02166130150

ارسال سریع بار به تمام نقاط کشور

طی هفته گذشته، به دنبال بی‌استقبالی خریداران از آهن اسفنجی، ابتدا تمهید کاهش ۱۵ درصدی قیمت پایه این محصول عملیاتی شد که البته تغییری در بی‌رونقی معامله این کالا ایجاد نکرد؛ تا اینکه در آخرین روز معاملات در دستورالعملی از طرف وزارت صمت، مصوبات تنظیم بازار در خصوص زنجیره فولاد ابلاغ شد که به موجب آن الزام خرید آهن اسفنجی و فروش محصول نهایی فولاد در بورس کالا برداشته شد.

اقتصاد آنلاین - لیلی شهیر؛ طی هفته گذشته مجموع تالارهای بورس کالا ارزشی حدود یک هزار و 635 میلیارد تومان داشت که در 1811 قرارداد منعقد شدند. از این میزان، حدود یک هزار و 544 میلیارد تومان معامله در رینگ داخلی انجام شد. همچنین، تالار صنعتی با حدود 575میلیارد تومان، بیشترین ارزش را در تالارهای موجود به خود اختصاص داد.

طی هفته گذشته، به دنبال بی‌استقبالی خریداران از آهن اسفنجی ابتدا تمهید کاهش 15 درصدی قیمت پایه این محصول عملیاتی شد که البته تغییری در بی رونقی معامله این کالا ایجاد نکرد؛ اما روز گذشته و در ادامه حل این مشکل و طبق درخواست کمیته تخصصی فولاد در دستورالعملی از طرف وزارت صمت، مصوبات تنظیم بازار در خصوص زنجیره فولاد ابلاغ شد.

در این دستورالعمل به عدم اجبار عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا، عدم اجبار به عرضه فولاد خریداران آهن اسفنجی از بورس کالا اشاره شده است؛ همچنین سقف قیمت ۵۰٪ فولاد برای قیمت آهن اسفنجی در نظر گرفته شده است. 

در ادامه معاملات انجام شده در هفته گذشته را مرور می‌کنیم. 

رشد چهار درصدی قیمت «استایرن ۱۵۰۲» پتروشیمی بندرامام در روز شنبه

شنبه گذشته (یکم دی)، تالارهای مختلف بورس‌‌کالا در مجموع ارزشی حدود 43 میلیارد تومان داشتند که در 123 قرارداد منعقد شدند. از این حجم، حدود 39 میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. همچنین، تالار پتروشیمی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود 30.5 میلیارد تومان به خود اختصاص داد. 

پر‌ارزشترین معامله در این روز به «استایرن بوتادین رابر روشن 1502» پتروشیمی بندرامام به میزان حدودی 6.2 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت کیلویی 12هزار و 584 تومان و حدود یک درصد (0.02) رقابت نسبت به قیمت پایه معامله شد و نسبت به معامله قبلی خود حدود چهار درصد رشد قیمت داشته است.

گفتنی است، در این روز عرضه و معامله ای در تالار صنعتی و نیز فراورده های نفتی انجام نشد. 

کاهش نرخ هم گره‌گشای معاملات وکیوم باتوم نشد/ / صدرنشینی شمش آلومینیوم (فایرا) با ۸ درصد افت قیمت در روز یکشنبه

یکشنبه هفته گذشته، پرارزشترین معاملات در تالار صنعتی به «شمش 1000P- 99.8» شرکت آلومینیوم ایران (فایرا) به میزان حدودی 39 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با 3.6 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی 19 هزار و 557 تومان در حجم 2000 تن معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در 25 آذر، حدود 8 درصد کاهش قیمت داشت.  

همچنین، «مس کاتد» شرکت‌ ملی صنایع مس ایران نیز در این روز به ارزش 22.4 میلیون تومان فروخته شد. این محصول با قیمت پایه کیلویی 53 هزار و 394 تومان به طور نقدی فروخته شد و نسبت به معامله قبلی خود در 25 آذر، حدود 6 درصد کاهش قیمت داشت. 

