مروری-بر-معاملات-بورس-کالا-در-هفته-گذشته-سقف-خرید-محصولات-پتروشیمی-از-سامانه-بهین‌یاب-تغییر-کرد

هفته گذشته، با توجه به رشد قیمت دلار شاهد افزایش رقابت برای محصولات پلیمری و محصولات شیمیایی بودیم؛ همچنین نوسانات قیمت نفت و وضعیت نامطلوب صادرات قیر و نیز شروع تعطیلات کریسمس و نیمه تعطیل شدن بازارهای جهانی باعث شد وکیوم باتوم تولیدی اکثر مجتمع‌ها با مازاد عرضه روبرو شود.گفتنی است، تالار صنعتی نیز مانند همیشه شاهد صدرنشینی معاملات ورق‌های فولاد مبارکه اصفهان بود.

اقتصاد آنلاین - لیلی شهیر؛ طی هفته گذشته مجموع تالارهای بورس کالا ارزشی حدود یک هزار و 265میلیارد تومان داشت که در 1695قرارداد منعقد شدند. از این میزان، حدود یک هزار میلیارد تومان معامله در رینگ داخلی انجام شد. همچنین، تالار صنعتی با حدود 442میلیارد تومان، بیشترین ارزش را در تالارهای موجود به خود اختصاص داد.

هفته گذشته، با توجه به رشد قیمت دلار شاهد افزایش رقابت برای محصولات پلیمری ومحصولات شیمیایی بودیم؛ همچنین نوسانات قیمت نفت و وضعیت نامطلوب  صادرات قیر و نیز شروع تعطیلات کریسمس و نیمه تعطیل شدن بازارهای جهانی باعث شد وکیوم باتوم تولیدی اکثر مجتمع‌ها با مازاد عرضه روبرو شود. تالار صنعتی نیز مانند همیشه شاهد صدرنشینی معاملات ورق‌های فولاد مبارکه اصفهان بود.

گفتنی است، در اخرین روز معاملاتی، بنابر اطلاعیه ای از بورس کالا، سقف خرید سهمیه بهین یاب برای محصولات پتروشیمیایی تغییر کرد که به موجب آن از روز شنبه (15 دی ) مقرر شد تا برخی محصولات بدون سقف و برخی با افزایش امکام معامله داشته باشند.

در ادامه معاملات انجام شده در هفته گذشته را مرور می‌کنیم.

آرامش تالارهای بورس کالا در روز شنبه

شنبه گذشته (8 دی)، معاملات تالار صنعتی بورس کالا به غیر از (شمش آلومینیوم شرکت آلومینیوم ایران) به قیمت پایه معامله شدند. پرارزشترین معامله این تالار به شمش آلومینیوم ۹۹.۹۸ شرکت آلومینیوم ایران (فایرا) به میزان حدود ۲۸.۷ میلیارد تومان اختصاص داشت.این محصول با  1.7درصد افزایش نسبت به قیمت پایه معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در دوم دی، حدود 1.8 درصد کاهش قیمت داشت.

همچنین، طی این روز بیلت 6063 همان شرکت نیز به قیمت پایه کیلویی 20 هزار و 127 تومان نقدی معامله شد و با حدود 402 میلیون تومان ارزش، کمترین ارزش معاملات این تالار را به خود اختصاص داد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در 25 آذر، حدود 9 درصد کاهش قیمت داشت.

مس کاتد 2، شرکت «فراوری مس تخت گنبد» نیز به قیمت پایه کیلویی 53 هزار و 394 تومان و شمش روی 99.97 شرکت «فرآوری مواد معدنی» نیز به قیمت پایه کیلویی 25 هزار و 267 تومان عرضه شد اما مورد معامله قرار نگرفت.

در این میان آهن اسفنجی «جهان فولاد سیرجان» نیز که به قیمت پایه کیلویی 1224 تومان عرضه شده بود هم به دلیل نداشتن خریدار، از روی تابلوی معاملات حذف شد.  

همچنین در این روز، اغلب معاملات تالار پتروشیمی به قیمت پایه معامله شد. در این میان، پرارزشترین معاملات تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به «استایرن بوتادین رابر روشن 1502» پتروشیمی بندر امام به میزان حدودی 7.3 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت پایه کیلویی 12 هزار و 173 تومان به طور سلف معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در یکم دی ماه، حدود 3.2 درصد افت قیمت داشت. البته این افت قیمت ناشی از کاهش نرخ های پایه اعلام شده در یکشنبه گذشته است.

کالای «پلی بوتادین رابر 1220» پتروشیمی شازند (شاراک) نیز جزو پرمعامله‌ترین کالاهای تالار پتروشیمی به میزان حدود 6.4 میلیارد تومان بود. این محصول به قیمت پایه کیلویی 12 هزار و 698 تومان در حجم 504 تن فروخته شد و نسبت به معامله قبلی خود در یکم دیماه، حدود 3.2 درصد کاهش قیمت داشت.  

در این روز معاملات وکیوم باتوم پالایش نفت تبریز (شبریز) نیز به قیمت پایه کیلویی 2044 تومان مانند معامله قبل (سوم دی) معامله شد. این معامله حدود 715 میلیون تومان ارزش داشت.

سبد تیرآهن مخلوط (ذوب) تنها محصول مورد رقابت روز یکشنبه

یکشنبه هفته گذشته (9 دی)، همه معاملات تالار صنعتی به غیر از سبد تیرآهن مخلوط شرکت ذوب آهن اصفهان به قیمت پایه انجام شد. پرارزشترین معامله این تالار به محصول سبد تیرآهن مخلوط شرکت ذوب آهن اصفهان به میزان حدودی 12 میلیارد تومان تعلق گرفت. این محصول با 0.22 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی 3137 تومان در حجم 3784 تن فروخته شد. سبد تیرآهن مخلوط «ذوب آهن اصفهان» نسبت به معامله قبلی خود در دوم دی ماه، 5.4 درصد افت قیمت داشت.

در این روز همچنین، مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) به قیمت پایه کیلویی 55 هزار و 129 تومان در حجم 3000 تن فروخته شد. این محصول نیز نسبت به معامله قبلی خود در دوم دی، حدود 3.2 درصد رشد قیمت داشت.

تالار پتروشیمی وفراورده های نفتی نیز حدود 5127 تن محصول را به ارزش حدود 15 میلیارد تومان معامله کرد که در 21 قرارداد منعقد شد.

در این میان، پر ارزشترین محصول به وکیوم باتوم پالایش نفت تهران (شتران) در حدود یازده میلیارد تومان تعلق داشت. این محصول به قیمت پایه کیلویی 2044 تومان در حجم 1000 تن معامله شد. این  محصول نسبت به معامله قبلی خود در سوم دی، تغییر قیمتی نداشت.

همچنین، وکیوم باتوم پالایش نفت بندرعباس (شبندر) هم به قیمت پایه کیلویی 2146 تومان به حجم 5000 تن فروخته شد. قیمت این محصول نیز نسبت به معامله قبلی خود در 5 دی، ثابت ماند. وکیوم باتوم «پالایش نفت اصفهان» نیز به دلیل نداشتن متقاضی فروش نرفت. این محصول هم به قیمت کیلویی 2044 تومان عرضه شده بود.

دوشنبه خوب پلی پروپیلن‌ها

روز دوشنبه گذشته (دهم دی ماه) فولاد مبارکه با قیمت‌های جدید وارد رینگ صنعتی بورس کالا شد. از سویی ورق گرم B نسبت به معامله قبل خود در سوم دی ماه با ۷ درصد رشد همرا بود اما ورق سرد B شاهد حدود ۱۰ درصد افت قیمت در تالار صنعتی بود.

پرارزشترین معامله این تالار هم به ورق گرم B شرکت فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) به میزان حدود 107 میلیارد تومان تعلق داشت. این محصول به قیمت پایه کیلویی 4296 تومان معامله شد و نسبت به معامله قبلی در سوم دی، حدود هفت درصد رشد داشت.

در این روز ورق گرم C (فولاد) هم با حدود هفت درصد رقابت، کیلویی 3632 تومان فروخته شد. این محصول نیز نسبت به معامله قبلی در سوم دی، 3.5 درصد افت قیمت داشت. ورق سرد B این شرکت هم با قیمت پایه کیلویی 4774 تومان در حجم 14700 تن فروخته شد و حدود 70 میلیارد تومان ارزش داشت. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در سوم دی، حدود 10 درصد افت قیمت داشت.

گفتنی است، مس کاتد 2 شرکت ملی مس ایران (فملی) نیز با قیمت پایه کیلویی 55 هزار و 129 تومان در حجم 400 تن فروخته شد. این محصول حدود 22 میلیارد تومان ارزش داشت و نسبت به معامله قبلی خود در سوم دی، حدود سه درصد رشد قیمت داشت.

در این روز همچنین، شاهد افزایش رقابت‌ها به خصوص بین محصولات پلیمری در تالارپتروشیمی بودیم؛ به اعتقاد کارشناسان، افزایش رقابت در بورس کالا می‌تواند مرتبط با نوسانات قیمت ارز باشد. در این میان، پرارزشترین معامله این تالار به «پلی پروپیلن نساجی L ۵۱۰» شرکت پلی پروپیلن جم به میزان حدودی ۱۷میلیارد تومان اختصاص داشت.

در این میان، پرارزشترین معاملات تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به «پلی پروپیلن نساجی L 510» شرکت پلی پروپیلن جم به میزان حدودی 17میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با 25 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی 11 هزار و 391 تومان در حجم 1488 تن به طور نقدی معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در سوم دی، حدود چهار درصد رشد قیمت داشت.  

همچنین، در این روز کالای «وکیوم باتوم» مورد معامله قرار نگرفت. این محصول به تولیدی شرکت «پالایش نفت شیراز» به قیمت کیلویی 214 هزار و 660 تومان و شرکت «پالایش نفت امام خمینی شازند» به قیمت کیلویی 204 هزار و 440 تومان عرضه شده بود که به دلیل نبود متقاضی مورد معامله قرار نگرفت.

محصولات ذوب آهن اصفهان بازهم رقابتی‌ شدند /  افزایش رقابت محصولات پتروشیمی در روز سه شنبه

سه شنبه گذشته (11 دی)، اغلب محصولات تالار صنعتی (به جز محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان) به قیمت پایه انجام شد. طی این روز سبد تیرآهن ۱۶ و ۲۰ شرکت ذوب آهن اصفهان (ذوب) با ۹.۴ درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی ۳۳۷۴ تومان(۹.۴۱ درصد بالاتر از پایه) فروخته شد. سبد تیرآهن ۱۴ و ۲۷ این شرکت نیز با ۱۰.۴ درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی ۳۴۰۴ (۱۰.۴ درصد بالاتر از پایه) تومان به فروش رفت.

در این روز اغلب محصولات تالار صنعتی (به جز محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان) به قیمت پایه انجام شد.

پرارزشترین معامله این تالار به شمش 1000p-99.8 آلومینیوم ایران (فایرا) به میزان حدود 12.3 میلیارد تومان تعلق داشت. این محصول به قیمت پایه، کیلویی 19 هزار و 252 تومان (2.02 درصد بالاتر از پایه قبلی) در حجم640 تن فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در دوم دی، 6.3 درصد افت قیمت داشت.

در این روز، شاهد افزایش رقابت بیشتری در تالار محصولات پتروشیمی نسبت به هفته گذشته بودیم؛ به اعتقاد کارشناسان افزایش رقابت در بورس‌کالا می‌تواند مرتبط با نوسانات قیمت ارز باشد؛ این موضوع سبب بالا رفتن قیمت‌ها در بازار آزاد می‌شود که به موجب آن، رقابت‌ها نیز در بورس‌کالا شدت می‌گیرند. در میان معاملات تالار فرآورده‌های پتروشیمی، پرارزشترین معامله به پلی اتیلن سنگین لوله (مارون) به میزان حدودی ۱۸ میلیارد تومان اختصاص داشت.

در این میان، پرارزشترین معاملات تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به « پلی اتیلن سنگین لولهN 100» شرکت پتروشیمی مارون به میزان حدودی 18 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول به قیمت پایه، کیلویی 9295 تومان در حجم 1936 تن به طور نقدی معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در چهارم دی، حدود دو درصد افت قیمت داشت.

همچنین، کالای «وکیوم باتوم» مورد معامله قرار نگرفت. این محصول به تولیدی شرکت «پالایش نفت شیراز» به قیمت کیلویی 214 هزار و 660 تومان و شرکت «پالایش نفت امام خمینی شازند» به قیمت کیلویی 204 هزار و 440 تومان عرضه شده بود که به دلیل نبود متقاضی مورد معامله قرار نگرفت.

کنسانتره (فملی) تنها محصول مورد رقابت/ صدرنشینی وکیوم باتوم (شبندر) در روز چهارشنبه

روز گذشته (چهارشنبه 12 دی)، اغلب محصولات تالار صنعتی (به جز کنسانتره فلزات گرانبهای شرکت ملی مس ایران) به قیمت پایه انجام شد. پرارزشترین معامله این تالار به شمش آلومینیوم ۱۰۰۰p-۹۹.۸ (فایرا) به میزان حدود ۷.۷ میلیارد تومان تعلق داشت. این محصول به قیمت پایه، کیلویی ۱۹ هزار و ۲۵۲ تومان فروخته شد و نسبت به معامله قبلی خود در یازدهم دی، تغییر قیمتی نداشت.حجم معاملات این تالار حدود 509 تن بود که حدود 21 میلیارد تومان ارزش داشت.

گفتنی است، طی این روز کنسانتره فلزات گرانبهای شرکت ملی مس ایران (فملی) طی سه عرضه با رقابت معامله شد. این محصولات تنها معاملات رقابتی تالار صنعتی بودند. در این میان، پرارزشترین معامله این محصول حدود چهار میلیارد تومان بود. این محصول با حدود 13 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی حدود یک میلیون و 341 هزار تومان فروخته شد.

آهن اسفنجی نیز مانند قبل به دلیل نداشتن متقاضی از تابلوی معاملات حذف شد. این محصول 1280 تومان قیمت داشت که توسط شرکت های پارس فولاد سبزوار، توسعه آهن و فولا گل گهر و فولاد سیرجان ایرانیان عرضه شده بود. این محصول حدود هشت درصد کمتر از قیمت روز قبل، تعیین شد.

در این روز محصولات شیمیایی نیز مانند محصولات پلیمری در روز گذشته با رشد رقابت (نسبت به هفته گذشته) همراه بوند. پرارزشترین معاملات در تالار فرآورده‌های پتروشیمی نیز به « وکیوم باتوم» شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان حدودی ۳۰ میلیارد تومان اختصاص داشت.

شایان ذکر است، کالای «پلی اتیلن سبک خطی 0209» پتروشیمی امیرکبیر (شکبیر) نیز با 7.8 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه، کیلویی 9044 تومان در حجم 2200 تن معامله شد. این محصول جزو چرارزشترین معاملات این تلار بود و حدود 20 میلیارد تومان ارزش داشت. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در چهارم دی حدود 2.5 درصد افزایش قیمت داشت.

0+ مشتری وفادار و راضی
0+ گردش ماهیانه محصول
0+ مشاوره تخصصی خرید
0+ مرسوله ارسالی موفق