعتا سوق داده شدن بخشی از معاملات به بازارهای زیر زمینی و افزایش واسطه ها و به تبع افزایش نرخ تمام شده محصول نهایی برای مصرف کننده شاخه انتهایی خواهد بود.

روشن است که بخش وسیعی از تقاضا به دلیل ماهیت عمدتا خُرد آن، قابلیت و توانایی خرید از بورس کالا را نداشته و اصناف و بنگاهها به عنوان تبدیل کالای عمده به خُرد، این وظیفه مهم را به عنوان کاتالیزور یا تسهیل کننده معاملات خُرد بازار را به عهده گرفته است .
لذا ضروری است که مجریان و ناظران بازار ضمن آنالیز دقیق رفتار و ماهیت پلکانی بازار فولاد؛ با توجه و اهتمام به اصلاح قوانین مالیاتی اصناف؛ کوشش در جهت فراهم نمودن شرایطی مناسب برای ورود و دسترسی اصناف به بورس کالا و همچنین توجه به توسعه تولید سایزهای ۸ تا ۱۲ میلگرد آجدار در زنجیره تولید بخش دولتی در کنار میلگرد سایز پایه ( ۱۴ به بالا)؛ بستر معاملاتی برای این بخش وسیع و فعال در کشور را تسهیل نموده تا شاهد اقبال تقاضای این بخش از بازار کشور به سمت بورس کالا و کاهش هزینه ها و در نهایت کاهش نرخ محصول نهایی در بازار باشیم.

 

و اما بازار

قیمت ورق گرم

؟؟؟ 

آخرین

قیمت ورق کلاف گرم B

معامله شده در بورس کالا در سال جاری ۵۱،۶۸۷ و برای

ورق کلاف گرم C

رقم ۵۲،۲۵۷ ریال در تاریخ 19/01/1398 بوده است؛ که با توجه به معاملات امروز بورس کالا افزایش حدود کیلویی ۶۸۰ و ۷۷۰ تومانی را به ثبت رسانده است. 

شرایط سختی است، دفعه قبل عرضه این کالا در تاریخ 02/02/1398 در بورس کالا به سبب رقابت سنگین توسط کمیته ناظر بازار کنسل شد و امروز متاسفانه میبینیم که اوضاع بدتر شده است .
تنها عامل اصلی این هیجان و عدم موفقیت در کنترل

قیمت ورق کلاف گرم

؛ انحصار و کمبود عرضه در بازار داخلی؛ التهابات به وجود آمده در حوزه ارز و عدم اطمینان فعالان بازار به ثبات نرخ ارز در آینده است که موجب این رقابت سنگین و نامعقول در بورس کالا گریده است .

 

و حالا این سوال پیش می آید که آیا قیمت ورق در بازار داخلی گران و غیر اصولی است یا مقاطع طویل فولادی زیر قیمت جهانی عرضه می شوند؟!

در توضیح اختلاف قیمت فزاینده بین ورق و محصولات طویل فولادی در بازار داخلی ابتدا میباست به این اشاره نمود که :

1- ساختار تولید
2- مکانیزم و نحوه مدیریت توزیع کالا
3- بخشنامه ها و دستورالعمل های صادره در جهت عرضه در بورس کالا
4- تعدد عرضه کنندگان و موضوع نسبت حجم تقاضا به تولید؛ در مقایسه دو بازار ورق و مقاطع طویل فولادی در بازار داخلی کاملا متفاوت و متمایز دیده میشود .

متاسفانه پیش از این و صرفنظر از تشدید التهابات بازار ورق در روز جاری؛ نرخ پایه کالای ورق در بازار داخلی تفاوت حداقل کیلویی ۲ هزارتومانی با محصول نهایی مقاطع طویل فولادی مثل میلگرد داشته است؛ و این موضوع از زمانیکه نرخ دلار در کشور شروع به افزایش پیدا کرد، پیوسته تشدید شده که اصلی ترین عامل آن همانطوریکه بارها عنوان شد به انحصار در تولید و تا حدودی شبکه خرید طرف تقاضا و ساختار درهم تنیده توزیع آن در بازار داخلی برمیگردد که هنوز هم علی رغم تلاشهای صورت گرفته، بنظر میرسد که این مشکل همچنان پابرجاست. همچین تا همین اواخر و قبل از کاهش قابل توجه ارزش پول ملی ما، شاهد بودیم که رفتار بازار در مواجه با تامین بخشی از تقاضای ورق؛ علیرغم عدم توجه و احساس نیاز به واردات مقاطع طویل فولادی؛ گرایش به سمت واردات بوده است که بررسی این رفتار خود به تنهایی کمبود عرضه این کالا در بازار داخلی را اثبات مینماید. این در حالی است که در بازارهای جهانی اختلاف قیمت بین میلگرد و ورق کلاف گرم حدود ۵ الی حداکثر ۲۵ دلار به ازای هر تن بر اساس آخرین گزارش متال بولتن، عنوان گردیده است که اگر متوسط این اختلاف حدود ۱۵ دلار/تن درنظر گرفته شود، با احتساب دلار نیمایی ۹۵۰۰ تومانی حدودا کیلویی ۱۵۰ تومان خواهد شد که بسی جای تامل دارد.

در خصوص پاسخ به سوال که ایا در حال حاضر در مقایسه با نرخهای جهانی؛ نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی پایین است یا نرخ ورق کلاف گرم غیر منطقی و بالا معامله میشود، کافی است به محاسبات ابتدا این مقاله رجوع نمایید، اما جهت اطلاع مجدد؛ با توجه به مرجع قرار گرفته شدن نرخ شمش CIS با ضریب ۹۰ درصدی برای نرخ داخل؛ و همچنین با استناد به حواله دلار نیمایی، به سادگی محاسبه میشود که نرخ میلگرد آجدار در حال حاضر و در آخرین معاملات در بورس کالا، حداقل کیلویی ۳۵۰ تومان بالاتر از نرخ عادلانه آن در بازار داخلی و در بورس کالا بصورت رقابتی معامله شده است که این موضوع می تواند بیانگر نرخ کاذب و به مراتب غیراصولی ورق در بازار داخلی و در مقایسه با محصول مشابه خارجی در حال حاضر و در بازار داخلی بیمار این نوع کالا باشد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
7 امتیاز