02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور بدون واسطه

مجتمع فولاد خراسان (2)

کارخانه مجتمع فولاد خراسان

  نوع فعالیت: تولیدی مدیر عامل: سید حسین احمدی رییس هیات مدیره: اکبر نوروزی تاریخ تاسیس: 1381 ناریخ عضویت: 1381 محصولات: میلگرد آجدار - بیلت مشخصات محصول: میلگرد از Rb10 تا Rb32 ظرفیت تولید: 550 هزار تن میلگرد - 630 هزار تن بیلت - 6/1 میلیون تن آهن اسفنجی طرح های توسعه: گندله سازی به ظرفیت 5/2 میلیون تن - تغلیظ سنگ آهن به ظرفیت 5/2 میلیون تن نشانی کارخانه: نیشابور - کیلومتر 15 جاده نیشابور به شهر فیروزه - صندوق پستی 488  

محصولات کارخانه فولاد خراسان

  • میلگرد آجدار 10 تا 32

 

تاریخچه :

شركت مجتمع فولاد خراسان با برخورداري از آخرين دستاوردهاي فن آوري پيشرفته صنعت توليد فولاد ، بهره مندي از نيروي انساني متخصص ومجرب ، محصولات توليدي خود را به بازار هاي داخل و خارج عرضه مي كند.

شرکت مجتمع فولاد خراسان به عنوان بزرگ ترین تولید کننده فولاد در خط مقدم جبهه صنعتی شرق کشور، از سال 1380 به بهره برداری رسید.

این شرکت در راستای سیاست اقتصادی دولت مبنی بر خودکفایی صنعتی و رفع وابستگی به محصولات استراتژیک با بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی و استاندارهای ملی و بین المللی محصول و مدیریت در صنعت و نیز برخورداری از کادر فنی مجرب، در زمینه تولید میلگرد، شمش، آهن اسفنجی و بریکت فعالیت می نماید.

فولاد خراسان طلایه دار تکنولوژی نوین در صنعت، استانداردهای معتبر جهانی و کیفیت در محصولات فولادی است و در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد خام این مجتمع عظیم صنعتی 4/1 میلیون تن در سال و با ایجاد اشتغال 5 هزار نفر بطور مستقیم می باشد که محصولات آن در صنایع ساختمانی، عمرانی، شرکت های نورد کار مورد استفاده قرار می گیرد.

شركت فولاد خراسان از 17 واحد مختلف تشكيل شده است كه 4 واحد احیاء مستقیم ، ذوب ، ریخته گری و نورد به عنوان واحد هاي اصلي و بقيه واحدها جانبی و پشتيباني محسوب مي گردند.

 

واحد انباشت و برداشت :

گندله های ارسالی از واحد واگن برگردان و تامین شده توسط کامیون از طریق حمل و نقل جاده ای توسط دستگاه انباشت ( Stacker) با ظرفیت 800 تن در ساعت انباشت و توسط دستگاه برداشت ( Reclaimer) به ظرفیت 550 تن در ساعت برداشت شده و توسط نوار نقاله به مخازن مصرف روزانه (Day Bin) حمل می گردد .

 

واحد واگن برگردان:

گندله سنگ آهن ورودی به شرکت از طریق ایستگاه راه آهن داخلی مجتمع به واحد واگن برگردان با ظرفیت حدود 900 تن در ساعت ( 18 واگن در ساعت ) وارد و پس از تخلیه توسط نوار نقاله به محوطه انباشت و برداشت منتقل می گردد .  

واحد احیاء مستقیم ( شماره یک و دو ) :

گندله (اکسید آهن ) حمل شده از مخازن روزانه پس از ورود به کوره احیاء مستقیم به روش میدرکس در مجاورت گاز احیاء کننده (Co , H2) و در دمای 760 درجه سانتیگراد اکسیژن خود را از دست داده و آهن اسفنجی ( DRI) تولیدی از پایین کوره توسط نوار نقاله به سیلوهای ذخیره اسفنجی ( Product Bin) به ظرفیت 7000 تن منتقل می گردد . قابل ذکر است گاز طبیعی در قسمت ریفورمر در دمای 1100 درجه سانتیگراد و پس از عبور از 468 تیوپ حاوی کاتالیست شکسته شده و گاز احیاء کننده به کوره احیاء منتقل می گردد.  

واحد بریکت سازی سرد :

نرمه های آهن اسفنجی تولید شده در واحد احیاء مستقیم با استفاده از افزودنیها به قطعات فشرده و قابل حمل تبدیل شده تا امکان شارژ در واحد فولادسازی را داشته باشد .  

واحد تصفيه دود:

گرد و غبار حاصل از كوره قوس الكتريك و كوره پاتيلي ، جهت غبارزدايي به اين واحد هدايت مي شود و با توجه به نوع تجهيزات نصب شده با جذب گرد و غبار از انتشار آن در داخل سالن و محيط اطراف جلوگيري مي نمايد .  

واحد ذوب

آهن اسفنجی ذخیره شده در سیلوهای ذخیره محصول توسط نوار نقاله و قراضه انتقال يافته به وسيله ماشين حمل قراضه ، با استفاده از جريان الكتريسته ( قدرت ترانس 120 مگاوات آمپر ) در كوره قوس الكتريكي 110 تني (AC) به مذاب تبديل مي شود .

در اين قسمت انواع مواد افزودني به ذوب اضافه شده. تا خواص مورد نظر را پيد ا نمايد ؛ اين واحد توانايي استفاده از آهن قراضه و آهن اسفنجي را به عنوان ماده اوليه دارد و ظرفيت توليد سالانه آن 650 هزار تن فولاد مذاب مي باشد كه از ذوب 770 هزار تن آهن اسفنجی و آهن قراضه استحصال مي شود.

فاكتورهاي حرارتي و مشخصات فني فولاد مذاب توليدي در كوره قوس الكتريكي پس از انتقال به كوره پاتيلي تنظيم شده و سپس پاتيل مذاب به وسيله جرثقيل هاي سقفي به ماشين پاتيل گردان منتقل و آماده ريخته گري مي گردد.

 

واحد حمل مواد اوليه

اين واحد جهت آماده سازي و انبار مواد افزودني واحد ذوب ايجاد شده و با توجه به مجهز بودن به وسايل مكانيكي و نوار نقاله ، حمل مواد افزودني به كوره ذوب بسيار سريع و دقيق صورت مي گيرد و تمام مراحل به صورت خودكار انجام مي شود .  

واحد قراضه

در اين واحد انواع قراضه با توجه به وزن مخصوص (سنگيني و سبكي ) و ميزان ناخالصي درجه بندي شده و براساس درجه اختصاص يافته در محل هاي مخصوص نگهداري مي شود و سپس به وسيله 3 دستگاه جرثقيل سقفي به باكت حمل قراضه انتقال داده شده و براي انجام عمليات ذوب حمل مي گردد.  

واحد ريخته گري مداوم

فولاد مذاب آماده ريخته گري ، با استفاده از 6 خط ريخته گري مداوم به شمشهاي فولادي استاندارد با مقطع 180*180 - 150*150 - 130*130 ميليمتر و در طولهاي مختلف قابل تبديل است . ظرفیت تولید این واحد سالانه 630 هزار تن شمش فولادي می باشد.  

واحد نورد

شمشهاي توليدي در واحد ريخته گري پس از شارژ در كوره پيش گرم و رسيدن به دماي مورد نظر با گذشتن از 20 قفسه غلطك كه به صورت عمودي و افقي و در يك راستا نصب شده به انواع محصولات فولادي تبديل مي گردند .از عمده ويژگيهاي اين واحد استفاده از پيشرفته ترين تكنولوژي روز مي باشد كه سرعت زياد و تغيير مقطع محصول را در كمترين مدت امكان پذير ساخته است . این واحد دارای خط سرد کردن سریع و بستر خنک کننده ، خط صافکاری ، بسته بندی ، شمارش و توزین می باشد . ظرفيت توليد سالانه اين واحد 550 هزار تن انواع مقاطع سبک ساختماني شامل انواع ميلگردساده وآجدار ، نبشی ، ناودانی ، تسمه ، 4 و 6 ضلعي مي باشد كه بعد از انجام آزمايشات نمونه اي و كنترل كيفي به صورت استاندارد بسته بندي و به بازار عرضه مي گردد.   قابل ذکر است در حال حاضر این واحد با ظرفیت 640 هزار تن در سال تولید میناید.