سبد تیرآهن مخلوط شرکت «ذوب آهن اصفهان» نیز با حدود 10.7 میلیارد تومان جزو پرمعامله ترین معاملات امروز تالار صنعتی بود. این محصول با 22 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی 3319 تومان معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در 17 آبان، 6.3 درصد افت قیمت داشت.  

گفتنی است، در این روز این معاملات اغلب به قیمت پایه انجام شدند و در این میان تنها محصول پتاس (کلرید پتاسیم) مجتمع پتاس خور و بیابانک با رقابت (حدود 18 درصد) انجام شد. همچنین،  به‌رغم کاهش نرخ محصولات نفتی، همچنان خریدار زیادی برای وکیوم باتوم وجود نداشت و این نشان از شرایط بد تولید‌کنندگان قیر کشور دارد. همچنین، به‌رغم کاهش نرخ محصولات نفتی همچنان خریدار زیادی برای وکیوم باتوم وجود نداشت و این نشان از شرایط بد تولید‌کنندگان قیر کشور دارد.  

پرارزشترین معاملات تالار پتروشیمی نیز به «وکیوم باتوم» پالایش نفت بندرعباس به میزان حدودی 15 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت پایه، کیلویی 2146 تومان معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در 20 آذر، حدود 16 درصد کاهش قیمت داشت.  

کاهش ۱۴ درصدی قیمت پایه آهن اسفنجی/ رقابت سخت ورق‌های فولادی در روز دوشنبه

روز دوشنبه گذشته (سوم دی ماه) محصولات فولاد مبارکه امروز در بورس‌کالا با وجود کاهش قیمت پایه، بالاتر از قیمت هفته گذشته معامله شدند؛ اما در این روز نیز آهن اسفنجی طبق روال اخیر و با وجود وجود کاهش در قیمت پایه، متقاضی نداشت.

گفتنی است، اغلب ورق‌های فولادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان طی این روز  با رقابت معامله شدند. در این میان، بیشترین رشد قیمت (نسبت به معامله قبل) به ورق سرد B با حدود 6 درصد افزایش اختصاص داشت. همچنین، شمش روی و آهن اسفنجی نیز امروز با وجود کاهش در قیمت پایه اما باز هم متقاضی نداشته و از روی تابلو حذف شدند.

شایان ذکر است، در تالار صنعتی امروز، مس کاتد 2 (فملی) نیز با قیمت پایه و بدون رقابت، کیلویی 53 هزار و 394 تومان فروخته شد. این محصول در حالی به حجم 400 تن معامله شد که با 2000 تن عرضه مواجه بود. مس کاتد 2 (فملی) نسبت به معامله قبلی خود تغییر قیمتی نداشت. 

معاملات تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس‌کالا نیز در این روز، اغلب به طور رقابتی انجام شد؛ در این میان بیشترین میزان رقابت به «پلی‌پروپیلن فیلم» نوید زرشیمی به میزان ۳۶.۶ درصد نسبت به قیمت پایه تعلق داشت. «وکیوم باتوم» نیز امروز در حالی به قیمت پایه معامله شد که در روز گذشته به دلیل نداشتن خریدار از تابلوی معاملات حذف شده بود.

پرارزشترین معاملات تالارفراورده‌های نفتی و پتروشیمی نیز به «پلی پروپیلن نساجی HP510 L» شرکت پلی پروپیلن جم به میزان حدودی 16.3 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با 21.3 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی 10 هزار و 957 تومان در حجم 1488 هزار تن نقدی معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در 26 آذر، حدود 6.2 درصد افزایش قیمت داشت.  

همچنین، امروز معاملات «وکیوم باتوم» نیز در حالی به قیمت پایه کیلویی 2044 تومان معامله شد که در روز گذشته به دلیل نداشتن خریدار از تابلوی معاملات حذف شده بود. در این میان وکیوم باتوم «پالایش نفت تهران» ارزشی حدود 3.6 میلیارد تومان ارزش داشت که در حجم 1770 تن انجام شد.

