پایگاه خبری فولاد ایران -شاید بتوان گفت مهم‌ترین مساله اقتصاد کشور در سال ۹۸، کسری بودجه دولت در ابعاد گسترده خواهد بود. مصارف لایحه بودجه سال ۹۸ در حالی با افزایش شدید روبه‌رو شده که پیش‌بینی می‌شود، درآمدهای دولت در سال ۹۷ رشد چندانی نخواهد داشت.

 

? شرایط فروش نفت و قیمت دلار تغییرات اساسی نسبت به سال ۹۷ نداشته و امید چندانی به افزایش درآمدهای مالیاتی، با توجه به وضعیت رکودی سال ۹۸ وجود ندارد. با این حال در لایحه بودجه سال ۹۷ پیش‌بینی شده که بودجه عمومی دولت حدود ۴۴۸ هزار میلیارد تومان باشد، در حالی که بعید است دولت در سال ۹۸ بیش از ۳۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

 

? باید برای افزایش درآمدهای دولت تدبیری اندیشه شود و هزینه‌های جاری تا حد ممکن کاهش یابد. هرگونه عدم تعادل در بودجه دولت می‌تواند لنگری برای تشدید تورم در سال ۹۸ باشد.

 

? مدیریت درآمدها و هزینه‌ها در بودجه عمومی دولت و همچنین اصلاح نظام بانکی، دو مساله کلیدی اقتصاد ایران در سال ۹۸ خواهد بود. سیاست‌گذار می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب، این اقدامات را مهم‌ترین برنامه خود در سال ۹۸ قرار دهد تا اقتصاد ایران از یک سوراخ، بارها و بارها گزیده نشود.

 

? باید توجه داشت که متضرر اصلی وضعیت نامطلوب اقتصادی سال ۹۷، عموم مردم هستند و ایجاد مطالبه عمومی مردم از دولت، تنها راه برای اصلاح وضعیت اقتصادی کنونی اقتصاد ایران است. سیاست‌گذار نیز در صورت مطالبه مردم، از نظرات کارشناسان اقتصادی استفاده خواهد کرد.

(تحلیلی از پیام نوروزی، کارشناس اقتصادی)

 

اقتصادنیوز