 
 واحدهای جانبی مجتمع

شبکه راه آهن مجتمع

مواد اولیه مجتمع ( کنسانتره ، گندله ، ...) از طریق ایستگاه اختصاصی فولاد واقع در محور تهران – مشهد ( که با مشارکت شرکت مجتمع فولاد خراسان و راه آهن جمهوری اسلامی ایران ساخته شده ) و 18 کیلومتر خط انشعابی وارد ایستگاه داخلی و واحد واگن برگردان می شود . کل خطوط راه آهن احداث شده توسط مجتمع بالغ بر 30 کیلومتر می باشد .  

واحد مخابرات

سرويس هاي ارتباط مخابراتي مجتمع با استفاده از مركز تلفــن 256 شماره اي با 60 كانال ارتباطي مي باشد. خطوط تلكس ، فاكس و ديتا در سراسر مجتمع انجام مي پذيرد و همچنين سيستمهاي داخلي page و شبكه بيسيم در داخل سایت برقرار می باشد .  

واحد تصفيه فاضلاب بهداشتي

شبكه انتقال فاضلاب كه در كل سايت احداث شده ، جمع آوري و انتقال فاضلاب بهداشتي را به بعهده دارد. سيستم تصفيه فاضلاب به روش بيولوژيكي و به صورت هوازي احداث شده و در این سیستم فاضلاب تصفیه شده بعد از جمع آوری در مخازن ذخیره آب ، جهت آبیاری فضای سبز استفاده می گردد.  

واحد توليد اكسيژن و هوای فشرده

واحد اكسيژن با ظرفيت 4700 متر مكعب بر ساعت جهت تامین اکسیژن مورد نیاز واحدهای نورد و ذوب احداث شده که علاوه بر این اکسیژن مورد نیاز جهت برشکاری واحدهای مختلف از این قسمت تامین می شود . افزون بر این ، استحصال 400 متر مکعب بر ساعت نیتروژن جهت واحد ذوب و همچنین تولید هوای فشرده وابزار دقیق که جهت مصارف صنعتی و تمیزکاری در قسمتهای مختلف استفاده می شود از کارآیی های این واحد می باشد.

 

واحدهای تصفيه آب

آبهاي مصرفي واحد های نورد ، فولادسازی و احیاء مستقیم بعد از مصرف در خطوط توليد جهت خنک سازی ، جداسازي روغن و ذرات جامد محلول در آب به اين قسمت وارد شده و بعد از انجام عمليات جداسازي و تصفيه هاي لازم به چرخه توليد بر مي گردد كه كاهش مصرف آب و جلوگيري از آسيب ديدگي تجهيزات را بدنبال دارد .

 

پست گاز

در اين واحد فشار گاز ورودی به سایت از 63 بار به 12 بار كاهش مي يابد و بوسيله شبكه گاز با ظرفيت 120 هزار نرمال متر مكعب براي مصرف در واحدهاي احیاء مستقیم ، فولادسازی ، نورد و ساير قسمتهاي توليدي و خدماتي انتقال مي يابد  

پست برق 400 كيلو ولت

در این قسمت ، برق 400 کیلو ولت پس از تبدیل به 33 کیلو ولت برای مصارف واحدهای تولیدی توزیع می گردد . ظرفیت این واحد 200 مگاوات می باشد .

به منظور افزایش راندمان کوره های قوس الکتریک و حذف هارمونیک های مزاحم و کنترل واصلاح ضریب قدرت وفلیکر، واحد SVC با قدرت 180 MVAR در کنار پست برق نصب شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

5/5
1 امتیاز