بازار آهن , قیمت آهن , قیمت میلگرد

بازار آهن

در روزی که گذشت ....

 

بازار فولاد

که میرفت تا حدودی به آرامش برسد و کمی از التهاب موجود کاسته شود؛ به واسطه معاملات صورت گرفته

شمش فولادی

در بورس کالا به همراه بروز برخی التهابات حوزه ارزی؛ مجددا ملتهب و آشفته گردید. 

مهمترین دلیل شتاب گیری بازار مقاطع طویل فولادی؛ معاملات

شمش فولاد خوزستان

در بورس کالا بود که با رقابت خیره‌‌کننده ۲۲ درصدی خریداران شمش مواجه گردید، بطوریکه شمش فولادی عرضه شده فولاد خوزستان با نرخ پایه ۳۱۵۰ تومانی؛ با افزایش حدودا ۷۰۰ تومانی به نرخ متوسط موزون رقابتی و پایانی حدودا ۳۸۵۰ تومانی رسید، که با احتساب مالیات ارزش افزوده معادل با رقم تقریبی ۴۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو خواهد شد که در واقع یک شوک قابل توجه به بازار مقاطع طویل فولادی در روز جاری بود . 

نرخ ۴۲۰۰ تومانی معاملاتی شمش فولادی بورس کالا در حالی با سقف باز رقابتی خریداران در بورس کالا اتفاق افتاد که تقریبا معادل با همین نرخ، با توجه به شنیده های

قیمت میلگرد آجدار

از برخی مبادی مثل

میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان

پیشنهادی برخی از صاحبان حواله در روز گذشته بود . 

بطور معمول در حوزه نورد مقاطع طویل فولادی بخش خصوصی در بازار داخلی؛ حداقل مارجین ناخالص دیده شده در این حوزه،( فاصله بین نرخ شمش و محصول نهایی) حدود کیلویی ۴۰۰ الی ۵۰۰ تومان در سال جاری بوده است که بنظر میرسد نوردکاران بازار داخلی با در نظر گرفتن نرخ ۴۲۰۰ تومانی نرخ شمش خریداری شده فولاد خوزستان و با توجه به این مارجین تخصیص یافته به آنها؛ نرخ تمام شده محصول خود را روی مرز حداقل ۴۶۰۰ برآورد کردند و اینگونه شد که شاهد شدت گرفتن شتاب افزایش قمیتهای حوزه نورد مقاطع طویل فولادی در بخش خصوصی، در بازار آهن دیروز و پس از مشخص شدن نتایج معاملات شمش بودیم.

بطوریکه دیده میشود، در نهایت بنا بر شنیده ها از برخی از مبادی داخلی؛ برآورد شاخص میانگین

قیمت میلگرد

آجدار اعلامی مبادی خصوصی نورد و برخی از بنکداران صاحب حواله؛ رقم ۴۶۵۵ تومان به ازای هر کیلو را نشان میدهد که نسبت به شاخص بازار این محصول در روز گذشته افزایش میانگین حدودا ۲۰۰ تومانی اتفاق افتاده است .

در گذشته بارها سخن از اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد به میان آمد و در خصوص پیش بینی بروز این واقعه هشدار داده شده بود؛ چرا‌که بطور مشخص در بورس کالا و بنا بر بسته حمایتی جدید، بسیاری از محدودیت های گذشته برای فعالیت فولادسازان حذف شده بود و عجیب تر اینکه با وجود نرخ صادراتی ۵۰ الی ۸۰ دلار به ازای هر تن پایین تر نرخهای صادراتی ایران، در اقدامی عجیب، کمیته تخصصی بازار فولاد مبنای خط قرمز نرخ پایه بورس کالا را بر اساس شاخص نرخ فوب دریای سیاه و منطقه CIS تعیین نموده است که جای بسی تامل دارد؛ هر چند که استدلال آنها حمایت تلویحی از تولید داخلی بوده باشد.

برخی از مسئولان ذی ربط تلاش کردند تا ضمن کم اهمیت جلوه دادن این اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار؛ دلایل این افزایش قیمتها را به گردن موضوعات دیگر بیاندازند، درصورتیکه این کالای تولیدی بنا بر اظهار نظر ما که بارها و بارها عنوان شده، یک کالای تماما تولید داخل و وطنی است، و جای تاسف دارد که به جایی رسیده ایم که بنظر میرسد ناظم بازار برای خلاصی از فشار راهی به جز صدور این دستورالعمل و رضایت تلویحی به رسیدن به قیمتهای جهانی دلاری ندیده است هر چند که پیش ترها علیرغم هشدارهای داده شده این موضوع را جدی نگرفته و حتی در پاره ای از موارد پیش بینی ها را به حساب تلاش برای بازارسازی گذاشتند، اما واقعیت موجود قابل کتمان نیست کما اینکه این چند روز ما تا حد ممکن تلاش کردیم که ساکت بمانیم تا روند نشان دهد که زیرکی، درایت و نفوذ فولاد سازان در نحوه تنظیم دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، کار خودش را میکند، حال چه با اطلاع رسانی چه بدون آن !

در جهت اثبات تاثیر و بار روانی این دستورالعمل حمایتی؛ همین کافی است که بدانیم سقف رقابت ها در بورس کالا تا حد مجاز نرخهای جهانی برای خریدار برداشته شده و لذا دیده می شود که بطور مثال با افزایش ۲۲ درصدی قیمت شمش مواجه میشویم و باقی قضایا هم که خوانندگان عزیز، پیش روی چشمان خود دیدند.
بارها گفته شد که فولادسازان اتاق فکر دارند، فولادسازان با برنامه وارد میدان شدنده‌اند؛ برای تحقق دستورالعمل حمایتی جدید چه تلاشهایی که نکردند و چه فعالیتهایی که اتفاق نیافتاد ... همه آنها برای رسیدن به این نقطه بود که امروز شاهد آن بودیم ...

ناظر بورس میتوانست برای کنترل التهاب، معاملات

شمش آهن

را ابطال نماید که البته با توجه به قوانین جدید خود کرده سقف باز رقابتی، غیر موجه است و شد اتفاقی که پیش تر ، پیش بینی کرده بودیم . فولادسازان عزم خود را جزم کرده اند تا قیمت فولاد داخلی را به قیمت فولاد جهانی برسانند و در این راه دولت حامی آنها است.

 

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق