02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

تحلیل بازار میلگرد , علت نوسان قیمت آهن

مشاهده میشود که طی چند روز اخیر برخی از مبادی حوزه نورد، همچنانکه در پروسه افزایش قیمت های بازار در خصوص شتاب دادن به این جریان پیش قدم بودند؛ مقارن با فروکش نمودن تقاضا و آرام شدن مجدد بازار و عقب‌نشینی خریداران و تخلیه صف خرید؛ در این روند هم به سرعت اقدام به کاهش قیمتها نموده و چنانکه دیده میشود، در این راستا هم پیش قدم هستند . 

کارشناسان

شهرآهن

در خصوص واکاوی چرایی این رفتار به برخی از نکات اشاره خواهند نمود.

 

1- نگاهی به الگوی رفتاری بازار داخلی 

تجربه نشان داده که رفتار بازار در مواجه با هجوم تقاضا و قیمتها از یک جریان سینوسی یا نوسانی تقریبا مشخص پیروی مینماید، بدین صورت که همزمان با هجوم تقاضا، قیمتهای بازار هم با شیب تند افزایشی میشود و این پروسه تا تخلیه تقاضای هیجانی ادامه پیدا کرده و مجددا بازار وارد پروسه کاهشی شده تا به کف برسد و از طرفی در پروسه کاهشی، تقاضا مجددا به امید کاهش بیشتر در پشت صف خرید تجمع میکند تا به واسطه بروز یک سیگنال مثبت اثرگذار بر بازار روند مجددا معکوس شده و تقاضای پشت صف بصورت هیجانی به بازار هجوم می‌آورد و این چرخه بطور مداوم در بازار داخلی فولاد تکرار می گردد.
همانطوریکه پیش تر و طی چند روز اخیر ، سمت عرضه پس از کاهش سرعتی قیمتها تنها طی دو روز و رساندن قیمتها به نرخ‌هایی نزدیک به نرخهای منطقی بازار متناسب با نرخ شمش معاملاتی بورس کالا؛ اقداماتی را برای تامین موجودی مواد اولیه از سمت بورس کالا و برخی فروشندگان شمش انجام داد؛ اما در گامی دیگر و در اقدامی هماهنگ و درون صنفی؛ برخی تلاش‌ها طی روز گذشته، به جهت تحریک مجدد بازار دیده شد تا بدین وسیله تقاضای بازار را مجددا به تحرک وادارد.
اینکه برندگان یا بازندگان این بازی را چه کسانی تشکیل میدهند، کاملا بستگی به میزان بینش، چالاکی، جسارت و میدان دید بازیگران آن دارد.
اما کلا بنظر میرسد که در مداری قرار گرفته ایم که قواعد بازی آن چندان جوانمردانه و اخلاقی نیست ! در واقع بنظر میرسد که سیاست بزن و دَرو در این شرایط فعلی، کوتاه ترین مسیر برای بقای برخی به بهای خسران برخی دیگر باشد.

2- حرکت در جهت منافع واحد تولیدی در مواجه با شناخت کامل الگوی رفتاری بازار

تولیدکنندگان بخش خصوصی به دلیل ماهیت وجودی آنها، طبیعتا از چالاکی بالایی در بازار برخوردار هستند و همچنین به الگوی رفتاری بازار داخلی هم آشنا بوده و اشراف کامل دارند؛ لذا در پروسه های هیجانی و افزایشی بازار تلاش میکنند تا از این وضعیت به وجود آمده در بازه های زمانی کوتاه؛ بهترین استفاده را در جهت منافع واحد تولیدی خود کسب نموده و بیشترین بهره‌برداری را از این هیجان به وجود آمده به دست آورند، لذا طبیعتا اقدام به افزایش سرعتی قیمتها در بازه زمانی کوتاه هیجان حاکم بر بازار میکنند و در واقع چاشنی هیجان تقاضا که عامل اصلی محرک بازار و تقاضا دیده میشود، بهترین فرصت مناسب برای بهره‌برداری و فروش محصول این مبادی محسوب می گردد. 

این مبادی در مواقع آرامش بازار و در قیمتهای کف؛ اقدام به

خرید شمش آهن

و تامین مواد اولیه خود می نمایند و از طرفی به خوبی میدانند که در پروسه کاهشی بازار و در فاز رکود و عقب‌نشینی تقاضا، خروجی یا فروش محصول آنها اندک خواهد بود و لذا منتظر فراهم شدن شرایط مناسب برای تغییر فاز می مانند؛ از طرفی جدیدا به این نتیجه رسیده اند که فرسایشی شدن پروسه کاهشی در مواجه با مقاومت تقاضا، نفع آنچنانی برای آنها نداشته و فقط اتلاف زمان برای آنها محسوب خواهد شد؛ لذا همانطوریکه دیده میشود اخیرا در فاز کاهشی بازار، تلاش میکنند تا با خرید زمان و جلوگیری از اتلاف وقت، به سرعت بازار را کف نزدیک نموده تا اولا بازار

شمش فولاد

را سریعتر به کف نزدیک نموده و پس از مساعد شدن شرایط، جهت تامین مواد اولیه و خرید شمش اقدام نموده و تا ضمن تامین شمش مورد نیاز خود، بازار را با تسریع در رساندن به کف و نقطه سربه سر، آماده صعود مجدد نمایند . 

البته این یک دیدگاه کلی است و بطوریکه دیده میشود، موضوعاتی همچون نوسانات هیجانی ارز، به شدت بر بازارهای کالایی اثرگذار بوده و گاهی این پروسه را با تغییراتی توام خواهد ساخت که در بازار کنونی ایران ظاهرا و فعلا گریز ناپذیر دیده میشود .

 

نگاهی به روند کلی

بازار فولاد

طی هفته حاضر 

قیمت شمش آهن در بورس کالا در بازه ۳۷،۹۶۰ ریال ( حدود ۴۱۳۰ تومان با ارزش افزوده) تا ۳۹،۱۲۴ ریال ( حدود ۴۲۶۰ تومان با ارزش افزوده) مشاهده شده است. شمش آهن حدودا ۴۲۰۰ تومانی، با احتساب مارجین نورد مطابق با الگوی رفتارچند ماه گذشته آنها؛

قیمت میلگرد آجدار

را به ۴۶۰۰ الی حداکثر ۴۹۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) می رساند . 

در حوزه

میلگرد آجدار

و در

بازار آهن

داخلی؛ علیرغم تغییر جهت برخی از مبادی؛ بطور کلی و با اتکاء به شاخص متوسط بنا بر شنیده های بازار؛ با کاهش حدودا ۲۰ تومانی و حدود ۴۸۵۰ تومان/کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) برآورد گردید؛ البته بنظر میرسد که این عدد با توجه به برخی تغییرات به وجود آمده از میانه روز در تعدادی از مبادی؛ احتمالا نیاز به اصلاح داشته باشد اما به هر حال میتوان گفت که امروز، بازار تقریبا شاخص میانگین نرخ کف حوزه میلگرد آجدار در این سیکل از نوسان قیمتها را به خود دید . 

بنا بر آخرین شنیده ها ، ظاهرا تکانه‌ای که از برخی مبادی به بازار وارد شد، آنچنان که انتظار صحنه‌گردانان آن بود، مورد اقبال واقع نگردیده و اینطور که شنیده شد، بطور مثال پیشنهاد

میلگرد آجدار خراسان

از برخی از بنکداران مجددا با کمی عقب‌نشینی نسبت به پیک ( نقطه اوج) قیمتهای امروز توام گردیده است . 

علت اصلی عدم اقبال تکانه‌های امروز در برخی از مبادی، تهی بودن صف تقاضا، دیده میشود؛ چراکه بدیهی است عمده تقاضای در صف خرید؛ به تازگی تخلیه شده، همچین انبارها هم هنوز مملو از بارهای پیش خرید شده قبل از عید نوروز است؛ بارهایی که مصرف‌کننده به دلیل آینده‌نگری و ترس از افزایش قیمت‌های سال جدید نسبت به خرید آن اقدام نمود؛ که حتی حجم عمده ای از این بارها هنوز به مقصد نهایی پروژه مصرف کننده ارسال نگردیده است.
بازیگران در صحنه میبایست به این نکته توجه داشته باشند که شکل‌گیری سیکل های فراز و فرود و پر شدن صف در انتظار مشتری به امید کاهش بیشتر قیمتها؛ مستلزم گذر زمان است و اقدام شتابزده اکثر اوقات انتظار نوسان گیر بازار را برآورده نخواهد کرد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
11 امتیاز