02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

افزایش صادرات آهن و فولاد در سال 98

به گزارش کارشناسان

شهرآهن

، با توجه به افزایش تحریم ها و عوامل بین المللی اتفاق افتاده در کنار موانع داخلی، شاهد کاهش

صادرات آهن و فولاد ایران

در سال 97 بودیم. این کاهش هم گریبان بازار داخلی را گرفته است و هم بازار صادراتی را. با این وجود طبق گزارش ها و بررسی های کارشناسان شهرآهن، هنوز روزنه امیدی جهت افزایش

صادرات آهن به عراق ترکیه گرجستان افغانستان سوریه

و... وجود دارد. در ادامه فرصت های موجود جهت افزایش صادرات را به همراه گزارش های صادراتی سال اخیر، تقدیم حضورتان می داریم. 

مطابق با نظر دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، رسول خلیفه سلطان، همزمان با شروع سال نوی ایرانی‌ها از تاریخ ۲۱ مارس، انتظار میرود حجم

صادرات فولاد

ایران نیز افزایش پیدا کند. مطابق با انتشار ایرنا، روزنامه داخلی ایران؛ در روز سه‌شنبه ۲۶ مارس، استدلال خلیفه سلطان در خصوص انتظار افزایش صادرات مبتنی بر ارزانی و افزایش تولید بنا نهاده شده، بطوریکه عنوان کرده بود که " فولاد ایران ارزانترین فولاد دنیاست بطوریکه فقط چین قابلیت رقابت با این قیمتها را دارد. اگر از مشکلات مربوط به تحریم ها و نقل و انتقال مالی صرفنظر شود؛ سال نو، فرصت مناسبی را برای صادرات فولاد ایران فراهم خواهد آورد." 

در آگوست سال گذشته، ایالات متحده تحریم های یکجانبه‌ای را در خصوص تجارت بین‌المللی با ایران تعریف نموده و بطور موقت اعمال نموده است.

میانگین نرخ

صادرات شمش فولادی

ایران در سه‌ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ (تا ۲۷ مارس)؛ ۳۸۴.۷۳ دلار/تن فوب بود. در مقایسه با سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸ با میانگین نرخ ۵۰۹.۳۶ دلار/تن فوب؛ این رقم کاهش ۱۲۴.۶۳ دلاری را نشان میدهد. در ادامه همین مقایسه؛ میانگین نرخ صادراتی شمش فولادی منطقه CIS در سه ماهه ابتدایی، از ژانویه تا مارس (۲۰ مارس) ۲۰۱۹ حدود ۴۳۵.۲۵ دلار فوب دریای سیاه بود. این رقم کاهش ۸۴.۲۸ دلار به ازای هر تن، نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با نرخ میانگین ۵۱۹.۵۳ دلار/تن فوب را نشان میدهد. 

در همین حال میانیگن نرخ بازار داخلی و شمالی چین در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ بطور میانگین ۳،۴۳۹ یوان ( ۵۱۱ دلار) به ازای هر تن بود که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، کاهش ۱۵۳ یوان/تن از ۳،۵۹۲ یوان/تن را مطابق با آرشیو فست‌مارکت نشان میدهد. تولیدکنندگان چینی نرخ پیشنهادی شمش تولیدی خود را به پشتوانه افزایش تقاضای محصولات طویل فولادی در بازار داخلی، بالا نگه داشتند. ریزش قیمتها در ایران به نسبت CIS و چین بیشتر بوده است که دلیل اصلی آن به اثر اعمال تحریم های ایالات متحده بر صنعت فولاد این کشور خاورمیانه ای، سیستم بانکی و شبکه تجاری کشتیرانی این کشور مربوط میشود.
نتیجه کاهش ارزش پول داخلی ایران در مقایسه با دلار آمریکا، روند کاهشی قیمتها بوده است. در تاریخ ۲۸ مارس سال جاری، در بازار غیر رسمی و آزاد ایران، هر دلار آمریکا معادل با ۱۳،۵۵۰ تومان ایران معامله شد؛ که در مقایسه با سال گذشته در زمان مشابه، این رقم ۴،۷۶۸ تومان بود. سایت منبع نرخ ارز فست‌مارکت؛ در ۲۸ مارس امسال، ۱ دلار آمریکا [دلار نیمایی] را معادل با ۴۲،۱۳۰ ریال نرخ رسمی پول ایران اعلام کرد، سال گذشته همین روز، این رقم معادل با ۳۷،۸۰۴ ریال گزارش شده بود. 

با توجه به شرایط فعلی حاکم بر بازار؛ تولیدکنندگان ایرانی، نرخ محصولات تولیدی خود برای مشتریان خارجی را کاهش دادند تا جبرانی برای افزایش ریسک به وجود آمده متاثر از تحریم ها از قبیل مسائل مرتبط با حوزه‌های مالی و حمل و نقل؛ برای مشتریان خارجی آنها باشد. با اینحال، علیرغم پیشنهاد قیمتهای جذاب‌تر؛ مشکلات به وجود آمده در خصوص تجارت با ایران موجب شده تا بسیاری از مشتریان حجم صادرات از ایران را کاهش دهند . به خصوص این تحریم‌ها موجب شده تا مشتریان امارات متحده عربی و عمان که تا پیش از این، یکی از مهمترین خریداران شمش ایرانی بودند؛ اکنون به واسطه مشکلات به وجود آمده در حوزه حمل و نقل و غیره، از معامله با تامین کنندگان ایران فاصله بگیرند. مطابق با آخرین گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ در ۱۰ ماهه ابتدایی سال [۱۳۹۷] ایرانی ها؛ از ۲۱ مارس سال گذشته تا ۲۰ ژانویه ۲۰۱۹، ایران ۶.۳۶ میلیون تن از محصولات فولادی خود را صادر نمود، که این رقم کاهش ۲.۸۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان میدهد. محصولات فولادی نیمه ساخته شده بیش از ۶۲.۳۷ درصد از کل صادرات فولادی ایران را تشکیل می دهند که حدودا معادل با ۳.۹۷ میلیون تن بوده و نسبت به سال گذشته کاهش ۲۶ درصدی را نشان میدهد. کل

صادرات بیلت و بلوم

معادل با ۲.۵۱ میلیون تن در طول ۱۰ ماهه ابتدایی سال بوده که کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته در همین بازه زمانی را نشان میدهد. 

در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷، حجم

صادرات تختال

ایران به حدود ۱.۴۶ میلیون تن رسید که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال قبل آن، ‌کاهش ۳۹ درصدی را نشان میدهد. 

مقاصد اصلی محصولات نیمه ساخته شده فولادی ایران، کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا، به خصوص خاورمیانه، شمال آفریقا و اروپا بوده اند. اما در همین دوره زمانی، صادرات محصولات فولادی نهایی با افزایش ۱۰۲ درصدی و به میزان ۲.۳۹ میلیون تن، نسبت به زمان مشابه در سال گذشته همراه بوده است. 

محصولات فولادی نهایی مورد معامله عمدتا شامل

صادرات ورق کلاف گرم

(HRC) و

صادرات میلگرد آجدار

بوده اند. مقاصد اصلی ورق کلاف گرم عمدتا شامل کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا بوده درحالیکه میلگرد آجدار عمدتا به کشورهای عراق، افغانستان و سراسر خاورمیانه به ویژه لبنان و ترکیه فروخته شده است. با توجه به تقاضای ضعیف داخلی و افزایش تولید فولاد، افزایش صادرات محصولات فولادی نهایی برای ایران مفید بوده است. 

مطابق با تخمین شرکت کنندگان بازار، مصرف داخلی فولاد ایران در سال منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۱۹ ( سال ۱۳۹۷) حدود ۱۷ میلیون تن برآورد گردیده که نسبت به سال قبل آن با رقم ۱۸ میلیون تن، کاهش داشته است.

