قفل-معاملات-آهن-اسفنجی-شکسته-می-شود؟

بعد از کاهش قیمت امروز ورق گرم B (فولاد) در راستای پاسخگویی به نیاز مصرف‌کنندگان؛ بنابر شنیده‌ها، قیمت آهن اسفنجی نیز در بورس کالا کاهش خواهد یافت و انتظار می‌رود، قفل معاملات این محصول به زودی در این بازار شکسته شود.

اقتصاد آنلاین - لیلی شهیر؛  ایران با تولید ۲۰.۵ میلیون تن آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۷ که بیش از ۲۸ درصد کل تولید جهانی محسوب می‌شود، رتبه دوم تولید این محصول را به خود اختصاص داده است. براین اساس و در راستای تحقق انجام معامله کل محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، اواخر آبان سال گذشته بود که معاملات آهن اسفنجی با حجم پنج هزار تن (عرضه) در بورس کالا آغاز شد. 

گفتنی است، براساس نامه وزیر صمت گذشته به رئیس گمرک در مرداد سال جاری نیز تولیدکنندگان آهن اسفنجی ملزم شدند تا قبل از اقدام به صادرات کل کالای تولیدی خود را در بورس کالا و براساس نرخ رسمی عرضه کرده و در صورت نبود تقاضا، با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به صادرات آن کنند.

بنابراین، آهن اسفنجی از این تاریخ در بورس کالا به فروش رفته و این معاملات از این تاریخ طبق روال هفتگی خود انجام می‌شد؛ تا اینکه از اواسط شهریور ماه، رویه تغییر کرد، به طوریکه از این زمان تا اواخر شهریور سال جاری معاملات آهن اسفنجی به ندرت انجام شد و طبق آمار، از هفتم آذر تاکنون هیچ معامله ای در خصوص این محصول در بورس کالا انجام نشده است. 

گفتنی است، طبق دستورالعمل های موجود، خریداران آهن اسفنجی باید حدود 70 درصد از محصول تولید شده (مانند بیلت، شمش فولاد، تختال) با کمک ماده اولیه آهن اسفنجی را در بورس کالا بفروشند؛ این در حالیست که هزینه تولید بیلت بیشتر از قیمت عرضه این محصول در بورس کالا برای تولیدکنندگان رقم می خورد و این موضوع دلیل اصلی قفل شدن معاملات این محصول در چند وقت اخیر است. 

براین اساس، روز گذشته و به نقل از برخی منابع با کاهش نرخ پایه آهن اسفنجی در بورس کالا موافقت شده است؛ هرچند فعلا این نرخ تغییری نکرده است که گفته می‌شود دلیل آن به مسائل بوروکراسی و اداری برمی‌گردد که به زودی رفع خواهد شد؛ چراکه اراده عمومی و کلی ناظرین دولتی بازار در حال حاضر بر تعدیل و کاهش قیمت‌هاست. 

شایان ذکر است، شاهد این مدعا را نیز می‌توان در کاهش حدود 10 درصدی نرخ ورق‌های فولادی امروز عرضه شده در تالار صنعتی امروز بورس کالا دانست. به طوریکه ورق گرم B فولاد مبارکه اصفهان، این محصول را با 13درصد کاهش قیمت نسبت به معامله قبل و (نیز 10 درصد کاهش قیمت پایه نسبت به نرخ اعلام شده در ابتدای بازار) به فروش رساند. اقدامی که به نظر کارشناسان در راستای پاسخ دهی به نیاز مصرف‌کنندگان انجام شد. آنها این کاهش قیمت را متناسب با نیاز بازار و همسو با کاهش نرخ شمش فولاد که در تولید میلگرد و تیرآهن و همچنان تختال که در تولید ورق کاربرد دارد دانستند. 

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق