مسکن-سیل-زدگان-در-تله-بروکراسی-بانکی

«محمدتقی زمانی‌نژاد»، مدیرکل بنیاد مسکن استان گلستان با ارائه گزارشی از وضعیت واحدهای سیل‌زده در استان گلستان گفت: در بارندگی‌های انتهای سال ۹۷ و ابتدای امسال در مجموع بیش از ۵۰۰ روستا و ۴ شهر آق‌قلا، گمیشان، گنبد و سیمین‌شهر در استان گلستان خسارت دید. در استان گلستان ۱۷۸۰۰ مسکن از سیل خسارت دید که ۷۳۰۰ واحد احداثی و ۱۳۷۰۰ واحد نیاز به تعمیرات دارد. در استان گلستان ۲۱ هزار خانوار از سیل خسارت دیدند که در سامانه ثبت شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، زمانی‌نژاد گفت: تاکنون حدود 14 هزار پرونده برای این خانوار تشکیل شده است و از این تعداد پرونده 12161 واحد برای عقد قرارداد به بانک‌ها معرفی شده است.

وی مشکل اصلی در کند بودن روند انعقاد قرارداد را مشکل سیستم بانکی نام برد و گفت: بانک‌ها تا 25 خرداد در حال به روز‌رسانی سیستم‌های خود برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بودند و قرار است از شنبه هفته آینده روند انعقاد قرارداد سرعت گیرد.

به گفته زمانی‌نژاد بر اساس مصوبه دولت برای واحدهای احداثی در شهرها 50 میلیون تومان وام با سود 4 درصد و 12 میلیون وام بلاعوض پرداخت می‌شود. علاوه بر وام احداث ،وام معیشت نیز پرداخت می‌شود. در شهرها 5 میلیون تومان وام بلاعوض معیشت و 15 میلیون تومان تسهیلات طولانی مدت با سود 4 درصد نیز به متقاضیان پرداخت می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان گلستان خاطرنشان کرد: در شهرها همچنین 12 میلیون تسهیلات اجاره به خانواری که مسکن آنها تخریب شده است پرداخت می‌شود.

صدور پروانه، تهیه نقشه، تهیه سیمان و نظارت بر ساخت و‌ساز برای واحدهای احداثی در مناطق سیل‌زده رایگان است. همچنین میلگرد به قیمت درب کارخانه به سازندگان فروخته می‌شود.

زمانی‌نژاد با اشاره به شرایط پرداخت تسهیلات در روستا‌ها گفت: در روستاها برای واحدهای احداثی 40 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با سود 4 درصد و 10 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: در روستاها نیز مانند شهرها وام معیشت پرداخت می‌شود. مقدار وام معیشت 5 میلیون تومان وام بلاعوض و 15 میلیون تومان تسهیلات اجاره پرداخت می‌شود. در روستاها همچنین 6 میلیون تومان وام برای واحدهای تعمیری پرداخت می‌شود.

زمانی‌نژاد گفت: تعمیرات 2660 واحد شهری و روستایی آغاز شده و 1300 واحد نیز در مرحله پی کنی قرار دارد. برای 149 واحد فونداسیون اجرا شده و 40 واحد هم به مرحله سقف رسیده است. به گفته زمانی‌نژاد در استان گلستان تاکنون 1735 قرارداد بانکی انعقاد شده که 15 درصد کل پرونده‌هاست. وی افزود: در مجموع 24 میلیارد تومان وام بلاعوض به بیش از 5 هزار خانوار تاکنون پرداخت شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان گلستان افزود: تعمیرات واحدهای شهری و روستایی تا پایان تیر و واحدهای احداثی تا آخر امسال به پایان می‌رسد.

اتمام واحدهای تخریبی مازندران تا 6 ماه آینده

«محمد خانی‌نوذری»، مدیرکل بنیاد مسکن استان مازندران نیز  آخرین وضعیت احداث و تعمیر واحدهای آسیب‌دیده از سیل را در این استان تشریح کرد.

خانی‌نوذری گفت: در استان مازندران 12 شهر و 179 روستا از سیل خسارت دید و در مجموع 6805 واحد مسکونی تخریب شد یا به تعمیر نیاز پیدا کرد. خانی‌نوذری افزود: در این استان از سوم فروردین تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات وام بلاعوض شروع شد و تاکنون 24 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض تعمیری و معیشتی به متقاضیان پرداخت شده است. به گفته خانی‌نوذری تاکنون به 3366 واحد تعمیری وام تعلق گرفته است و 6400 متقاضی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران نیز تأخیر بانک‌ها را علت کند بودن روند انعقاد قرارداد و پرداخت وام عنوان کرد و گفت: اگر روند تسهیلات‌دهی سرعت بگیرد واحدهای تعمیری تا آخر تیرماه و واحدهای احداثی تا 6 ماه دیگر به اتمام می‌رسند.

وی افزود: در استان مازندران تعمیر 4380 واحد شروع شده و کار تعمیر 2890 واحد به اتمام رسیده است.

خانی‌نوذری تعداد واحدهای احداثی در مازندران را 669 واحد اعلام کرد و گفت: از این تعداد 392 واحد در مرحله آواربرداری، 217 واحد در مرحله صدور پروانه، 253 واحد در مرحله پی کنی، 115 واحد در مرحله اجرای فونداسیون، 75 واحد اجرا اسکلت و 20 واحد در مرحله دیوارچینی قرار دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران گفت: تاکنون 2600 تن سیمان رایگان برای ساخت وسازها در مناطق سیل زده مازندران توزیع شده است.