مطابق با نظر خلیفه سلطان، "باتوجه به رکود داخلی، کاهش ساخت و ساز و کاهش درآمدها، مصرف داخلی فولاد کاهش پیدا کرده است. در مقابل افزایش ساخت و ساز در عراق، افغانستان و سوریه برای صنعت فولاد ایران یک امتیاز محسوب میشود."
در همین حال، مطابق با داده های انجمن جهانی فولاد؛ تولید فولاد خام در ایران در سال ۲۰۱۸ تا سقف ۲۵ میلیون تن افزایش پیدا کرده، در سال ۲۰۱۷ هم تا رقم ۲۱.۷۳ میلیون تن افزایش پیدا کرده بود. یک منبع بازرگانی به فست‌مارکت عنوان نمود : " حجم کل تولید فولاد در ‌ایران به مراتب بیش از نیاز و مصرف داخلی است و لذا بخشی از آن - حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد - میباست در هر صورت صادر گردد."
اما در مقابل برخی دیگری از منابع داخلی؛ به دلیل تحریم های تجاری اعمال شده از سوی آمریکا و افزایش تنشهای داخلی و بین مشتریان؛ نسبت به افزایش حجم صادرات فولاد ایران در سال جدید با دیده تردید نگاه میکنند.  تاجری عنوان نمود : " وزارت صَمت ایران، اخیرا دستورالعملی را وضع نموده که کارخانجات داخلی تولید فولاد را موظف نموده، قبل از توجه به حوزه های صادراتی، تناژهایی را به بازار داخلی اختصاص دهند."
منبع دیگری عنوان نمود " در اوایل ماه مارس، دولت محدودیت هایی را در خصوص صادرات محصولات طویل فولادی وضع نمود تا از ارزان فروش این محصولات به خارج از کشور توسط تجار جلوگیری به عمل آورد.
منبع دومی اظهار داشت " تجار، محصولات طویل فولادی ایران را با قیمتهایی بسیار پایین تر از زمانیکه از نرخ رسمی تبدیل دلار آمریکا استفاده می‌کردند؛ به فروش می رسانند." [ منظور با دلار آزاد یا بصورت ریالی می فروشند که باعث میشود به دلیل کاهش ارزش پول ملی ایران، ارزان فروشی قابل توجهی صورت گیرد.]
نگرانی در خصوص واردات میلگرد ارزان قیمت از ایران توسط وزارت دارایی عراق؛ در همسایگی ایران؛ موجب شد تا تعرفه واردات از ایران به دوبرابر و رقمی معادل با ۱۰۰،۰۰۰ دینار عراقی (حدود ۸۳ دلار) به ازای هر تن افزایش پیدا کند.
سامال عبدالرحمن، مدیر کل گمرک منطقه کردستان عراق، در ماه نوامبر به رسانه های مطبوعاتی محلی گفت که "افزایش تعرفه ها ممکن است بر صادرات فولاد از طریق منطقه کردستان عراق تاثیر بگذارد. این تصمیم خوبی است از آن جهت که منجر به محافظت از محصولات داخلی شده و از سوی دیگر منجر به توسعه کارخانجات داخلی و تقویت زیرساختهای اقتصادی کردستان خواهد شد."
بهادر احرامیان، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، عنوان نمود: " عمده مشتریان ما از جمله عراق و افغانستان، از تحریم های اعمال شده بر ایران، سوء استفاده می‌کنند. آنها تعرفه های سنگینی را بر فولاد ایران وضع میکنند که اینکار صادرات را برای ایران دشوارتر می‌کند." 

با توجه به موارد فوق و تحریم ها و مشکلات بوجود آمده در بازار داخل ، فرصت افزایش ساخت و ساز و نیاز کشورهای عراق ، ترکیه ، سوریه و افغانستان را باید غنیمت شمارد و از آن در جهت گسترش و بهبود وضعیت

صادرات آهن

استفاده نمود و شاید این فرصت، بهترین فرصت نجات

صادرات فولاد

ایران باشد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
10 امتیاز