سپرده گذاران حق دارند نتایج این رتبه بندی ها را بدانند

پایگاه خبری فولاد ایران -

🔹تحلیلگر مسائل اقتصادی: بانک مرکزی درصدد آن است که رتبه‌بندی بانک‌ها را با جدیت انجام دهد. اما به نظر می‌رسد نتایج آن محرمانه باشد.

🔹در این میان بحثی مطرح است که آیا این محرمانگی اجحاف در حق سپرده‌گذاران نیست؟ در این باره باید گفت در کشورهای دیگر، موسساتی غیر از بانک مرکزی رتبه اعتباری همه شرکت‌های تجاری بزرگ از جمله بانک‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند و اعلام می‌کنند و این امر بسیار هم موثر است.

🔹به‌عنوان مثال اگر یک سپرده‌گذار ببیند یک بانک رتبه اعتباری پایینی دارد یعنی ریسک سپرده‌گذاری در آن بانک بالاست، ممکن است تصمیم بگیرد در آن بانک سپرده‌گذاری نکند. 

🔹البته وقتی این را اعلام می‌کنند به معنای آن است که سپرده‌گذاران دیگر با علم و آگاهی از رتبه اعتباری بانک‌ها خودشان باید میزان مخاطره را ارزیابی کنند و اگر اتفاقی هم افتاد احتمالا مسئولیت با خود سپرده‌گذاران است.

🔹تجربه موسسات غیرمجاز در کشور ما نشان داد که اگر موسسه‌ای با مشکل مواجه شود، دولت مسئولیت زیان‌هایی که وارد می‌شود را می‌پذیرد. البته این کار درستی نیست و من مخالف آن هستم. دولت هم اگر می‌پذیرد یعنی دارد از جیب مردم می‌پذیرد. لذا در واقع الآن تصور عمومی یا ذهنیت سپرده‌گذاران این است که هیچ مشکلی برای موسسات مالی بالاخص بانک‌ها به وجود نمی‌آید؛ این ذهنیت البته درست نیست چون در همه جای دنیا بانک‌ها می‌توانند ورشکست شوند و به همین خاطر هم این رتبه‌بندی اهمیت پیدا می‌کند.

✅ کانال آخرین اخبار و تحلیل‌های روز اقتصاد ایران↙️

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق