پایگاه خبری فولاد ایران -

🔺 تقاضای نفت چین حدود سه میلیون بشکه در روز معادل 20 درصد کل مصرف آن کاهش یافته چون ویروس کرونا اقتصاد این کشور را تحت فشار قرار داده است.

 🔺این کاهش تقاضا احتمالاً بزرگترین شوک تقاضا برای بازارهای نفت از زمان بحران مالی 2008 و 2009 و ناگهانی ترین ضربه از زمان حمله های یازدهم سپتامبر است و اوپک و متحدانش را تحت فشار قرار می‌دهد تا نشستی اضطراری برای کاهش تولید و ممانعت از کاهش بیش از حد قیمت نفت برگزار کنند. قیمت نفت به پایین ترین حد آن طی 4 ماه گذشته نزدیک می شود.

🔺 چین بزرگترین وارد کننده نفت خام دنیاست، بنابراین هر گونه تغییری در میزان مصرف آن تاثیر قابل توجهی بر بازار جهانی انرژی خواهد گذاشت. این کشور حدود 14 میلیون بشکه نفت در روز مصرف می کند که برابر با مجموع تقاضای فرانسه، آلمان ، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، ژاپن و کره جنوبی است.

🔺 پکن میلیون‌ها نفر را قرنطینه و تعطیلات سال نوی چینی را طولانی تر کرده است. پرواز ها لغو شده اند و مقامات سراسر جهان سعی می کنند جلوی گسترش این ویروس را بگیرند. بانک مرکزی چین سعی می کند مانع کاهش قیمت ها پس از باز شدن دوباره بازار شود و اقداماتی برای افزایش نقدینگی در پیش گرفته است.

میز نفت