افت ۱۶ درصدی قیمت سبد میلگرد (فخاس) در روز سه شنبه

سه شنبه گذشته، بیشترین رقابت در تالار صنعتی به سبد میلگرد ۲۸ تا ۱۴ مجتمع فولاد خراسان (فخاس) به میزان ۱۵ درصد نسبت به قیمت پایه اختصاص داشت. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در ۱۴ آذر، ۱۶ درصد افت قیمت داشت. آهن اسفنجی نیز امروز همچنان به دلیل نداشتن متقاضی از تابلوی معاملات حذف شد.

پرارزشترین معامله تالار صنعتی امروز به شمش روی 99.97 «گسترش صنایع روی ایرانیان» در حدود 7.5 میلیارد تومان تعلق گرفت. این محصول امروز بدون رقابت، با قیمت پایه کیلویی 25 هزار و 267 تومان در حجم 300 تن فروخته شد. 

همچنین، سبد میلگرد مخلوط «تولیدی فولاد سپید فراب کویر» نیز با 12.4 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در 20 آذر، حدود 9 درصد کاهش قیمت داشت. این محصول کم ارزشترین کالای این تالار به میزان حدود 4 میلیارد تومان بود. 

در این روز همچنین، بیشترین ارزش معاملات تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی به «پلی اتیلن سبک خطی ۰۲۰۹» پتروشیمی امیرکبیر به میزان حدودی ۲۹ میلیارد تومان اختصاص داشت؛ همچنین، «پلی اتیلن ترفتالات بطری» در سه گرید (۸۲۱، ۷۸۱ و ۸۲۵) پتروشیمی تندگویان نسبت به هفته گذشته با قیمت بالاتری معامله شدند. این اتفاق به دلیل اورهال ۲۰ روز آینده این پتروشیمی رخ داد.

همچنین، امروز معاملات «وکیوم باتوم» نیز به قیمت پایه کیلویی 2044 تومان مانند (روز گذشته) معامله شد. در این میان وکیوم باتوم «پالایش نفت اصفهان» ارزشی حدود 10.6 میلیارد تومان ارزش داشت که در حجم 5200 تن به طور نقدی انجام شد.  

کنسانتره فلزات گرانبهای (فملی) تنها محصولی که رقابت شد/ آرامش تالار صنعتی در روز چهارشنبه

اما روز گذشته، چهار‌شنبه (14 آذر)، معاملات تالار صنعتی بورس کالا به غیر از (کنسانتره فلزات گرانبهای شرکت صنایع مس ایران) به قیمت پایه معامله شد. پرارزشترین معامله تالار صنعتی امروز به شمش روی ۹۹.۹۷ شرکت «صانع روی زنجان» در حدود پنج میلیارد تومان تعلق گرفت.

این محصول امروز بدون رقابت، با قیمت پایه کیلویی 25 هزار و 267 تومان در حجم 200 تن فروخته شد. معامله قبلی این شرکت به آبان سال گذشته (کیلویی 13 هزار و 400 تومان) باز می گردد. 

همچنین در این روز شمش روی 99.97شرکت «ذوب احیای قشم» نیز به قیمت پایه کیلویی 25 هزار و 267 تومان عرضه شد اما مورد معامله قرار نگرفت.

آهن اسفنجی نیز مانند قبل به دلیل نداشتن متقاضی از تابلوی معاملات حذف شد. این محصول امروز 1280 تومان قیمت داشت که توسط شرکت های پارس فولاد سبزوار، توسعه آهن و فولا گل گهر و فولاد سیرجان ایرانیان عرضه شده بود. این محصول حدود هشت درصد کمتر از قیمت روز قبل، تعیین شد. 

تنها رقابت این تالار به محصول «کنسانتره فلزات گرانبها» شرکت صنایع ملی مس ایران (فملی) تعلق داشت که در سه گرید مختلف انجام شد. به طور مثال، این محصول در یکی از معاملات خود که به قیمت پایه، یک میلیون و 25 هزار و 661 تومان در هر تن عرضه شده بود که با 40 درصد رقابت، هر تن یک میلیون و 436 هزار تومان فروخته شد.

به این مطلب امتیاز دهید

0/5
امتیاز

از آخرین مقالات و رویدادهای شهرآهن مطلع شوید

لطفا جاوا اسکریپ را فعال نمایید